Густина – проблеми и решенија

Густина – проблеми и решенија

1. Волуменот на едно тело е 8 cm3 , а масата на телото е 84 грама. Колкава е густината на телото?

Познато:

Волумен (V) = 8 cm3

Маса (м) = 84 грама

Барана: густина (ρ)

Решение:

ρ = m / V = ​​​​84 грама / 8 cm3 = 10.5 грама/ cm3

2. Волуменот на еден блок е 5 cm3 . Ако густината на блокот е 250 g/cm3 , која е масата на блокот?

Познато:

Волумен (V) = 5 cm3

Густина (ρ) = 250 g/ cm3

Се бара: Маса на блокот

Решение:

ρ = m / V

ρ = густина, V = волумен, m = маса

Маса на блокот:

m = ρ V = (250 g/cm3 ) (5 cm3 ) = 1250 грама

3. Волуменот на водата е 35 cm3 , а масата на водата е 60 грама, колку е густината на водата?

Познато:

Волумен на вода (V) = 35 cm3

Маса на вода (m) = 60 грама

Барана: густина (ρ)

Решение:

густина:

ρ = m / V = ​​​​60/35 = 1.71 грама/ см3

4. Масата на металот е 120 грама, а волуменот на металот е 60 cm3 . Колкава е густината на металот?

Познато:

Маса (м) = 120 грама

Волумен (V) = 60 cm3

Се бара: густина

Решение:

ρ = m / V

ρ = 120 грама / 60 см3

ρ = 2 грама/ см3

5.

Густина – проблеми и решенија 1

Врз основа на табелата, објект со иста густина е…

Решение:

Формула за густина:

ρ = m / V

ρ = густина, m = маса, V = волумен

Густина – проблеми и решенија 2

6. Врз основа на сликата подолу, ако масата на еден предмет е 300 грама, која е густината на предметот?

Познато:Густина – проблеми и решенија 3

Маса (м) = 300 грама

Волумен (V) = волумен на истурена вода = 20 cm3

Се бара: густина

Решение:

ρ = m / V = ​​​​300 грама / 20 cm3 = 15 грама/ cm3

7. Масата на предметот е 316 грама, сместен во сад како што е прикажано на сликата. Колкава е густината на предметот?

Познато:Густина – проблеми и решенија 4

Маса (м) = 316 грама

Волумен (V) = волумен на истурена вода = 40 ml

Се бара: густина

Решение:

Маса = 316 грама = 316/1000 кг = 0.316 кг

Волумен = 40 мл = 40/1000 литри = 4/100 литри = 0.04 литри

1 литар = 1 dm3 = 1/1000 m3 = 0.001 m3

0.04 литри = (0.04)(0.001) м3 = 0.00004 м3

Густина:

ρ = m / V = ​​0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg / m 3

8.

Густина – проблеми и решенија 5Густината на каменот врз основа на сликата е…

Познато:

Маса (m) = 100 грама + 20 грама = 120 грама = 120 / 1000 килограми = 0.120 килограми

Волумен (V) = 80 ml – 60 ml = 20 ml = 20 / 1000 литри = 2/100 литри = 0.02 литри

1 литар = 1 dm3 = 1/1000 m3 = 0.001 m3

0.02 литри = 0.02 x 0.001 м3 = 0.00002 м3

Се бара: густина

Решение:

Густина:

ρ = m / V = ​​0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg / m 3

  1. Што е густина?
    • одговорГустината е мерка за тоа колку маса е содржана во даден волумен. Се пресметува со делење на масата на објектот со неговиот волумен: Густина = Маса / Волумен.
  2. Како густината на еден објект е поврзана со неговата способност да лебди или потонува во течност?
    • одговорПредметите со густина поголема од густината на флуидот ќе потонат, додека предметите со густина помала од густината на флуидот ќе пловат.
  3. Зошто некои навидум големи објекти, како што е масивен брод, пловат во вода?
    • одговорСè е околу поместениот волумен. Бродот, иако е тежок, има облик што поместува голем волумен вода. Ако тежината на поместената вода е поголема или еднаква на тежината на бродот, бродот ќе плови.
  4. Како температурата обично влијае на густината на супстанцијата?
    • одговорОпшто земено, со зголемување на температурата, густината на супстанцијата се намалува бидејќи молекулите се движат повеќе и имаат тенденција да зафаќаат поголем волумен. Постојат исклучоци, како што е аномалното ширење на водата под 4°C.
  5. Кое е значењето на густината на водата ?
    • одговор: Вредноста на густината на за водата е погоден репер. Супстанциите со густини поголеми од оваа ќе потонат во вода, додека оние со помали густини ќе пловат.
  6. Зошто два објекти може да имаат иста маса, но различна густина?
    • одговорДвата објекти може да бидат направени од различни материјали (и со тоа да имаат различни атомски или молекуларни структури) или може да имаат различни волумени. Објект со поголем волумен и иста маса како помал објект ќе има помала густина.
  7. Како компресијата на гас влијае на неговата густина?
    • одговорКомпресирањето на гас го намалува неговиот волумен. Бидејќи масата останува константна, намалувањето на волуменот ќе ја зголеми густината на гасот.
  8. Зошто некои тешки метали, како оловото, се чувствуваат „потешки“ од други со иста големина?
    • одговор„Тежината“ што ја чувствувате е всушност густината. Оловото има поголема густина од многу други метали, па затоа парче олово се чувствува потешко од друг метал со ист волумен.
  9. Како може еден предмет да биде погуст од флуид, а да не потоне веднаш кога ќе се постави на површината на флуидот?
    • одговорПовршинскиот напон понекогаш може да издржи предмети погусти од флуидот, особено ако предметот е мал или има форма што може да се „заниша“ од површината на флуидот. Меѓутоа, со текот на времето, ако густината на предметот е поголема, тој веројатно ќе потоне.
  10. Може ли густината на хомоген објект да биде различна во различни точки во него?
  • одговор: Не. За хомоген објект, густината е униформна низ целиот објект, што значи дека има иста вредност во секоја точка во внатрешноста на објектот.