အာခီမီးဒီးစ်၏ဥပဒေဆိုင်ရာ ဥပမာမေးခွန်းများ

အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ မေးခွန်း များ၏ ဥပမာ ၆ ခု

၁။ ကျောက်တုံးက ရွှေ့ပြောင်းလိုက်တဲ့ ပင်လယ်ရေရဲ့ အလေးချိန်က ၂ နယူတန်ဆိုရင် ပင်လယ်ရေထဲမှာ ကျောက်တုံးပမာဏ ဘယ်လောက်ထည့်ထားလဲ။ ပင်လယ်ရေရဲ့ သိပ်သည်းဆ = 1025 kg/m33.
ဆွေးနွေးချက်

အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ ဥပမာ - ၁အဖြေ:
အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ အဲဒါကို ဖော်ပြတယ်။ ဖိတ်ကျနေသောရေအလေးချိန် (သံဖြင့် အစားထိုးခံရသော ရေ) သည် ညီမျှသည် ကြီးမားသော မျောလွင့်နိုင်သောအား ၎င်းကို သံပေါ်တွင် ရေဖြင့် လုပ်ဆောင်သည်။

အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ ဥပမာ - ၁

ရွှေ့ပြောင်းခံရသော ရေပမာဏ = ပင်လယ်ရေတွင် နှစ်မြှုပ်နေသော ကျောက်တုံးပမာဏ = 199,1 cm3 ။

၂။ ရေအပြည့်ထည့်ထားသော ဘူးတစ်ဘူး။ ၂ စင်တီမီတာ အထူရှိသော သံတစ်ပိုင်း3 ရေအချို့ စိမ့်ထွက်သွားစေရန် ကွန်တိန်နာထဲတွင် နှစ်မြှုပ်ထားသည်။ စိမ့်ထွက်လာသော ရေ၏ အလေးချိန်ကား အဘယ်နည်း။
ဆွေးနွေးချက် 

အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ ဥပမာ - ၁အာခီမီးဒီးစ်၏ဥပဒေဆိုင်ရာ ဥပမာမေးခွန်းများ - ၄

၃။ လေထဲတွင် အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အလေးချိန်မှာ ၁၅ ကီလိုဂရမ်ဖြစ်ပြီး ရေထဲတွင် အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အလေးချိန်မှာ ၁၃.၇ ကီလိုဂရမ်ဖြစ်သည်။ ထိုအရာဝတ္ထုသည် ရွှေစစ်စစ်ဖြင့် ပြုလုပ်ထားပါသလား။
ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
မီတာ = ၃ ကီလိုဂရမ်
မီတာ = ၁၃.၇ ကီလိုဂရမ်
မေး- ထိုအရာဝတ္ထုသည် ရွှေစစ်စစ်ဖြင့် ပြုလုပ်ထားပါသလား။
အဖြေ:
အထူးဆွဲငင်အား ရွှေစစ်စစ် = ၁၉.၃ သို့မဟုတ် ရွှေစစ်စစ်၏ သိပ်သည်းဆ = ၁၉၃၀၀ kg/m33။ အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏သိပ်သည်းဆသည် ရွှေစစ်စစ်၏သိပ်သည်းဆနှင့် တူညီပါက ထိုအရာဝတ္ထုကို ရွှေစစ်စစ်ဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။
အရာဝတ္ထုတစ်ခုရဲ့ သိပ်သည်းဆက ဘယ်လောက်လဲ။ ?
မျောပါနိုင်စွမ်းအား (F)A) သည် လေထဲတွင်ရှိသော အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (w) မှ ရေထဲတွင်ရှိသော အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (w') နုတ်ခြင်းနှင့် ညီမျှသည်။

အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ ဥပမာ - ၁

လေထဲက အရာဝတ္ထုရဲ့ ဒြပ်ထုတန်ဖိုးနဲ့ ရေထဲက အရာဝတ္ထုရဲ့ ဒြပ်ထုတန်ဖိုးကို ရိုက်ထည့်ပါ။
အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ ဥပမာ - ၁အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ သိပ်သည်းဆနှင့် ရေ၏ သိပ်သည်းဆအချိုး (/) = အရာဝတ္ထု၏ သီးခြားဆွဲငင်အား။ ထို့ကြောင့် အရာဝတ္ထု၏ သီးခြားဆွဲငင်အား = 11,3။
အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏သိပ်သည်းဆ = သီးခြားဆွဲငင်အားကို ရေ၏သိပ်သည်းဆဖြင့် မြှောက်ခြင်း = (၁၁.၃)(၁၀၀၀ kg/m3) = ၁၁,၃၀၀ kg/m33.
ရွှေစစ်စစ်ရဲ့ သီးခြားဆွဲငင်အားက ၁၉.၃ ဖြစ်ပြီး ရွှေရဲ့ သိပ်သည်းဆက ၁၉,၃၀၀ kg/m3 ဖြစ်ပါတယ်။3 ထို့ကြောင့် ထိုအရာဝတ္ထုသည် ရွှေစစ်စစ်ဖြင့် ပြုလုပ်ထားခြင်း မဟုတ်ပါ။

