Шугаман импульсийн асуултуудын 8 жишээ
1. 1 кг масстай биет 10 м/с хурдтай хөдөлдөг. эрч объект нь ...
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
Масс (м) = 1 кг
Хурд (v) = 10 м/с
Асуусан шугаман импульс (p)
Жаваб :
Импульсийн томъёо: p = mv
Тайлбар: p = импульс, m = масс, v = Кецепатан.
Объектын импульс нь:
p = mv = (1)(10) = 10 кг м/с2
2. Тус бүр нь 2 кг ба 4 кг масстай хоёр биет 20 м/с хурдтай хөдөлж байна. Биет бүрийн импульс нь...
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
А объектын масс (м)A) = 2 кг
B объектын масс (м)B) = 4 кг
А объектын хурд (v)A) = 20 м/с
B объектын хурд (vB) = 20 м/с
Асуусан : А объектын импульс (pA) болон B объектын импульс (pB)
Жаваб :
А объектын импульс :
pA = мA vA = (2)(20) = 40 кг м/с
B объектын импульс :
pB = мB vB = (4)(20) = 80 кг м/с
Хэрэв хоёр биетийн хурд ижил байвал илүү их масстай биетийн импульс илүү өндөр байна.
3. А ба В биетүүд тус бүр 2 кг масстай. А биет 2 м/с хурдтай, В биет 4 м/с хурдтай хөдөлдөг. А болон В биетүүдийн импульс нь...
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
А объектын масс (м)A) = 2 кг
B объектын масс (м)B) = 2 кг
А объектын хурд (v)A) = 2 м/с
B объектын хурд (vB) = 4 м/с
Асуусан : А объектын импульс (pA) болон B объектын импульс (pB)
Жаваб :
А объектын импульс :
pA = мA vA = (2)(2) = 4 кг м/с
B объектын импульс :
pB = мB vB = (2)(4) = 8 кг м/с
Хэрэв хоёр биетийн масс ижил байвал хурд нь өндөр биетийн импульс нь их байна.
4. 5 кг масстай биет тайван байна. Биетийн импульс нь ...
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байна :
Объектын масс (м) = 5 кг
Объектын хурд (v) = 0
Асуусан : объектын импульс (p)
Жаваб :
p = mv = (5)(0) = 0
Хэрэв биет тайван байгаа бол түүний масс хичнээн том байсан ч түүний импульс тэг болно.
5. Бейсболын тоглолтонд 0,5 кг масстай бөмбөг анх 2 мс -1 хурдтай хөдөлдөг . Дараа нь бөмбөгийг хөдөлгөөний эсрэг F хүчээр цохиход бөмбөгний хурд 6 мс -1 болж өөрчлөгддөг . Хэрэв бөмбөг цохиуртай 0,01 секундын турш хүрэлцвэл импульсийн өөрчлөлт нь...
А. 8 кг мс -1
B. 6 кг мс -1
C. 5 кг мс -1
D. 4 кг мс -1
E. 2 кг мс -1
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байгаа зүйл:
Бөмбөгний масс (м) = 0,5 кг
Анхны хурд (v o ) = 2 м/с
Эцсийн хурд (vt ) = -6 м/с
Хугацааны интервал (t) = 0,01 секунд
Асуулт: Эргэлтийн өөрчлөлт
Хариулт:
Моментийн өөрчлөлтийн томъёо:
∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )
∆ p = (0,5 кг)(- 6 м/с – 2 м/с)
∆ p = (0,5 кг)(-8)
∆ p = 4 кг м/с
Зөв хариулт нь D.
6. 100 грамм масстай биет 5 мс -1 хурдтай хөдөлдөг . Биетийг зогсоохын тулд эсэргүүцлийн хүч F 0,2 секундын турш үйлчилдэг. F хүчний хэмжээ нь...
А. 0,5 Н
Б. 1,0 Н
C. 2,5 N
D. 10 N
Зүүн 25 Н
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байгаа зүйл:
Биетийн масс (м) = 100 грамм = 100/1000 = 0,1 кг
Биетийн анхны хурд (v o ) = 5 м/с
Биетийн эцсийн хурд (vt ) = 0
Мөргөлдөөний хугацаа (Δt) = 0,2 секунд
Асуулт: F хүчний хэмжээ
Хариулт:
Импульс-импульсийн теорем нь импульс нь импульсийн өөрчлөлттэй тэнцүү гэж үздэг.
