စီးပွားရေးဆိုင်ရာ မေးခွန်း ၉ ခု ဥပမာများ
၁။ ဘလောက်တစ်ခုသည် ၂ မီတာအကွာအဝေးသို့ ရွေ့လျားသည်အထိ ၂၀ နယူတန်အားကို ဘလောက်တစ်ခုပေါ်တွင် သက်ရောက်စေသည်။ ဘလောက်ပေါ်တွင် F အားဖြင့် ပြုလုပ်သောအလုပ်မှာ…
ဆွေးနွေးချက်
သိထားပါတယ် :
အား (F) = 20 N
ရွှေ့ပြောင်းမှု (များ) = ၄ မီတာ
ထောင့် = 0 (အား၏ ဦးတည်ရာသည် ရွေ့လျားမှု၏ ဦးတည်ရာနှင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည် သို့မဟုတ် အား၏ ဦးတည်ရာသည် ရွေ့လျားမှု၏ ဦးတည်ရာနှင့် တိုက်ဆိုင်သောကြောင့် အားနှင့် ရွေ့လျားမှုကြောင့် ဖြစ်ပေါ်လာသော ထောင့်သည် သုညဖြစ်သည်)
မေးခဲ့သည် : အားထုတ်မှု (W)
Jawab :
မှတ်စုများ
အား၏ ဦးတည်ရာသည် ရွေ့လျားမှု ဦးတည်ရာနှင့် တူညီပါက cos ထည့်ရန်မလိုဘဲ W = Fs ဖော်မြူလာကို အသုံးပြု၍ အလုပ်ကို တွက်ချက်ပါ။ tit.
၂။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် ချောမွေ့သောကြမ်းပြင်မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် ရပ်တန့်နေသည်။ F = 10 N အားသည် အရာဝတ္ထုပေါ်သို့ သက်ရောက်ပြီး ထောင့် ၃၀ ဖြစ်ပေါ်လာသည်။o ကြမ်းပြင်မျက်နှာပြင်နှင့် ထိတွေ့ပါ။ အရာဝတ္ထုသည် ၁ မီတာ ရွေ့လျားပါက အရာဝတ္ထုပေါ်တွင် F အားဖြင့် အလုပ်မည်မျှ လုပ်ဆောင်သနည်း။
ဆွေးနွေးချက်
သိထားပါတယ် :
အား (F) = ၅၀၀ နယူတန်
ရွေ့လျားမှု ဦးတည်ရာရှိ အား (F)x) = F cos 30o = (၁၉.၆)(၀.၅√၃) = ၉.၈√၃ နယူတန်
ရွှေ့ပြောင်းမှု (များ) = ၄ မီတာ
မေးခဲ့သည် ကြိုးစားအားထုတ်မှု (W) ?
Jawab :
W = Fx s = (5√3)(1) = 5√3 ဂျိုး
၃။ ၁ ကီလိုဂရမ် အလေးချိန်ရှိသော အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် ၂ မီတာအမြင့်မှ လွတ်လပ်စွာ ပြုတ်ကျသည်။ ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန်သည် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့်ဖြစ်ပါက2အရာဝတ္ထုပေါ်တွင် ဆွဲငင်အားကြောင့် လုပ်ဆောင်သော အလုပ်ကို ဆုံးဖြတ်ပါ။
ဆွေးနွေးချက်
သိထားပါတယ် :
အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (မီတာ) = 1 kg
အမြင့် (အမြင့်) = ၂.၅ မီတာ
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2
မေးခဲ့သည် အရာဝတ္ထုတစ်ခုပေါ်တွင် ဆွဲငင်အားဖြင့် ပြုလုပ်သော အလုပ် (W)
Jawab :
ဆွဲငင်အား သို့မဟုတ် အလေးချိန် (w) ၏ ဦးတည်ရာသည် ဒေါင်လိုက်အောက်သို့ဖြစ်ပြီး၊ အရာဝတ္ထု၏ ရွေ့လျားမှု (s) ၏ ဦးတည်ရာသည်လည်း ဒေါင်လိုက်အောက်သို့ဖြစ်သောကြောင့် ဆွဲငင်အားသည် အရာဝတ္ထု၏ ရွေ့လျားမှုနှင့် တူညီသော ဦးတည်ရာတွင် ရှိသည်။
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 ဂျိုး
