Омын хуулийн 3 жишээ асуултууд
1. Хүснэгт дэх өгөгдөлд үндэслэн цахилгаан эсэргүүцлийн утга нь ..... Хүснэгт дэх өгөгдөл нь Омын хуулийг тайлбарлаж байна уу?

Хэлэлцүүлэг
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 вольт / 8 Ампер = 1/2 Ω
R = V / I = 3 вольт / 6 Ампер = 1/2 Ω
R = V / I = 5 вольт / 10 Ампер = 1/2 Ω
Омын хуулийн дагуу V/I нь тогтмол байна. Тиймээс дээрх хүснэгтийн агуулга нь Омын хуулийг тайлбарлаж байна.
2. Дамжуулагч утасны нэг хэсэг дэх гүйдэл 4 А байна. Хэрэв хоёр үзүүр дэх потенциалын зөрүү 12 вольт байвал эсэргүүцэл хэд вэ?
Хэлэлцүүлэг
R = V / I = 12 вольт / 4 Ампер = 3 Ω
3. Доорх хүснэгтэд байгаа өгөгдөл нь Омын хуулийг тайлбарлаж байна уу?

Хэлэлцүүлэг
Хүснэгт дэх өгөгдөл дээр үндэслэсэн цахилгаан эсэргүүцлийн утга нь:
R 1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 Ом
R 2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 Ом
R 3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 Ом
V/I утга нь тогтмол биш тул Омын хуулийг тодорхойлдоггүй. Хэрэв V/I утга тогтмол байвал Омын хууль үйлчилнэ.