Рамнотежа на тела на наклонета рамнина – примена на проблемите со првиот Њутнов закон и решенија

1. Блок од 2 кг лежи на груба наклонета рамнина под агол од 37 ° во однос на хоризонталата. Определете ја големината на надворешната сила што дејствува врз блокот, така што блокот нема да се лизга надолу по рамнината. (sin 37 ° = 0.6, cos 37 ° = 0.8, g = 10 ms -2 , µ k = 0.2)

Рамнотежа на тела на наклонета рамнина – примена на проблемите со првиот Њутнов закон и решенија 1Познато:

Маса (м) = 2 кг

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Тежина на блокот (w) = mg = (2)(10) = 20 Њутни

Син 37 o = 0.6

Cos 37 o = 0.8

Коефициент на кинетичко триење (µ k ) = 0.2

Y-компонентата на тежината (w y ) = w cos 37 o = (20)(0.8) = 16 Њутни

x-компонентата на тежината (w x ) = w sin θ = (20)(sin 37) = (20)(0.6) = 12 Њутни

нормалната сила (N) = w y = 16 Њутни

Барана : Надворешната сила (F)

Решение :

Рамнотежа на тела на наклонета рамнина – примена на проблемите со првиот Њутнов закон и решенија 2wx = 12 Њутн

Силата на кинетичкото триење (fk ) = µk N = (0.1)(16) = 1.6 Њутни

Големината на надворешната сила F што дејствува врз блокот :

F + fk – wx = 0

F = w x – f k

F = 12 – 1.6

F = 10.4 Њутн

Надворешната сила F е поголема од 10.4 њутни.

[ирп]

2. Маса на блок = 2 kg, коефициент на статичко триење µ s = 0.4 и θ = 45 o . Определете ја големината на силата F за блокот да почне да се лизга нагоре.

Рамнотежа на тела на наклонета рамнина – примена на проблемите со првиот Њутнов закон и решенија 3Познато:

Коефициентот на статичко триење (µ s ) = 0.4

Агол (θ) = 45 o

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Масата на блокот (m) = 2 килограми

Тежина на блокот (w) = mg = (2 kg)(10 m/s² ) = 20 kg m/s² = 20 Newtons

x-компонентата на тежината (w x ) = w sin θ = (20)(sin 45) = (20)(0.5√2) = 10√2 Њутни

Y-компонентата на тежината (w y ) = w cos θ = (20)(cos 45) = (20)(0.5√2) = 10√2 Њутни

Барана : Големината на силата F

Решение:

Рамнотежа на тела на наклонета рамнина – примена на проблемите со првиот Њутнов закон и решенија 4Блокот почнува да се лизга нагоре, ако F ≥ wx + fs.

X-компонентата на тежината:

w x = 10√2 Њутн

y-компонентата на тежината :

w y = 10√2 Њутн

Нормална сила :

N = w y = 10√2 Њутн

Силата на статичкото триење :

f s = µs N = (0,4) (10√2) = 4√2

Големината на силата F, така што блокот почнува да се лизга нагоре :

F ≥ w x + f s

F ≥ 10√2 + 4 √2

F ≥ 14√2 Њутн

[wpdm_package id='492']

  1. Честички во еднодимензионална рамнотежа
  2. Честички во дводимензионална рамнотежа
  3. Рамнотежа на тела поврзани со јажиња и макари
  4. Рамнотежа на телата на наклонета рамнина

Оставете коментар