၄။ စပရိန်တစ်ခုကို အလေးချိန် 1 kg ဖြင့် ချိတ်ဆွဲထားသောကြောင့် စပရိန်သည် အလျား 2 cm တိုးလာသည်။ ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန်သည် 10 m/s ဖြစ်ပါက2(က) စပရိန် ကိန်းသေ (ခ) စပရိန်က ဝန်ပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်သော အလုပ်
ဆွေးနွေးချက်
သိထားပါတယ် :
အလေးချိန် (m) = 1 kg
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2
စပရိန်၏ အရှည်တိုးလာမှု (x) = ၂ စင်တီမီတာ = ၀.၀၂ မီတာ
မေးခဲ့သည် စပရိန်ကိန်းသေနှင့် စပရိန်အားဖြင့် လုပ်ဆောင်သော အလုပ်
Jawab :
(က) စပရိန် ကိန်းသေ
ဟွတ်ခ်ရဲ့ ဥပဒေပုံသေနည်း :
F = k x။
စပရိန်ကိန်းသေကို တွက်ချက်ရန် ဤဖော်မြူလာကို ပြောင်းပြန်လှန်ပါ။
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = ၄၀ နယူတန်/မီတာ
(ခ) စပရိန်အားဖြင့် လုပ်ဆောင်သော အလုပ်
W = – ½ kx2
W = – ½ (၅၀၀)(၀.၀၂)2
W = – (၂၅၀)(၀.၀၀၀၄)
W = -၀.၁ ဂျိုး
စပရိန်အား၏ ဦးတည်ရာသည် ဝန်ရွေ့လျားမှု ဦးတည်ရာနှင့် ဆန့်ကျင်ဘက်ဖြစ်သောကြောင့် ဝန်ပေါ်တွင် စပရိန်အားမှ လုပ်ဆောင်သောအလုပ်သည် အနုတ်ဖြစ်သည်။
၅။ ကြမ်းပြင်မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင်ရှိနေသေးသော သေတ္တာတစ်လုံးကို 10 N အားဖြင့် အရှိန်မြှင့်လိုက်သောကြောင့် သေတ္တာသည် ၂ မီတာအကွာအဝေးသို့ ရွေ့လျားသွားပါသည်။ တွန်းအားသည် သေတ္တာ၏ ရွေ့လျားမှုနှင့် တူညီသော ဦးတည်ချက်တွင်ရှိပြီး သေတ္တာကို ၂ နယူတန်၏ kinetic friction အားဖြင့် သက်ရောက်မှုရှိပါက သေတ္တာပေါ်တွင် ပြုလုပ်သော စုစုပေါင်းအလုပ်မှာ...
ဆွေးနွေးချက်
သိထားပါတယ် :
အား (F) = ၅၀၀ နယူတန်
ရွေ့လျားမှု ပွတ်တိုက်အား (F)k) = ၂.၅ နယူတန်
ရွှေ့ပြောင်းမှု (များ) = ၄ မီတာ
မေးခဲ့သည် စုစုပေါင်းအားထုတ်မှု (W)စုစုပေါင်း)
Jawab :
အားဖြင့်လုပ်ဆောင်သောအလုပ် (F):
W1 = F s cos 0 = (10)(2)(1) = 20 ဂျိုးလ်
kinetic friction force (F) မှ ပြုလုပ်သော အလုပ်k):
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 ဂျိုးလ်
စုစုပေါင်း ကြိုးစားအားထုတ်မှုမှာ-
Wစုစုပေါင်း =W1 - W2
Wစုစုပေါင်း = 20 - 4
Wစုစုပေါင်း = ၂၄ ဂျိုးလ်
၆။ ၅ ကီလိုဂရမ်အလေးချိန်ရှိသော အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် ကမ္ဘာမြေမျက်နှာပြင်အထက် ၁၀ မီတာတွင်ရှိသည်။ ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန်သည် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် -၂ ဖြစ်သည် ။ အရာဝတ္ထုကို ကမ္ဘာမြေမျက်နှာပြင်အထက် ၁၅ မီတာအမြင့်သို့ ရွှေ့ရန် လိုအပ်သော အလုပ်ပမာဏသည်...
