Hukum Kepler – masalah dan penyelesaian

1. Jarak Bumi dari Matahari ialah 149.6 x 106 km dan tempoh revolusi Bumi ialah 1 tahun. Kira T 2 / r 3

Diketahui:

T = 1 tahun, r = 149.6 x 106 km

Dikehendaki : T 2 / r 3 = … ?

Penyelesaian :

k = T2 / r3 = 12 / (149.6x106)3 = 1 / (3348071.9 x 1018) = 2.98 x 10-25 tahun2/ km3

[irp]

2. Pemalar universal ( G) = 6.67 x 10 -11 Nm² /kg² dan pemalar Matahari 1.99 x 10⁻¹ kg.

Hukum Kepler – masalah dan penyelesaian 1

Hukum Kepler – masalah dan penyelesaian 2

[irp]

3. Purata jarak Bumi dari Matahari ialah 149.6 x 10 6 km dan purata jarak Utarid dari Matahari ialah 57.9 x 10 6 km. Tempoh revolusi Bumi ialah 1 tahun, apakah tempoh revolusi Utarid?

Diketahui:

r Bumi = 149.6 x 10 6 km

r merkuri = 57.9 x 106 km

T Bumi = 1 tahun

Dikehendaki: T merkuri?

Penyelesaian:

Hukum Kepler – masalah dan penyelesaian 3

[wpdm_package id='953']

  1. Masalah dan penyelesaian hukum graviti universal Newton
  2. Daya graviti, masalah berat dan penyelesaiannya
  3. Masalah dan penyelesaian pecutan akibat graviti
  4. Masalah dan penyelesaian satelit geosinkron
  5. Masalah dan penyelesaian hukum Kepler masalah dan penyelesaian

Tinggalkan komen