Төвөөс зугтах хурдатгалын 7 асуултын жишээ
1. Чулууг олсоор уяад, дараа нь чулуу 360° өнцгөөр эргэлдэх хүртэл хэвтээ чиглэлд эргүүлэв.o 1 секунд тутамд. Хэрэв олсны урт 20 см бол объектын төвөөс зугтах хурдатгалын хэмжээг тодорхойл!
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
Өнцгийн хурд (ω) = 360o/секунд = 1 эргэлт / секунд = 6,28 радиан/секунд
Олсны урт = тойрог замын радиус (r) = 20 см = 0,2 метр
Асуусан төвөөс зугтах хурдатгал (as)
Жаваб :


2. 30 см радиустай дугуй 180 эрг/мин өнцгийн хурдтайгаар эргэлддэг. Дугуйны ирмэг дээрх цэгийн төвөөс зугтах хурдатгалыг тодорхойлно уу!
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
Дугуйны радиус (r) = 30 см = 0,3 метр
Өнцгийн хурд (ω) = 180 эргэлт / 60 секунд = 3 эргэлт / секунд = (3)(6,28 радиан) / секунд = 18,84 радиан/секунд
Асуусан төвөөс зугтах хурдатгал (as) r = 0,3 метрийн зайд
Жаваб :
3. Уралдааны тамирчин 50 метрийн муруйлтын радиустай хагас тойрог эргэлтээр машин жолоодож байна. Хэрэв машины хурд 72 км/цаг бол машины төвөөс зугтах хурдатгал хэд вэ?
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
Радиус (r) = 50 метр
Хурд (v) = 72 км/цаг = (72)(1000 метр) / 3600 секунд = 20 метр/секунд
Асуусан : төвөөс зугтах хурдатгалын хэмжээ (a)s)
Жаваб :
Машины төвөөс зугтах хурдатгалын хэмжээ:
as = v2 / r = 202 / 50 = 400 / 50 = 8 м/с2
4. Машин 10 м/с радиаль хурдатгалтай эргэлтээр явж байна2, энд энэ нь машин замаас гулсахгүйгээр хүрч чадах хамгийн их төвөөс зугтах хурдатгал юм. Хэрэв машины хурд 108 км/цаг бол машин гулсахгүй байхын тулд муруйн муруйлтын радиус хэд байх вэ?
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
Төвөөс зугтах хурдатгал (a)s) = 10 м/с2
Машины хурд (v) = 108 км/цаг = (108)(1000) / 3600 = 30 метр/секунд
Асуусан : радиус (r)
Жаваб :
Муруйлтын муруйлтын радиус:
r= v2 / аs
r = 30 байна2 / 10 = 900 / 10 = 90 метр
5. 2003/2004 оны Үндэсний шалгалтын асуултууд
Нэг жигд тойрог хөдөлгөөнд төвөөс зугтах хурдатгал (a s ) ба шугаман хурд (v) -ийн хоорондын хамаарлыг харуулсан график ...

Хэлэлцүүлэг
Центрипеталь хурдатгалын томъёо:
![]()
Тайлбар: a s = төвөөс зугтах хурдатгал, v = шугаман хурд, r = эргэлтийн тэнхлэгээс холдох зай.
Эргэлтийн тэнхлэгээс (r) хүртэлх зай тогтмол байхаар бид төвөөс зугтах хурдатгал (a s ) ба шугаман хурд (v) -ийн хоорондын хамаарлыг судална . r = 1 гэж үзье.

v-ийн утга шугаман, as-ийн утга экспоненциалаар өснө.
Зөв хариулт нь А.
6. Физикийн SMA/MA U-ZC-2013/2014 №4-ийн үндэсний шалгалтын асуултууд
Гантиг 1 м диаметртэй дугуй аяганд ээрсэн байна. Хэрэв гантиг аяганы ирмэгийг тойрон 50 эрг/мин тогтмол өнцгийн хурдтай эргэлдвэл гантигийн шугаман хурд ба төвөөс зугтах хурдатгал нь ... байна.
А. 50 мс -1 ба 2500 мс -2
B. 5π мс -1 ба 25π 2 мс -2
C. 5π/3 мс -1 ба 25π 2 /18 мс -2
D. 5π/6 мс -1 ба 25π 2 /18 мс -2
E. 5π/12 мс -1 ба 25π 2 /36 мс -2
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байгаа зүйл:
Тойргийн диаметр (D) = 1 метр
Тойргийн радиус (r) = 0,5 метр
Өнцгийн хурд (ω) = 50 эрг/мин = 50 эрг/мин / 1 минут
1 хувьсгал = 2π радиан
50 хувьсгал = 50 (2π радиан) = 100π радиан
1 минут = 60 секунд
Өнцгийн хурд (ω) = 100π радиан / 60 секунд = (10π/6) радиан/секунд
Асуулт: Шугаман хурд (v) ба төвөөс зугтах хурдатгал (a s )
Хариулт:
Шугаман хурд (v):
v = r ω = (0,5)(10π/6) = 5π/6 м/с
Төвөөс зугтах хурдатгал (a)s):
a s = v 2 /r = (5π/6) 2 : 0,5 = 25π 2 /36 : 0,5 = (25π 2 /36)(1/0,5)
a s = (25π 2 /18) м/с 2
Зөв хариулт нь D.
7. 2007/2008 оны Үндэсний шалгалтын асуултууд P4 №6
Биет нь төвөөс зугтах хурдатгалтай (a s ) R радиустай тойрог замын дагуу тогтмол v хурдтай хөдөлдөг . Төвөөс зугтах хурдатгал нь анхны хурдатгалаас хоёр дахин их байхын тулд...
А. v нь 4 удаа, R нь дахин 2 удаа хийгдэнэ.
B. v-г 2 удаа, R-г дахин 4 удаа хийнэ.
C. v нь 2 удаа, R нь дахин 2 удаа хийгдэнэ.
D. v хэвээр байх ба R дахин хоёр дахин нэмэгдэнэ
E. v дахин хоёр дахин нэмэгдэж, R хэвээр байна
Хэлэлцүүлэг