အေ.. ၇၅ ဂျိုးလ်
ခ. . ၂၅၀ ဂျိုးလ်
ဂ. ၅၀၀ ဂျိုး
D. . ၇၅၀ ဂျိုးလ်
အီး. ၂၅,၀၀၀ ဂျိုးလ်
ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (မီတာ) = 5 kg
အမြင့် (အမြင့်) = ၂.၅ မီတာ
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2
မေးခွန်း: အရာဝတ္ထုတစ်ခုကို ၁၅ မီတာအမြင့်သို့ ရွှေ့ရန် ကြိုးပမ်းမှု
အဖြေ:
အရာဝတ္ထုတစ်ခုကို ရွှေ့ရန် ကြိုးပမ်းမှုသည် အရာဝတ္ထုပေါ်တွင် သက်ရောက်နေသော ဆွဲငင်အားနှင့် အနည်းဆုံး ညီမျှသည်။
ဆွဲငင်အားဖြင့် လုပ်ဆောင်သော အလုပ်အတွက် ဖော်မြူလာ-
W = wh = mgh
ဖော်ပြချက်: W = အားထုတ်မှု၊ w = ဆွဲငင်အား၊ h = အမြင့်၊ m = ဒြပ်ထု၊ g = ဆွဲငင်အားအရှိန်
လုပ်ဆောင်ခဲ့သော အလုပ်အတွက် ဖော်မြူလာမှာ-
W = wh = mgh = (5 kg)(10 m/ s2 )(10 m) = 500 kg m2 / s2 = 500 Joules
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက C ပါ။
၇။ ၂ ကီလိုဂရမ်အလေးချိန်ရှိသော အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် ချောမွေ့သောမျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် ၂ မီတာ/စက္ကန့် –၁ နှုန်းဖြင့် ရွေ့လျားသည် ။ ခဏအကြာတွင် အရာဝတ္ထုသည် ၅ မီတာ/စက္ကန့် –၁ နှုန်းဖြင့် ရွေ့လျားသည် ။ ဤအချိန်အပိုင်းအခြားအတွင်း အရာဝတ္ထုပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်သောအလုပ်သည်…
က. ၁၀၀၀ ဂျိုးလ်
ခ. ၂၅၀၀ ဂျိုးလ်
ဂ။ ၅၀၀၀ ဂျိုးလ်
D. ၁၂,၅၀၀ ဂျိုးလ်
အီး. ၂၅,၀၀၀ ဂျိုးလ်
ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (မီတာ) = 2 kg
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 2 ms –1
နောက်ဆုံးအလျင် (v t ) = 5 ms –1
မေးခွန်း: အချိန်အပိုင်းအခြားအတွင်း အရာဝတ္ထုပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော အလုပ်
အဖြေ:
အလုပ်-အရွေ့စွမ်းအင် သီအိုရမ်က အရာဝတ္ထုတစ်ခုပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်သော စုစုပေါင်းအလုပ်သည် အရာဝတ္ထု၏ အရွေ့စွမ်းအင် ပြောင်းလဲမှုနှင့် ညီမျှသည်ဟု ဖော်ပြထားသည်။ သင်္ချာနည်းအရ-
W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2) (5 2 -2 2 ) = (1) (25-4) = 21 Joules
၈။ ၁၀ ကီလိုဂရမ် အလေးချိန်ရှိသော စားပွဲတစ်လုံးသည် အစပိုင်းတွင် ချောမွေ့သောကြမ်းပြင်ပေါ်တွင် တည်ရှိပြီး ၃ စက္ကန့်ကြာ တွန်းကာ ၂ မီတာ တစ်စက္ကန့် −၂ အရှိန်ဖြင့် ဖြောင့်တန်းစွာ ရွေ့လျားသည် ။ လုပ်ဆောင်သော အလုပ်ပမာဏသည်…
က. ၁၀၀၀ ဂျိုးလ်
