4 примери на прашања за едноставно нишало - едноставно нишало
1. Едноставно нишало се состои од конец долг 40 см и тежина од 100 грама е обесена на долниот крај од конецот. Ако забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s2 Значи, периодот и фреквенцијата на едноставното нишало се...
Дискусија
Тоа е познато :
Должина на јажето (l) = 40 cm = 0,4 метри
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/s2
Праша Период (T) и фреквенција (f)
Џаваб :
Едноставна формула за период на нишало :
Опис: T = период, l = должина на јажето, g = забрзување поради гравитацијата
Период на едноставно нишало :
Едноставна фреквенција на нишалото :
Метод 1:
f = 1/T = 1/1,256 = 0,8 Херци
Метод 2:
2. Пресметајте ја должината на конецот на нишален часовник што чука еднаш во секунда.
Дискусија
Тоа е познато :
Период (T) = 1 секунди
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/s2
Праша : Должина на жица (л)
Џаваб :
Формула за период на низа :
Должина на низата :
3. Едноставно нишало има јаже од 50 см и тег од 50 грама. Највисоката точка на тегот е 10 см над најниската точка. Ако забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s2, одреди (а) периодот и фреквенцијата на нишалото (б) брзината на товарот во најниската точка.
Дискусија
Тоа е познато :
Должина на јажето (l) = 90 cm = 0,9 метри
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/s2
Промена на висина (в) = 20 см = 0,2 метри
Праша : (а) Т и f (б) v
Џаваб :
(А) Период (T) и фреквенција (f) на едноставно нишало
период
Фреквенција:
f = 1/T = 1/1,884 = 0,53 Херци.
(Б) Брзина (v) на товарот во најниската точка
Ова прашање е поврзано со закон за зачувување на механичката енергија.
Во својата највисока точка, товарот има максимална гравитациска потенцијална енергија и нема кинетичка енергија бидејќи е неподвижен за момент кога ја менува насоката. Како што товарот почнува да се движи надолу, гравитациската потенцијална енергија се претвора во кинетичка енергија. Во својата најниска точка, целата гравитациска потенцијална енергија се претвора во кинетичка енергија. Затоа, во својата најниска точка, кинетичката енергија на товарот е максимална, а неговата гравитациска потенцијална енергија е нула.
Почетна механичка енергија = гравитациона потенцијална енергија = mgh
Конечна механичка енергија = кинетичка енергија = ½ mV2
Закон за зачувување на механичката енергија :
Почетна механичка енергија = конечна механичка енергија
Гравитациска потенцијална енергија = кинетичка енергија
mgh = ½ mV2
2 gh = v2
(2)(10)(0,2) = v2
4 = v2
v = 2 м/с
4. Ѕиден часовник на површината на Земјата функционира со користење на движењето на нишало што се ниша. Ако часовникот се носи на вселенска станица и далеку од вселенските објекти, тогаш...
A. стрелките на часовникот се движат побрзо
Б. стрелките на часовникот не се движат
C. Часовникот работи попрецизно
D. нишалото се ниша побавно
E. нишалото се ниша со помала фреквенција
Дискусија
На површината на Земјата, нишалото може да се движи поради гравитационата сила на Земјата што дејствува врз него. Обратно, во вселената, добиената гравитациона сила е речиси нула, па стрелките на часовникот остануваат неподвижни.
Точниот одговор е Б.