1. Доорх зурагт үндэслэн утасны муруйлтын радиус 50 см бол муруйлтын төв дэх соронзон орны хэмжээг тодорхойлно уу (0 цэг дээр, доорх зургийг үзнэ үү). (µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1 )
Мэдэгдэж байгаа:
Радиус (r) = 50 см = 0.5 м
Цахилгаан гүйдэл (I) = 1.5 Ампер
Вакуум нэвчилт (µo ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 м -1
Хүссэн зүйл: Соронзон орны хэмжээ
Шийдэл:
360 o = тойргийн 1 тойрог . 120 o / 360 o = 1/3 бол 120 o = тойргийн 1/3 x тойрог .
Хэд хэдэн гогцоотой ороомгийн төвд байрлах соронзон орны тэгшитгэл:
![]()
B = соронзон орны хэмжээ, N = гогцооны тоо, I = цахилгаан гүйдэл, r = муруйлтын радиус
Дээрх бодлогод тэгшитгэлээс N-ийг хасахын тулд зөвхөн нэг гогцоо байна. Дээрх бодлого дээрх утсан ороомог нь 1 тойрог биш, харин 1/3 тойрог байна:
![]()
Муруйлтын төв дэх соронзон орны хэмжээ:

2. Доорх зурагт үндэслэн утсан доторх цахилгаан гүйдэл 6-A, муруйлтын радиус нь R = 3π см бөгөөд P цэг дээрх соронзон орны хэмжээг тодорхойлно уу.
Мэдэгдэж байгаа:
Муруйлтын радиус (r) = 3π см = (3π/100) м
= 3π/10 2 м = 3π.10 -2 м
Цахилгаан гүйдэл (I) = 6 А
Вакуум нэвчилт (µo ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 м -1
Хүссэн зүйл: Соронзон орны хэмжээ
Шийдэл:
360o = 1 тойрог тойргийн. 45o / 360o = 1/8 дараа нь 45o = 1 / 8 x тойрог тойргийн.
Муруйлтын төв дэх соронзон орны хэмжээ:

3. Цахилгаан гүйдэл утсан дотор урсаж байна = 9-A, муруйлтын радиус (R) = 2π см ба µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1.m -1 , P цэг дээрх соронзон орны хэмжээг тодорхойлно уу.
Мэдэгдэж байгаа:
Муруйлтын радиус (r) = 2π см = (2π/100) м
= 2π/10 2 м = 2π.10 -2 м
Цахилгаан гүйдэл (I) = 9 А
Вакуум нэвчилт (µo ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 м -1
Хүссэн зүйл: P цэг дээрх соронзон орны хэмжээ
Шийдэл:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3 дараа нь 240o = 2/3 x тойрог тойргийн.
Муруйлтын төв дэх соронзон орны хэмжээ:
