3 прашања за равенката на силата на триење
1. Блок А од 3 kg е поставен на масата, а потоа врзан за јаже кое е поврзано со каменот B = 2 kg преку макара како што е прикажано. Масата и триењето на макарите се занемарени. Забрзување поради гравитација g = 10 m/s² . Определете го забрзувањето на системот и затегнатоста на јажето ако:
а) мазна маса
б) груба маса со коефициент на кинетичко триење од 0.4
Познато:
Масата на блокот А (m A ) = 3 кг
Масата на карпата B (m₂B ) = 2 kg
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Тежина на блокот А (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Њутни
Тежина на карпата B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Њутни
Барано: Забрзување на системот (a) и затегнатост на јажето (T)
решение:
а) мазна маса
Пресметајте го забрзувањето на системот користејќи ја формулата за вториот Њутнов закон:
ΣF = ma
w B = (m A + m B ) a
20 = (3 + 2) a
20 = 5 а
a = 20 / 5 = 4 м/ с2
Пресметајте ја затегнатоста на јажето користејќи ја формулата за затегнатост на јажето:
Затегнатоста на јажето на блокот А:
ΣF = m A a
T = m A a = (3)(4) = 12 Њутни
Затегнатоста на јажето на блокот Б:
ΣF = m B a
w B – T = (2)(4)
20 – Т = 8
Т = 20 – 8 = 12 Њутни
б) груба маса со коефициент на кинетичко триење од 0.4
Силата на кинетичкото триење:
F k = µ k N = (0,4)(30) = 12 Њутни
Пресметајте го забрзувањето на системот користејќи ја формулата за вториот Њутнов закон:
ΣF = ma
w B – f k = (m A + m B ) a
20 – 12 = (3 + 2) a
8 = 5 а
a = 8 / 5 = 1,6 м/ с2
Пресметајте ја затегнатоста на јажето користејќи ја формулата за затегнатост на јажето:
Затегнатоста на јажето на блокот А:
ΣF = m A a
T – fk = m A a
Т – 12 = (3)(1,6)
Т – 12 = 4,8
Т = 4,8 + 12 = 16,8 њутни
Затегнатоста на јажето на блокот Б:
ΣF = m B a
w B – T = (2)(1,6)
20 – Т = 3,2
Т = 20 – 3,2 = 16,8 Њутни
2. Предмет со маса од 10 кг се наоѓа во хоризонтална рамнина. Коефициентот на статичко триење е 0.4, а коефициентот на кинетичко триење е 0.35. g = 10 m/s 2 . Ако на предметот му е дадена константна хоризонтална сила од 25 N, големината на силата на триење што дејствува на предметот е…
Познато:
Масата на предметот (m) = 10 кг
Коефициентот на статичко триење (µ s ) = 0.4
Коефициентот на кинетичко триење (µk) = 0.35
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Хоризонтална сила (F) = 25 N
Гравитацијата на објектот (w) = mg = (10)(10) = 100 Њутни
Нормална сила (N) = w = 100 Њутни
Барано: Количината на статичко триење (fs- ) и кинетичка ( fk )
решение:
Силата на статичкото триење::
f s = µs N = (0,4)(100) = 40 Њутни
Силата на кинетичкото триење:
f k = µ k N = (0,35)(100) = 35 Њутни
Хоризонталната сила е само 25 њутни, па затоа сè уште не може да поместува предмети.
3. Масите на блоковите А и Б на сликата се 10 кг и 5 кг, соодветно. Коефициентот на триење помеѓу блокот А и рамнината е 0.2. За да се спречи движењето на блокот А, минималната потребна маса на блокот C е…
Познато:
Масата на блокот А (m A ) = 10 кг
Масата на блокот Б (m₂B ) = 5 кг
Коефициент на статичко триење на блокот А (µ s ) = 0,2
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Тежина на блокот A (w A ) = m A g = (10)(10) = 100 њутни
Тежина на блокот B (w B ) = m B g = (5)(10) = 50 Њутни
Статичко триење (f s ) = µ s N = (0,2)(w A + w C ) = (0,2)(100 + w C ) = 20 + 0,2 w C
Прашано: Масата на блокот C за да го одржи системот во мирување
Одговор:
Системот е во мирување, па затоа се користи формулата за првиот Њутнов закон:
ΣF = 0
w B – f s = 0
50 – (20 + 0,2 wC ) = 0
50 – 20 – 0,2 w C = 0
30 – 0,2 w C = 0
30 = 0,2 w C
w C = 30 / 0,2 = 300 / 2 = 150 Њутни
Масата на блокот C = 150 / 10 = 15 кг