1. Определете го електричниот потенцијал во точка која се наоѓа на 1 cm од полнеж од 5.0 μ C. Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.
Познато:
Растојанието од полнежот (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10 -2 m
Полнеж (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10 -6 C
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Се бара: Електричен потенцијал (V)
Решение:
Електричен потенцијал:

Електричниот потенцијал е 4.5 x 10 6 волти
[ирп]
2. Полнење Q1 = 5.0 μC и наплаќаат Q2 = 6.0 μC. Кулонова константа (к) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Точката А се наоѓа помеѓу полнежите. Определете го електричниот потенцијал во точката А.

Познато:
Полнење Q1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
Растојанието на точката А од Q 1 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Полнење Q2 = 6.0 μ C = 6.0 x 10-6 C
Растојанието на точката a од Q 2 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Се бара: Електричен потенцијал во точката А
Решение:
Електричен потенцијал 1 :

Електричен потенцијал 2 :

Електричен потенцијал во точката А :
V = V2 – V1
V = (54 – 45) x 10 4
V = 9 x 10 4
[ирп]
3. Полнење q1 = 5.0 μC и наплаќаат q2 = 6.0 μC. Кулонова константа (к) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Определете го електричниот потенцијал во точката А.
Познато:
Полнење Q1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
Растојанието на точката А од Q 1 = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10 -1 m
Полнење Q2 = 6.0 μ C = 6.0 x 10-6 C
Растојанието на точката А од Q 2 = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10 -1 m
Кулонова константа (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Се бара: Електричен потенцијал во точката А
Решение:
Електричен потенцијал 1 :

Електричен потенцијал 2 :

Електричен потенцијал во точката А :
V = V1 + V2
V = (-11.25 + 10.8) x 10 4
V = -0.45 x 10 4
V = -4.5 x 10 3
Електричниот потенцијал во точката А е -4.5 x 10 3 волти