Сумны хөдөлгөөний бодлогуудыг шийдсэн – объектын байрлалыг тодорхойлох
1. Биеийг хэвтээ чиглэлд 60 ° өнцгөөр, анхны хурд нь 12 м/с байна. 1 секундын турш хөдөлсний дараах биеийн байрлалыг тодорхойл! Таталцлын хурдатгал нь 10 м/с2 байна.
Мэдэгдэж байгаа:
Өнцөг ( θ ) = 60 o
Анхны хурд (v o ) = 12 м/с
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Таталцлын хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Хүссэн зүйл: 1 секундын турш хөдөлсний дараах объектын байрлал
Шийдэл:
Анхны хурдны хэвтээ бүрэлдэхүүн хэсэг:
v ox = v o cos θ = (12 м/с)(cos 60 o ) = (12 м/с)(0.5) = 6 м/с
Анхны хурдны босоо бүрэлдэхүүн хэсэг:
v ой = v o sin θ = (12 м/с)(sin 60 o ) = (12 м/с)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 м/с
Хэвтээ чиглэлд объектын байрлал:
Мэдэгдэж байгаа:
Хурдны хэвтээ бүрэлдэхүүн хэсэг (v x ) = 6 м/с
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Хүссэн: хэвтээ муж (x)
Шийдэл:
6 метр/секунд гэдэг нь бөмбөг 1 секунд тутамд 6 метр хүртэл хол хөдөлнө гэсэн үг. 1 секундын турш хөдөлсний дараах бөмбөгийн зай 6 метр байна. Тиймээс бөмбөгийн хэвтээ чиглэлд байрлал нь 6 метр байна.
Босоо чиглэлд объектын байрлал:
Дээш чиглэлийг эерэг, доош чиглэлийг сөрөг гэж сонгоно уу.
Мэдэгдэж байгаа:
Анхны хурд (v o ) = 6 √ 3 м/с (дээш чиглэсэн эерэг)
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Таталцлын хурдатгал (g) = -10 м/с2 ( доош чиглэсэн сөрөг)
Хүссэн: 1 секундын турш хөдөлсний дараах өндөр
Шийдэл:
h = vo т + 1/2 гт2 = (6√3)(1) + 1/2 (-10)(1)2) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 метр.
1 секундын турш хөдөлсний дараах объектын байрлал:
Хэвтээ шилжилт (x) = 6 метр
Босоо шилжилт (y) = 5.2 метр
[ирп]
2. 20 метрийн өндөртэй барилгаас хэвтээ чиглэлд 30 ° өнцгөөр биеийг дээш тусгасан байна . Түүний анхны хурд нь 50 м/с байна. Бие 1 секундын турш хөдөлсний дараах босоо шилжилтийг тооцоол! Таталцлын хурдатгал нь 10 м/ с2 байна.
Мэдэгдэж байгаа:
Өнцөг ( θ ) = 30 o
Анхны өндөр (h o ) = 20 метр
Анхны хурд (v o ) = 50 м/с
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Таталцлын хурдатгал (g) = 1 0 м/с 2
Хүссэн: Өндөр (өндөр)
Шийдэл:
Анхны хурдны босоо бүрэлдэхүүн хэсэг:
v ой = v o sin θ = (50 м/с)(sin 30 o ) = (50 м/с)(0.5) = 25 м/с
Өндөр:
Дээш чиглэлийг эерэг, доош чиглэлийг сөрөг гэж сонгоно уу.
Мэдэгдэж байгаа:
Анхны хурд (v o ) = 25 м/с (эерэг дээшээ)
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Таталцлын хурдатгал (g) = -1 0 м/с2 ( доош чиглэсэн сөрөг)
Хүссэн: Өндөр (өндөр)
Шийдэл:
h = v o t + 1/2 gt 2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 метр.
1 секундын турш хөдөлсний дараах биеийн өндөр нь биеийн цухуйсан хэсгээс 20 метр буюу газраас 40 метр өндөр байна.
[ирп]
3. 10 метрийн өндөртэй барилгаас анхны хурд v o = 10 м/с бүхий жижиг бөмбөгийг хэвтээ чиглэлд тусгасан . 1 секундын дараа бөмбөгний шилжилтийг тооцоол ! Таталцлын хурдатгал нь 10 м/с 2 байна.
Мэдэгдэж байгаа:
Анхны өндөр (цаг) = 10 метр
Анхны хурд (v o ) = 10 м/с
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Таталцлын хурдатгал (g) = 10 м/ с2
Хүссэн: 1 секундын дараа бөмбөгийн байрлал!
Шийдэл:
Хэвтээ шилжилт:
Мэдэгдэж байгаа:
Хурдны хэвтээ бүрэлдэхүүн хэсэг (v x ) = 10 м/с
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Хүссэн зүйл: Объектын байршил
Шийдэл:
10 метр/секунд гэдэг нь объект 1 секунд тутамд 10 метр хүртэл хөдөлнө гэсэн үг юм. 1 секундын турш хөдөлсний дараах шилжилт нь 10 метр байна. Тиймээс хэвтээ шилжилт нь 10 метр байна.
Босоо шилжилт:
Чөлөөт уналтын хөдөлгөөн гэж тооцоолсон.
Мэдэгдэж байгаа:
Хугацааны интервал (t) = 1 секунд
Таталцлын хурдатгал (g) = 10 м/ с2
Хүссэн: 1 секундын турш хөдөлсний дараах өндөр (цаг)
Шийдэл:
h = 1/2 gt 2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 метр.
1 секундын дараа объект 5 метр хүртэл унав. Газрын түвшнээс дээш өндөр = 10 метр – 5 метр = 5 метр.
1 секундын дараа объектын байрлал:
Хэвтээ чиглэлд объектын байрлал (x) = 10 метр
Босоо чиглэлд байгаа объектын байрлал (y) = 5 метр
[ирп]
[wpdm_package id='532']
[wpdm_package id='536']
- Анхны хурдыг хэвтээ ба босоо бүрэлдэхүүн хэсгүүдэд хуваа
- Хэвтээ шилжилтийг тодорхойлох
- Хамгийн их өндрийг тодорхойлох
- Цагийн интервалыг тодорхойлох
- Объектын байрлалыг тодорхойлох
- Эцсийн хурдыг тодорхойлох