5 Contoh Soalan Kuasa Elektrik
1. Sebuah lampu TL dilabelkan 10 W, 220 V. Ini bermakna lampu tersebut memerlukan...
A. tenaga 10 J/saat dan arus 0,045 A
B. tenaga 10 J/saat dan arus 22 A
C. tenaga 10 J/min dan arus 0,045 A
D. tenaga 10 J/minit dan arus 22 A
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Kuasa (P) = 10 Watt
Voltan (V) = 220 Volt
Ditanya: lampu itu memerlukan…..
Jawapan:
Kuasa lampu = 10 Watt = 10 Joule/saat.
Ini bermakna lampu ini menggunakan tenaga sebanyak 10 Joule/saat.
Formula untuk hubungan antara kuasa elektrik, voltan elektrik dan arus elektrik:
P = VI
Penerangan: P = kuasa elektrik , V = voltan elektrik, I = arus elektrik
Jadi arus elektriknya ialah:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0,045 Ampere
Jawapan yang betul ialah A.
2. Lihat gambar! Kuasa elektrik dalam litar ini ialah...
A. 2 watt
B. 24 watt
C. 48 watt
D. 72 watt
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Perintang 1 (R1 ) = 6 Ω
Perintang 2 (R2 ) = 6 Ω
Voltan elektrik (V) = 24 Volt
Ditanya: Kuasa elektrik
Jawapan:
Perintang gantian:
R1 dan R2 disambungkan secara bersiri. Perintang gantian ialah :
R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω
Kekuatan arus elektrik:
I = V/R = 24/12 = 2 Ampere
Kuasa elektrik:
P = VI = (24)(2) = 48 Watt = 48 Joule/saat
3. 3 kilowatt kuasa elektrik dihantar pada voltan 150 volt. Magnitud arus yang mengalir ialah...
A. 10 Ampere
B. 20 Ampere
C. 30 Ampere
D. 40 Ampere
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
Kuasa elektrik (P) = 3 kilo Watt = 3000 Watt
Voltan elektrik (V) = 150 Volt
Soalan: Kekuatan arus elektrik (I)
Jawapan:
Formula yang menyatakan hubungan antara kuasa elektrik, voltan elektrik dan arus elektrik:
P = VI
Kira arus elektrik menggunakan formula di atas:
I = P / V
I = 3000 Watt / 150 Volt
I = 20 Ampere
Jawapan yang betul ialah B.
4. Sebuah rumah menggunakan 4 lampu 20 watt, 2 lampu 60 watt, dan sebuah TV 60 watt. Ia dihidupkan selama purata 8 jam sehari. Jika kos elektrik adalah Rp 111,30 setiap kWh, berapakah kosnya selama 1 bulan (30 hari)?
Perbincangan
Adalah diketahui bahawa:
4 lampu 20 Watt = 4 x 20 Watt = 80 Watt
2 lampu 60 Watt = 2 x 60 Watt = 120 Watt
TV 60 Watt = 60 Watt
Jumlah kuasa yang digunakan:
80 Watt + 120 Watt + 60 Watt = 260 Watt
Selang masa = 8 jam x 30 = 240 jam
Soalan: Kos yang perlu dibayar selama 1 bulan (30 hari)
Jawapan:
Tenaga = Kuasa x Masa = 260 Watt x 240 jam = 62400 Watt jam = 62,4 kilo Watt jam = 62,4 kWh
Kos = 62,4 kWj x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12
5. Dua elemen pemanas elektrik diperbuat daripada dua wayar yang sama dengan diameter 1 mm dan 2 mm, setiap satu sepanjang 2 m. Jika kedua-dua wayar disambungkan kepada sumber voltan yang sama, maka nisbah antara kuasa yang dihasilkan oleh wayar berdiameter 1 mm dan 2 mm ialah…
A.1 : 1
B.1 : 2
C.1 : 4
D.2 : 1
E.4 : 1
Perbincangan
Formula untuk rintangan elektrik dan rintangan tentu:
![]()
Penerangan: R = rintangan, ρ = rintangan tentu, l = panjang konduktor, A = luas permukaan konduktor
Formula hukum Ohm:
V = IR
Penerangan: V = voltan elektrik, I = arus elektrik, R = rintangan elektrik
Formula kuasa elektrik:
P = VI
P = (IR) I
P = I 2 R

Berdasarkan formula di atas, kuasa elektrik (P) berkadar songsang dengan diameter dawai (d):

Nisbah antara kuasa yang dihasilkan oleh dawai berdiameter 1 mm dan 2 mm ialah:
4: 1
Jawapan yang betul ialah E.
Sumber soalan:
Soalan Peperiksaan Kebangsaan Sains Sekolah Menengah Rendah/Sekolah Menengah Rendah Islam
Soalan Fizik SBMPTN