I = ΔP
F (Δt) = m (vt – v o )
F (0,2) = 0,1 (0 – 5)
F (0,2) = -0,5
F = -0,5 / 0,2
F = -2,5 Н
Хүчний хэмжээ нь 2,5 Ньютон юм. Сөрөг тэмдэг нь хүчний чиглэлийг заана. Сөрөг Гаа тэмдэг нь хүч нь объектын хөдөлгөөний эсрэг чиглэлд байгааг заана.
Зөв хариулт нь C.
7. 100 грамм масстай теннисний бөмбөгийг 20 см өндрөөс анхны хурдгүйгээр шалан дээр унагав. Шал руу цохисны дараа бөмбөг 1 мс -1 ба (g = 10 мс -2 ) хурдтайгаар үсэрнэ. Бөмбөгний импульсийн өөрчлөлт нь...
А. 0,1 Нс
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Нс
Зүүн 0,9 Нс
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байгаа зүйл бол :
Бөмбөгний масс (м) = 100 грамм = 0,1 кг
Өндөр (өндөр) = 20 см = 0,2 метр
Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Бөмбөг шалан дээр цохигдсоны дараах хурд (vt ) = 1 м/с
Асуусан : бөмбөгний импульсийн өөрчлөлт
Хариулт :
Бөмбөг мөргөлдөхөөс өмнөх хурд (v)o)
Чөлөөт уналтын хөдөлгөөний томъёог ашиглан мөргөлдөхөөс өмнөх бөмбөгийн хурдыг тооцоол. Чөлөөт уналтын бөмбөгийн өндөр (ц) = 0,2 метр, таталцлын хурдатгал (г) = 10 м/с2 ба бөмбөг шалан дээр унах үеийн хурдыг харгалзан v2 = 2 gh томъёог ашиглана.
v 2 = 2 (10)(0,2) = 4
v = √4 = -2 м/с
Бөмбөг шалан дээр мөргөлдөхөөс өмнөх хөдөлгөөний чиглэл нь шалан дээр мөргөлдсөний дараах хөдөлгөөний чиглэлийн эсрэг байдаг тул үүнийг сөрөг тэмдэгтэй гэж үзнэ.
Бөмбөгний импульсийн өөрчлөлт (Δp)
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Ньютон секунд
Зөв хариулт нь Б.
8. Анх тайван байсан биет 3:2 харьцаатай хоёр хэсэгт дэлбэрсэн. Илүү их масстай хэсгийг 20 мс -1 хурдтайгаар шидсэн . Тиймээс жижиг хэсгийг шидэх хурд нь...
А. 13,3 мс –1
B. 20 мс –1
C. 30 мс –1
D. 40 мс –1
E. 60 мс –1
Хэлэлцүүлэг
Энэ нь мэдэгдэж байгаа зүйл:
Мөргөлдөөнөөс өмнөх 1-р объектын масс = м
Мөргөлдөөнөөс өмнөх 1-р объектын хурд = 0 (амарсан объект)
Мөргөлдөөний дараах 1-р хэсгийн масс (м1 ) = 3м
Мөргөлдөөний дараах 2-р хэсгийн масс (м2 ) = 2м
Мөргөлдөөний дараах 1-р хэсгийн хурд (v 1 ') = 20 м/с
Асуулт: Мөргөлдөөний дараах 2-р хэсгийн хурд (v2 ' )
Хариулт:
Импульсийн хадгалагдах хуулийн томъёо:
м 1 в 1 = м 1 в 1 ' + м 2 в 2 '
(м)(0) = (3м)(20) + (2м) v 2 '
0 = 60м + (2м) v 2 '
60м = -2м v 2 '
60 = -2 v 2 '
v 2 ' = -60/2
v 2 ' = -30 м/с
Сөрөг тэмдэг нь 2-р хэсгийн хөдөлгөөний чиглэл 1-р хэсгийн эсрэг чиглэлд байгааг заана. Жишээлбэл, хэрэв 1-р хэсэг зүүн тийш шидэгдсэн бол 2-р хэсэг баруун тийш шидэгдсэн байна.
Зөв хариулт нь C.
Асуултын эх сурвалж:
Ахлах сургууль/Мэргэжлийн ахлах сургуулийн физикийн улсын шалгалтын асуултууд