၄။ ကယ်ဆယ်ရေးသင်္ဘောတစ်စင်းသည် ပင်လယ်ထဲသို့ ပြုတ်ကျနေသော စုစုပေါင်းအလေးချိန် ၄၅၀၀ ကီလိုဂရမ်ရှိသော ကွန်တိန်နာတစ်လုံးကို မတင်ရန် ကြိုးစားနေသည်။ ကွန်တိန်နာသည် အလျား ၂ မီတာ၊ အနံ ၁.၅ မီတာနှင့် အမြင့် ၁ မီတာရှိသည်။ ထိုအချိန်တွင် ပင်လယ်ရေ၏သိပ်သည်းဆမှာ ၁၀၂၅ ကီလိုဂရမ်/မီတာ၃ ဖြစ်ပြီး ဆွဲငင်အား ကြောင့် အရှိန်မှာ ၁၀ မီတာ/စက္ကန့်၂ ဖြစ်သည် ။ ထို့ကြောင့် အရာဝတ္ထုကို ပင်လယ်ကြမ်းပြင်မှ မျက်နှာပြင်သို့ မတင်ရန် အနည်းဆုံးအားမှာ...

ဆွေးနွေးချက်

သိထားပါတယ်:

သေတ္တာ၏ အလေးချိန် (မီတာ) = 4500 kg

သေတ္တာ၏ ထုထည် (V) = 2 mx 1,5 mx 1 m = 3 m3

ပင်လယ်ရေ၏ သိပ်သည်းဆ ( ρ ) = 1025 kg/ m3

ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2

မေးခွန်း- ပင်လယ်ကြမ်းပြင်မှ မျက်နှာပြင်သို့ အရာဝတ္ထုတစ်ခုကို မတင်ရန် အနည်းဆုံးအား မည်မျှလိုအပ်သနည်း။

အဖြေ:

လေထဲက အရာဝတ္ထုတစ်ခုရဲ့ အလေးချိန် = mg = (4500 kg)(10 m/s 2 ) = 45000 N

ကုန်းပေါ်တွင် အရာဝတ္ထုတစ်ခုကို မရန် အနည်းဆုံးအားမှာ 45000 N ဖြစ်သည်။

မျောပါအားပမာဏ:

F A = ​​ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N

ပင်လယ်ရေထဲက အရာဝတ္ထုရဲ့ အလေးချိန် = 45000 N – 30750 N = 14250 N

ပင်လယ်ပြင်တွင် အရာဝတ္ထုတစ်ခုကို မြှောက်ရန်အတွက် အနည်းဆုံးအားမှာ 14250 N ဖြစ်သည်။

၅။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် သိပ်သည်းဆ 800 kg/m5 ရှိသော အရည်ထဲတွင် ပေါလောမျောနေသည်။3။ အရာဝတ္ထု၏ ¼ ကို အရည်ထဲတွင် မနှစ်မြှုပ်ပါက အရာဝတ္ထု၏ သိပ်သည်းဆမှာ...
က. ၇.၉ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
ခ။ ၁၅.၈ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
ဂ။ ၇,၉၀၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
D. ၁၅,၈၀၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
E. ၁၃၆၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3

အာခမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ ၁ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
သိပ်သည်းဆ အရည် = ၈၀၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
အရည်ထဲတွင် မနှစ်မြှုပ်ထားသော အရာဝတ္ထု၏ ထုထည် = ¼
အရည်ထဲတွင် နှစ်မြှုပ်ထားသော အရာဝတ္ထု၏ ထုထည် = ¾
အရာဝတ္ထု၏ စုစုပေါင်း ထုထည် = ၁
မေးခဲ့သည် :
သိပ်သည်းဆ အရာဝတ္ထု?
Jawab :
အကြား ဆက်နွယ်မှုအတွက် ဖော်မြူလာ သိပ်သည်းဆ အရာဝတ္ထုများ၊ အရည်များ၏သိပ်သည်းဆနှင့် အရည်များတွင် နှစ်မြှုပ်ထားသောနှင့် မနှစ်မြှုပ်ထားသော အရာဝတ္ထုများ၏ အစိတ်အပိုင်းများကို ဆောင်းပါးတွင် ဆွေးနွေးထားသည်။ အစိုင်အခဲ အရာဝတ္ထုတွေ ဘာကြောင့် ပေါလောပေါ်နေတာလဲ။ :

