1. Kuasa kanta cermin mata ialah -2 Diopter. Jarak antara mata dan cermin mata ialah 2 cm.
(a) Cermin mata itu mempunyai kanta menumpu atau kanta mencapah?
(b) Berapakah panjang fokus kanta itu?
(c) Mata rabun dekat atau mata rabun jauh? Jika rabun jauh, apakah titik jauhnya?
Diketahui:
Kuasa kanta (P) = -2 Diopter
Penyelesaian:
(a) Kanta menumpu atau kanta mencapah
Tanda tolak bagi kuasa kanta menunjukkan kanta lekap tersebut merupakan kanta mencapah.
(b) Panjang fokus
P = 1/f
-2 = 1/f
f = 1/-2 = -0.5 m = -50 cm
Panjang fokus kanta mencapah ialah 5 0 cm.
(c) Mata rabun dekat atau mata rabun jauh?
-1/ d i = 1/f – 1/ d o
-1/ hari = -1/50 – 1/~ = -1/50 – 0
-1/ d i = -1/50
d i = 50 cm
Jarak imej ialah 50 cm + 2 cm = 52 cm . 52 cm ialah titik jauh mata rabun jauh. Bagi mata normal, titik jauh ialah infiniti.
[irp]
2. Kuasa kanta cermin mata ialah 4 Diopter. Jarak antara mata dan cermin mata ialah 2 cm.
(a) Cermin mata itu mempunyai kanta menumpu atau kanta mencapah?
(b) Berapakah panjang fokus kanta itu?
(c) Mata rabun dekat atau mata rabun jauh ? Jika rabun dekat, apakah titik dekatnya?
Diketahui:
kuasa kanta (P) = 4 Diopter
Penyelesaian:
(a) Kanta menumpu atau kanta mencapah
Tanda tambah kuasa kanta menunjukkan kanta lekap tersebut ialah kanta menumpu.
(b) Panjang fokus
P = 1/f
4 = 1/f
f = 1/4 = 0.25 m = 25 cm
Panjang fokus kanta menumpu ialah 25 cm.
(c) Mata rabun dekat atau mata rabun jauh?
-1/ d i = 1/f – 1/ d o
-1/ hari = 1/25 – 1/23 = 23/575 – 25/575 = -2/575
– d i = 575/-2 = -287.5 cm = -2.875 m eter
d i = 287.5 cm = 2.875 meter s
Jarak imej ialah 287.5 cm + 2 cm = 289.5 cm . 289.5 cm ialah titik dekat mata yang boleh dilihat dengan dekat . Bagi mata biasa, titik dekat ialah 25 cm.
3. Sebuah mata mempunyai titik dekat 16 cm dan titik jauh 80 cm. Jika dia menggunakan cermin mata, dia dapat melihat objek yang jauh dengan jelas. Dengan menggunakan cermin mata, jarak objek terdekat yang dapat dilihat dengan jelas ialah….
A. 13 1/3 cm
B. 20 cm
C. 36 cm
D. 48 1/3 cm
Diketahui:
Titik jauh seseorang itu ialah 80 cm, oleh itu, disimpulkan bahawa orang itu mengalami rabun dekat. Rabun dekat yang disebabkan oleh kanta mata lebih melengkung daripada yang sepatutnya seperti pada mata biasa, jadi panjang fokus kanta mata berkurangan. Ini menyebabkan pancaran cahaya dari titik jauh (yang tidak terhingga) tidak tertumpu pada retina tetapi tertumpu di bahagian hadapan retina.
Dikehendaki: Jarak benda terdekat yang dapat dilihat dengan jelas menggunakan cermin mata
Penyelesaian:
Titik jauh seseorang itu ialah 80 cm. Kanta cermin mata hendaklah menghasilkan imej pada jarak 80 cm di hadapannya. Imej berada di hadapan mata dan kanta cermin mata supaya imej itu maya dan tegak. Jadi jarak imej (d') = -80 cm. Jika seseorang itu memakai cermin mata, dia boleh melihat objek yang sangat jauh dengan jelas. Jadi jarak objek (d) = titik jauh mata normal = infiniti = ~.
Panjang fokus kanta mata:
1/f = 1/d + 1/d'
1/f = 1/~ + (- 1/80)
1/f = 0 – 1/80
1/f = – 1/80
f = – 80 / 1
f = – 80 cm
Panjang fokus bertanda negatif bermaksud kanta cermin mata yang digunakan ialah kanta cekung atau kanta mencapah.
Jika orang itu menggunakan kanta cermin mata yang sama, berapa dekatkah benda terdekat yang dapat dilihat dengan jelas? Panjang fokus kanta (f) = -80 cm. Kanta tersebut hendaklah menghasilkan imej pada jarak 16 cm di hadapan mata dan kanta, supaya imej tersebut adalah maya dan bertanda negatif. Jadi jarak imej (d') = -16 cm.
1 / d = 1 / f – 1 / d' = -1/80 – (-1/16) = -1/80 + 1/16 = -1/80 + 5/80 = 4/80
d = 80/4 = 20 cm.
Objek terdekat yang dapat dilihat dengan jelas ialah 20 cm.
Jawapan yang betul ialah B.
4. Berdasarkan rajah tersebut, dapat disimpulkan bahawa…


Penyelesaian:
![]() |
![]() |
|
Mata rabun jauh |
Mata rabun jauh + kanta menumpu |
Kanta menumpu = kanta cembung = kanta positif
Jawapan yang betul ialah B.
5. Titik dekat penghidap hipermetropi ialah 2 m. Untuk melihat orang yang bermata normal, maka orang itu perlu menggunakan cermin mata…
A. -1.5 Diopter
B. -2.5 Diopter
C. +3.5 Diopter
D. +4.5 Diopter
Diketahui:
Titik dekat penghidap hipermetropi (rabun jauh) = 2 meter
Titik dekat mata normal = 25 cm = 0.25 meter
Dikehendaki: Kuasa kanta cermin mata
Penyelesaian:
Kanta tersebut hendaklah menghasilkan imej pada jarak 2 meter di hadapan mata supaya imej tersebut adalah maya dan bertanda negatif. Jadi jarak imej (d') = – 2 meter.
Untuk melihat seperti orang yang bermata normal, jarak objek (d) = titik dekat mata normal = 25 cm = 0.25 meter.
Panjang fokus kanta cermin mata:
1/f = 1/d + 1/d'
1/f = 1/0.25 + (-1/2) = 1/0.25 – 1/2 = 8/2 – 1/2 = 7/2
f = 2/7
Panjang fokus bertanda positif bermaksud kanta kaca yang digunakan ialah kanta positif atau kanta cembung atau kanta menumpu.
Kuasa kanta:
P = 1 / f = 1: 2/7 = 1 x 7/2 = 7/2 = +3.5 Diopter
Jawapan yang betul ialah C.
[wpdm_package id='870']
- Masalah dan penyelesaian cermin cekung
- Masalah dan penyelesaian cermin cembung
- Masalah dan penyelesaian kanta divergen
- Masalah dan penyelesaian kanta penumpuan
- Instrumen optik masalah dan penyelesaian mata manusia
- Masalah dan penyelesaian kanta lekap instrumen optik
- Cermin mata alat optik
- Masalah dan penyelesaian kaca pembesar instrumen optik
- Mikroskop instrumen optik – masalah dan penyelesaian
- Masalah dan penyelesaian teleskop instrumen optik

