၁။ အချင်း ဝက် ၃ ၀ စင်တီမီတာရှိသော ဘီးတစ်လုံးသည် ကိန်းသေ ၅ rad/s ၂ ဖြင့် လည်ပတ်သည် ။ ဘီး၏အစွန်းရှိ (က) ဗဟိုမှ ၁၀ စင်တီမီတာ (ခ) ဗဟိုမှ ၂၀ စင်တီမီတာ (ဂ) တွင်တည်ရှိသော အမှတ်တစ်ခု၏ မျဉ်းဖြောင့ ်အရှိန် ၏ပမာဏကား အဘယ်နည်း။
လူသိများသည် :
အချင်းဝက် (r) = ၃၀ စင်တီမီတာ = ၀.၃ မီတာ
ထောင့်မှန်အရှိန် ( α ) = 5 rad/ s2
လိုအပ်သည် : linear acceleration (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m (c) r = 0.3 m
ဖြေရှင်းချက်
linear acceleration (a) နှင့် angular acceleration အကြား ဆက်နွယ်မှု:
a = r α
(က) မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်၊ r = 0.1 m
a = (0.1 m)(5 rad/s2 ) = 0.5 m/ s2
(ခ) မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်၊ r = 0.2 m
a = (0.2 m)(5 rad/s2 ) = 1 m/ s2
(ဂ) မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်၊ r = 0.3 m
a = (0.3 m)(5 rad/s2 ) = 1.5 m/ s2
[irp]
၂။ အချင်းဝက် ၅၀ စင်တီမီတာရှိသော ပူလီတစ်ခု။ ပူလီ၏အစွန်းတွင်တည်ရှိသော အမှတ်တစ်ခု၏ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်သည် 2 မီတာ/စက္ကန့် 2 ဖြစ်ပါက ပူလီ၏ထောင့်အရှိန်ကို ဆုံးဖြတ်ပါ။
လူသိများသည် :
အချင်းဝက် (r) = ၃၀ စင်တီမီတာ = ၀.၃ မီတာ
linear acceleration (a) = 2 m/s 2
လိုအပ်သည်- ထောင့်မှန်အရှိန်
ဖြေရှင်းချက်
α = a / r = 2 / 0.5 = 4 rad/s 2
၃။ ဘလင်းဒါးအတွင်းရှိ ဓါးသွားများကို အချင်းဝက် ၂၀ စင်တီမီတာရှိစေပြီး၊ အစပိုင်းတွင် အနားပေးထားသည်။ ၂ စက္ကန့်အကြာတွင် ဓါးသွားများသည် ၁၀ rad/s လည်ပတ်သည်။ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်၏ ပမာဏကို ဆုံးဖြတ်ပါ (က) အလယ်ဗဟိုမှ ၁၀ စင်တီမီတာအကွာတွင်ရှိသော အမှတ်တစ်ခု (ခ) ဓါးသွားများ၏ အစွန်းတွင်ရှိသော အမှတ်တစ်ခု။
လူသိများသည် :
အချင်းဝက် (r) = ၃၀ စင်တီမီတာ = ၀.၃ မီတာ
ကနဦး ထောင့် အလျင် ( ωo ) = 0
နောက်ဆုံးထောင့်အလျင် ( ω t ) = 10 radians/စက္ကန့်
အချိန်ကြားကာလ (t) = ၂ စက္ကန့်
Wanted : (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m တွင်တည်ရှိသောအမှတ်၏ linear acceleration
ဖြေရှင်းချက်
ω t = ω o + α t
၁၀ = ၀ + α (၂)
၁၀ = ၂ α
α = 10 / 2
α = 5 rad/s
(က) r = 0.1 m ၏ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်
a = r α = (0.1 m)(5 rad/s 2 ) = 0.5 m/s 2
(ခ) r = 0.2 m ၏ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်
a = r α = (0.2 m)(5 rad/s 2 ) = 1 m/s 2
[irp]
၄။ အချင်းဝက် ၂၀ စင်တီမီတာရှိသော ဘီးတစ်ခုကို ၂၀ rad/s မှ ရပ်တန့်သည်အထိ ၂ စက္ကန့်ကြာ အရှိန်မြှင့်ပါ။ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်၏ ပမာဏကို ဆုံးဖြတ်ပါ (က) ဗဟိုမှ ၁၀ စင်တီမီတာအကွာတွင် တည်ရှိသော အမှတ်တစ်ခု (ခ) ဗဟိုမှ ၁၀ စင်တီမီတာအကွာတွင် တည်ရှိသော အမှတ်တစ်ခု။
လူသိများသည် :
အချင်းဝက် (r) = ၃၀ စင်တီမီတာ = ၀.၃ မီတာ
ကနဦးထောင့်အမြန်နှုန်း ( ω o ) = 20 rad/s
နောက်ဆုံး ထောင့် အမြန်နှုန်း ( ωt ) = 0
အချိန်ကြားကာလ (t) = ၂ စက္ကန့်
လိုအပ်သည် : linear acceleration (a) r = 0.1 m (b) r = 0.2 m
ဖြေရှင်းချက်
ω t = ω o + α t
၁၀ = ၀ + α (၂)
-၂၀ = ၂ α
α = -၂၀ / ၂
α = -10 rad/s
အနုတ်လက္ခဏာသည် ထောင့်ချွန်အမြန်နှုန်း လျော့ကျလာသည်ဟု ဆိုလိုသည်။
(က) r = 0.1 m ၏ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်
a = r α = (0.1 m)(-10 rad/s 2 ) = -1 m/s 2
(ခ) r = 0.2 m ၏ မျဉ်းဖြောင့်အရှိန်
a = r α = (0.2 m)(-10 rad/s 2 ) = -2 m/s 2
[irp]
[wpdm_package id='429′]
[wpdm_package id='439′]
- ထောင့်ယူနစ်များကို ဖြေရှင်းနည်းများဖြင့် နမူနာပြဿနာများကို ပြောင်းလဲခြင်း
- ထောင့်ရွေ့လျားမှုနှင့် မျဉ်းဖြောင့်ရွေ့လျားမှု နမူနာပြဿနာများနှင့် ဖြေရှင်းချက်များ
- ထောင့်အလျင်နှင့် မျဉ်းဖြောင့်အလျင် နမူနာပြဿနာများကို ဖြေရှင်းနည်းများ
- ထောင့်အရှိန်နှင့် မျဉ်းဖြောင့်အရှိန် နမူနာပြဿနာများကို ဖြေရှင်းနည်းများ
- တစ်ပြေးညီစက်ဝိုင်းရွေ့လျားမှု နမူနာပြဿနာများနှင့် ဖြေရှင်းချက်များ
- ဖြေရှင်းချက်များနှင့်အတူ ဗဟိုဗဟိုအရှိန်မြှင့်ခြင်းနမူနာပြဿနာများ
- တစ်ပြေးညီမဟုတ်သော စက်ဝိုင်းပုံ ရွေ့လျားမှုများ နမူနာပြဿနာများကို ဖြေရှင်းနည်းများဖြင့် အသုံးပြုခြင်း