အာခီမီးဒီးစ်၏ ဥပဒေ - ၂
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက A ပါ။

၆။ လေထဲတွင် အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အလေးချိန်မှာ 5 N ဖြစ်သည်။ အရာဝတ္ထုကို ရေဖြင့် ချိန်တွယ်ပါက (ရေ၏ သိပ်သည်းဆ = 1000 kg/m6)3) အလေးချိန်သည် 3,2 N ဖြစ်လာသည်။ ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် g = 10 m/s ဖြစ်ပါက2 ထိုအခါ အရာဝတ္ထု၏ သိပ်သည်းဆသည်...
က. ၇.၉ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
ခ။ ၁၅.၈ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
ဂ။ ၇,၉၀၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
D. ၁၅,၈၀၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
E. ၁၃၆၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
လေထဲတွင် အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် = အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (w) = 5 နယူတန်
ရေထဲက အရာဝတ္ထုရဲ့ အလေးချိန် = ၃.၂ နယူတန်
သိပ်သည်းဆ ရေ = ၁၀၀၀ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်မြှင့်ခြင်း = ၉.၈ မီတာ/စက္ကန့်2
အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန်: w = mg —> m = w : g = 5 N : 10 m/s2 = ၃၃၃ ကီလိုဂရမ်
မေးခဲ့သည်-
သိပ်သည်းဆ အရာဝတ္ထု?
အဖြေ:
ရေထဲက အရာဝတ္ထုတစ်ခုရဲ့ အလေးချိန်ဟာ ပေါလောမျောနိုင်တဲ့အားကြောင့် ပိုနည်းပါတယ်။
မျောလွင့်နိုင်စွမ်း = လေထဲက အရာဝတ္ထုရဲ့ အလေးချိန် – အရည်ထဲက အရာဝတ္ထုရဲ့ အလေးချိန်
မျောလွင့်နိုင်စွမ်း = ၅ နယူတန် – ၃.၂ နယူတန် = ၁.၈ နယူတန်

အာခီမီးဒီးစ်၏ မူ ၃

အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ သိပ်သည်းဆ :
သိပ်သည်းဆ = ဒြပ်ထု : ထုထည် = 0,5 kg : 0,00018 m3 = ၉၃.၉၆ ကီလိုဂရမ်/မီတာ3
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက E ပါ။

အာခီမီးဒီးစ်၏ဥပဒေမေးခွန်းများ

၁။ ကျောက်တုံးက ရွှေ့ပြောင်းလိုက်တဲ့ ရေရဲ့အလေးချိန်က ၅ နယူတန်ဆိုရင် ရေထဲမှာ ကျောက်တုံးပမာဏ ဘယ်လောက်ထည့်ထားလဲ။ ရေရဲ့သိပ်သည်းဆ = 1000 kg/m33     (501 စင်တီမီတာ3)
၂။ ဓာတ်ဆီအပြည့်ထည့်ထားသော ဘူးတစ်ဘူး။ ၁.၂ စင်တီမီတာရှိသော သစ်သားတစ်ပိုင်း3 ဓာတ်ဆီအချို့ ဖိတ်ကျသွားအောင် ကွန်တိန်နာတစ်ခုထဲတွင် နှစ်မြှုပ်ထားသည်။ ဖိတ်ကျသွားသော ဓာတ်ဆီအလေးချိန် မည်မျှရှိသနည်း။ (၈၁၆ ဂရမ်)
၃။ လေထဲတွင်ရှိသော သတ္တုတစ်ခု၏ အလေးချိန်မှာ ၁၃ ကီလိုဂရမ်ဖြစ်ပြီး ရေထဲတွင်ရှိသော သတ္တု၏ အလေးချိန်မှာ ၁၂.၃ ကီလိုဂရမ်ဖြစ်သည်။ သတ္တုသည် ရွှေစစ်စစ်ဖြင့် ပြုလုပ်ထားပါသလား။ (မဟုတ်ပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် သတ္တု၏ သီးခြားဆွဲငင်အား = ၁၈.၆။ ရွှေ၏ သီးခြားဆွဲငင်အား = ၁၉.၃)