1. Sebuah elektron dipecutkan dari keadaan diam melalui beza keupayaan 12 V. Berapakah perubahan tenaga keupayaan elektrik elektron tersebut?
Diketahui:
Cas pada elektron (e) = -1.60 x 10 -19 Coulomb
Potensi elektrik = voltan (V) = 12 Volt
Dikehendaki: Perubahan tenaga keupayaan elektrik elektron (ΔPE)
Penyelesaian:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joule
Tanda tolak menunjukkan bahawa tenaga keupayaan berkurangan.
[irp]
2. Dua plat selari dicas. Jarak antara plat ialah 2 cm dan magnitud medan elektrik antara plat ialah 500 Volt/meter. Apakah perubahan tenaga keupayaan proton apabila dipecutkan dari plat bercas positif ke plat bercas negatif.
Diketahui:
Magnitud medan elektrik antara plat (E) = 500 Volt/meter
Jarak antara plat (s) = 2 cm = 0,02 m
Cas pada proton = +1.60 x 10 -19 Coulomb
Dikehendaki: Perubahan tenaga keupayaan elektrik (ΔPE)
Penyelesaian:
Potensi elektrik:
V = E s
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 Volt
Perubahan tenaga keupayaan elektrik:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Joule
[irp]
3. Dua cas titik dipisahkan pada jarak 10 cm. Cas pada titik A = +9 μC dan cas pada titik B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Berapakah perubahan tenaga keupayaan elektrik cas pada titik B jika dipercepatkan ke titik A?
![]()
Diketahui:
Cas A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
Cas B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Jarak antara cas A dan B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Dikehendaki: Perubahan tenaga keupayaan elektrik (ΔEP)
Penyelesaian:
