1. Jisim objek, m = 10 kg, disokong oleh seutas tali. Cari tegangan pada tali itu! g = 10 m/ s²
Diketahui:
Jisim (m) = 10 kg
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s²
Dikehendaki: Daya tegangan (T)
Penyelesaian:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newton
[irp]
2. Jisim objek ialah 10 kg. Cari tegangan pada tali….. Pecutan akibat graviti = 10 m/ s².
Penyelesaian
Diketahui:
Jisim (m) = 10 kg
Pecutan akibat graviti (g) = 10 m/ s².
Dikehendaki: Daya tegangan (T)
Penyelesaian:
w = berat = mg = (10 kg)(10 m/s2)) = 100 kg m/s2
T 1 = daya tegangan 1
T 1x = komponen-x bagi daya tegangan 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = komponen-y bagi daya tegangan 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T 2 = daya tegangan 2
T 2x = komponen-x bagi daya tegangan 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = komponen-y bagi daya tegangan 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
Keadaan keseimbangan ΣF = 0.
paksi y:
ΣF y = 0
T 1y + T 2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– persamaan 1
paksi x:
ΣF x = 0
T 2x – T 1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T 2 = 0.7T 1
T 2 = T 1 —– persamaan 2
Tentukan magnitud T1 :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4T 1 = 100
T 1 = 100 / 1.4
T1 = 71.4 Newton
T 1 = T 2 jadi T 2 = 71.4 Newton
[wpdm_package id='486']
- Zarah dalam keseimbangan satu dimensi
- Zarah dalam keseimbangan dua dimensi
- Keseimbangan jasad yang dihubungkan oleh tali dan takal
- Keseimbangan jasad pada satah condong