ခ. ၂၅၀၀ ဂျိုးလ်
ဂ။ ၅၀၀၀ ဂျိုးလ်
D. ၁၂,၅၀၀ ဂျိုးလ်
အီး. ၂၅,၀၀၀ ဂျိုးလ်
ဆွေးနွေးချက်
ဒါဟာလူသိများသည် :
အလေးချိန် (m) = 10 kg
ကနဦးအမြန်နှုန်း (vo o ) = 0 (အစပိုင်းတွင် ဇယားသည် တည်ငြိမ်နေသည်)
အချိန်ကြားကာလ (t) = 3 စက္ကန့်
အရှိန် (က) = ၂ မီတာ/စက္ကန့် ၂
မေးသည် - ကြိုးစားအားထုတ်မှု (W)?
အဖြေ :
ပထမဦးစွာ GLBB ဖော်မြူလာကို အသုံးပြု၍ ခရီးသွားခဲ့သော အကွာအဝေးကို တွက်ချက်ပါ-
s = v ot + ½ မှာ 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
s = 0 + (1)(9) = 9
စားပွဲပေါ်မှာ လုပ်ခဲ့တဲ့အလုပ်တွေ-
W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 Joules
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက D ပါ။
၉။ ပုံတွင်ပြထားသည့်အတိုင်း 1,5 kg အလေးချိန်ရှိသော ဘလောက်တစ်ခုကို စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် F = 15 N ကိန်းသေအားဖြင့် အပေါ်သို့တွန်းတင်သည်။ ဆွဲငင်အား (g) ကြောင့် အရှိန်သည် 10 ms -2 ဖြစ်ပြီး ဘလောက်နှင့် စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ကြားရှိ ပွတ်တိုက်မှုသည် သုညဖြစ်သည်ဟု ယူဆပါ။ ဘလောက်ပေါ်တွင် ပြုလုပ်သော စုစုပေါင်းအလုပ်သည်…
က. ၆.၈ ဂျူးလ်
ဘီ။ ၄.၈ ဂျူးလ်
ဂ. ၃.၈ ဂျူးလ်
ဃ။ ၃ ဂျ
အီး။ ၂ ဂျေ
ဆွေးနွေးချက်
ဒါဟာလူသိများသည် :
ဘလောက်၏ အလေးချိန် (m) = 1,5 kg
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2
ဘလောက်အလေးချိန် (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Newton
တွန်းကန်အား (F) = ၃၅၀ နယူတန်
မေးခွန်း : ဘလောက်ပေါ်တွင် ပြီးမြောက်သော အလုပ်စုစုပေါင်း (W)?
အဖြေ :
ဘလောက်ပေါ်တွင် အလုပ်လုပ်နေသော အားနှစ်ခုရှိသည်။ ဘလောက်၏ ရွေ့လျားမှုနှင့် ပြိုင်သော အား၊ ဆိုလိုသည်မှာ တွန်းကန်အား (F) နှင့် စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်၏ မျက်နှာပြင်နှင့် ပြိုင်သော ဘလောက်၏ အလေးချိန် (w x ) တို့ ဖြစ်သည်။
တွန်းအားဖြင့် လုပ်ဆောင်သော အလုပ်မှာ-
W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Joules
ဒြပ်ဆွဲအား wx မှ လုပ်ဆောင်သော အလုပ်များ
W 2 = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Joules
ဘလောက်ပေါ်တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော စုစုပေါင်းအလုပ်-
W စုစုပေါင်း = W 1 – W 2 = 30 J – 15 J = 15 Joules
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက A ပါ။