3 прашања за равенките на електричното поле
1. Спроводлива топка со радиус од 10 cm има електричен полнеж од 500 μC. Точките A, B и C лежат во линија со центарот на топката на растојание од 12 cm, 10 cm и 8 cm, соодветно, од центарот на топката. Пресметајте ја јачината на електричното поле во точките A, B и C!
Познат:
Радиусот на спроводливата топка (R) = 10 cm = 0.1 m
Електричен полнеж (q) = 500 μC = 500 x 10 -6 C
r A = 12 cm = 0,12 m
r B = 10 cm = 0,1 m
r C = 8 cm = 0,08 m
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9
Се бара: Јачината на електричното поле во точката А (ЕА ) , во точката Б (ЕБ ) и во точката Ц ( ЕЦ )
решение:
а) Јачината на електричното поле во точката А
E A = kq / r A2 = (9 x 109 ) (500 x 10-6 ) / (0,12) 2 = (4500 x 103 ) / 0,0144 = 312500 x 103 = 3,125 x 108 N/C
б) Јачината на електричното поле во точката Б
E B = kq / r B2 = (9 x 109 ) (500 x 10-6 ) / (0,1) 2 = (4500 x 103 ) / 0,01 = 450.000 x 103 = 4,5 x 108 N/C
в) Јачината на електричното поле во точката C
E C = 0 за тоа што е во топката.
2. Ако во точка се постави пробен полнеж од 4 nC, полнежот доживува сила од 5 × 10 – 4 N. Колкава е големината на електричното поле E во таа точка?
Познато:
Тестен електричен полнеж (q) = 4 nC = 4 x 10 -9 Кулон
Електрична сила (F) = 5 × 10 -4 N
Се бара: Големината на електричното поле (E)
решение:
E = F / q = (5 × 10-4 ) / (4 x 10-9 ) = 1,25 x 105 N /C
3. Два полнежи q B = 12 μC и q C = 9 μC се поставени на врвовите на правоаголен триаголник како на сл. Определете ја јачината на електричното поле почувствувана во точката А!
Познато:
Полнење во точката Б (qB) = 12 μC = 12 x 10 -6 C
Полнење во точката C (qC) = 9 μC = 9 x 10 -6 C
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9
r AC = 4 cm = 0,04 m
r AB = 3 cm = 0,03 m
Сакаше: јачина на електричното поле во точката А
решение:
E AC = kq / r2 = (9 x 109 ) (9 x 10-6 ) / (0,04) 2 = 81 x 103 / 0,0016 = 5,0 x 107 N/C
E AB = kq / r2 = (9 x 109 ) (9 x 10-6 ) / (0,03) 2 = 81 x 103 / 0,0009 = 9,0 x 107 N/C