1. Врз основа на сликата подолу, ако радиусот на закривеноста на жицата е 50 cm, одредете ја големината на магнетното поле во центарот на закривеноста (во точката 0, видете ја сликата подолу). (µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1 )
Познато:
Радиус (r) = 50 cm = 0.5 m
Електрична струја (I) = 1.5 ампери
Вакуумска пропустливост (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1
Се бара: Големината на магнетното поле
Решение:
360 ° = 1 обем на круг . 120 ° / 360 ° = 1/3 тогаш 120 ° = 1/3 x обем на круг.
Равенката на магнетното поле во центарот на намотката со неколку јамки:
![]()
B = големината на магнетното поле, N = бројот на јамки, I = електрична струја, r = радиус на закривеност
Во горенаведениот проблем, постои само една јамка, така што N е елиминиран од равенката. Намотката од жица во горенаведениот проблем не е 1 круг, туку 1/3 круг:
![]()
Големината на магнетното поле во центарот на закривеноста:

2. Врз основа на сликата подолу, електричната струја што тече во жицата е 6-A, а радиусот на закривеност е R = 3π cm, за да се одреди големината на магнетното поле во точката P.
Познато:
Радиус на закривеност (r) = 3π cm = (3π/100) m
= 3π/10 2 м = 3π.10 -2 м
Електрична струја (I) = 6 A
Вакуумска пропустливост (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1
Се бара: Големината на магнетното поле
Решение:
360o = 1 обем од круг. 45o / 360o = 1/8 потоа 45o = 1 / 8 x обем од круг.
Големината на магнетното поле во центарот на закривеноста:

3. Електрична струја тече во жица = 9-A, радиусот на закривеност (R) = 2π cm и µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1 .m -1 , одредете ја големината на магнетното поле во точката P.
Познато:
Радиус на закривеност (r) = 2π cm = (2π/100) m
= 2π/10 2 м = 2π.10 -2 м
Електрична струја (I) = 9 A
Вакуумска пропустливост (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1
Барано: Големината на магнетното поле во точката P
Решение:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3 потоа 240o = 2/3 x обем од круг.
Големината на магнетното поле во центарот на закривеноста:
