1. Saya menguruskan gas dalam bekas tertutup pada mulanya mempunyai isipadu V dan suhu T. Suhu akhir ialah 5/4T dan tekanan akhir ialah 2P. Berapakah isipadu akhir gas tersebut?
Diketahui:
Isipadu awal (V1 ) = V
Suhu awal ( T1 ) = T
Suhu akhir (T 2 ) = 5/4 T
Tekanan awal (P1 ) = P
Tekanan akhir (P 2 ) = 2P
Dikehendaki: Jilid Akhir (V 2 )
Penyelesaian:

[irp]
2. Tentukan isipadu 2.00 mol gas (gas ideal) pada STP. STP = Suhu dan Tekanan Piawai.
Diketahui:
Mol gas (n) = 2 mol ais
Suhu piawai (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 Kelvin
Tekanan piawai (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Pa
Pemalar gas sejagat (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin
Dikehendaki : Isipadu gas (V)
Penyelesaian:
Persamaan hukum gas Ideal (dalam bilangan mol, n)

Isipadu 2 mol gas ialah 44.8 liter.
Isipadu 1 mol gas ialah 45.4 liter / 2 = 22.4 liter.
Isipadu 1 mol sebarang gas ialah 22.4 liter.
[irp]
3. 4 liter gas oksigen mempunyai suhu 27°C dan tekanan 2 atm (1 atm = 10.5 Pa ) di dalam bekas tertutup. Pemalar gas universal (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1 dan nombor Avogadro ( N A ) = 6.02 x 10.23 molekul/mol e . Apakah molekul gas oksigen di dalam bekas itu?
Diketahui:
Isipadu gas (V) = 4 liter = 4 dm³ = 4 x 10 -3 m³
Suhu gas (T) = 27 o C = 27 + 273 = 300 Kelvin
Tekanan gas (P) = 2 atm = 2 x 105 Pa
Pemalar gas universal (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1
Nombor Avogadro (N A ) = 6.02 x 10 23
Dikehendaki : Apakah molekul gas oksigen dalam bekas (N)?
Penyelesaian:

Dalam 1 mol gas oksigen, terdapat 1.93 x 1023 molekul oksigen.
[irp]
4. Sebuah bekas yang mengandungi gas neon (Ne, jisim atom = 20 u) pada suhu dan tekanan piawai (STP ) mempunyai isipadu 2 m3 . Tentukan jisim gas neon itu!
Diketahui:
Jisim atom neon = 20 gram/mol e = 0,02 kg/mol e
Suhu piawai (T) = 0 ° C = 273 Kelvin
Tekanan piawai (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Pascal
Isipadu (V) = 2 m3
Dikehendaki : jisim (m) gas neon
Penyelesaian:
Pada suhu dan tekanan piawai (STP), 1 mole daripada sebarang gas, termasuk gas neon, mempunyai isipadu 22.4 liters = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.
![]()
Dalam isipadu 2 m3 , terdapat 44.6 mol gas neon.
Jisim atom relatif gas neon ialah 20 gram/mol.
Ini bermakna dalam 1 mol terdapat 20 gram atau 0.02 kg gas neon. Oleh kerana dalam 1 mol terdapat 0.02 kg gas neon, maka dalam 44.6 mol terdapat 44.6 mol x 0.02 kg/mol = 0.892 kg = 892 gram gas neon.