Ohatra 16 amin'ny motera Carnot – motera hafanana idealy (fampiharana ny lalàna faharoa momba ny termodinamika)
1. Jereo ny grafika P-V an'ny motera Carnot eo amin'ny sisiny! Raha ny hafanana voaray (Q1 ) = 10.000 joules, dia ny habetsaky ny asa ataon'ny motera Carnot dia…
A. 1.500 J 
B. 4.000 J
C. 5.000 J
D. 6.000 J
E. 8.000 J
Discussion
Fantatra fa :
Mari-pana ambany (T 2 ) = 400 K
Hafanana avo (T 1 ) = 800 K
Hafanana voatsindrona (Q 1 ) = 10.000 Joules
Tadiavo : Asa vokarin'ny motera Carnot (W)
Valiny :
Fahombiazan'ny motera hafanana idealy (motera Carnot):

Ny asa ataon'ny motera Carnot:
W = e Q 1
W = (1/2)(10.000) = 5000 Joule
C ny valiny marina.
2. Jereo ny sary eo amin'ny sisiny! Ny habetsaky ny asa ataon'ny motera amin'ny tsingerina iray dia…
A. 300 J
B. 400 J
C. 500 J
D. 600 J
E. 700 J
Discussion
Fantatra fa:
Mari-pana ambany (TL ) = 400 K
Hafanana avo (TH ) = 600 K
Hafanana voatsindrona (Q 1 ) = 600 Joules
Tadiavo : Asa vokarin'ny motera Carnot (W)
Valiny:
Fahombiazan'ny motera hafanana idealy (motera Carnot):

Ny asa ataon'ny motera Carnot:
W = e Q 1
W = (1/3)(600) = 200 Joule
Ny valiny marina dia E.
3. Jereo ny grafika ABCDA an'ny tsingerin'ny Carnot etsy ambany! Mifototra amin'ny angon-drakitra ao amin'ny grafika, ny fahombiazan'ny motera Carnot dia…
A. 10% 
B. 20%
C. 25%
D. 30%
E. 35%
Discussion
Fantatra fa :
Mari-pana ambany (TL ) = 350 K
Hafanana avo (TH ) = 500 K
Fanontaniana : Fahombiazan'ny motera Carnot (e)
Valiny :
Fahombiazan'ny motera Carnot:
e = (TH – TH ) / TH
e = (500 – 350) / 500
e = 150 / 500
e = 0,3
e = 30/100 = 30%
D ny valiny marina.
4. Ao amin'ny grafika PV manaraka an'ny motera Carnot, ny fitahirizana hafanana ambony dia 600 K ary ny hafanana ambany dia 400 K. Raha W ny asa ataon'ny motera, dia ny hafanana avoaka amin'ny hafanana ambany dia...
A. W
B. 2 W
C. 3 W
D. 4 W
Atsinanana 6 Andrefana
Discussion
Fantatra fa :
Mari-pana ambany (TL ) = 400 K
Hafanana avo (TH ) = 600 K
Fanontaniana : Hafanana avoaka amin'ny mari-pana ambany ( Q2 )
Valiny :
Fahombiazan'ny motera Carnot :
e = (TH – TH ) / TH
e = (600 – 400) / 600
e = 200 / 600
e = 1/3
Asa ataon'ny motera Carnot :
W = e Q 1
Famaritana: W = asa ataon'ny milina, e = fahombiazan'ny milina, Q 1 = hafanana voarain'ny milina.
W = (1/3)( Q1 )
3W = Q1
Hafanana avoaka amin'ny mari-pana ambany :
Q2 = Q1 – W
Q 2 = 3W – W
Q 2 = 2W
Ny valiny marina dia B.
5. Ny grafika PV an'ny tsingerina Carnot dia mitovy amin'ity sary manaraka ity. Raha misy hafanana 3 000 Joule avoaka any amin'ny manodidina, dia ny hafanana voarain'ny rafitra dia…
A. 3.000 J
B. 4.000 J
C. 4.800 J
D. 6.000 J
E. 8.000 J
Discussion
Fantatra fa :
Mari-pana ambany (TL ) = 500 K
Hafanana avo (TH ) = 800 K
Hafanana navoaka (Q 2 ) = 3000 Joules
Fanontaniana : Hafanana voarain'ny rafitra ( Q1 )
Valiny :
Fahombiazan'ny motera Carnot :
e = (TH – TH ) / TH
e = (800 – 500) /8600
e = 300 / 800
e = 3/8
Asa ataon'ny motera Carnot :
W = e Q 1
W = (3/8)( Q1 )
8W/3 = F 1
Q2 = Q1 – W
Q 2 = 8W/3 – 3W/3
Q 2 = 5W/3
3Q 2 = 5W
W = 3Q 2/5 = 3(3000)/5 = 9000/5 = 1800
Hafanana voarain'ny rafitra :
Q 1 = W + Q 2 = 1800 + 3000 = 4800 Joules
C ny valiny marina.
6. Mahazo hafanana avy amin'ny fitoeran-drano mafana amin'ny 800 K ny motera Carnot ary manana fahombiazana 50%. Mba hahazoana fahombiazana 80% sady mitazona ny mari-pana ambany amin'ny fitoeran-drano, dia tsy maintsy avadika ho… ny fitoeran-drano mafana.
A. 1.600 K
B. 2.000 K
C. 2.400 K
D. 4.000 K
E. 6.400 K
Discussion
Fantatra fa:
Raha toa ka 800 K ny mari-pana ambony (TH ) , ny fahombiazana (e) = 50% = 0,5
Fanontaniana: Inona ny mari-pana ambony indrindra (TH ) ka ny fahombiazana (e) = 80% = 0,8
Valiny:
Mari-pana ambany = 400 Kelvin

Inona ny mari-pana ambony (TH ) ka mahatonga ny fahombiazana (e) = 80%?

Mari-pana ambony = 2.000 Kelvin
Ny valiny marina dia B.
7. Ny motera Carnot miasa amin'ny fitoeran-drano mafana amin'ny 600 K dia manana fahombiazana 40%. Mba hahazoana fahombiazana 75% miaraka amin'ny fitoeran-drano mafana ambany mijanona ho tsy miova, dia tsy maintsy ampitomboina ho… ny fitoeran-drano mafana avo.
A. 480 K
B. 840 K
C. 900 K
D. 1028 K
E. 1440 K
Discussion
Fantatra fa:
Raha toa ka 600 K ny mari-pana ambony (TH ) , ny fahombiazana (e) = 40% = 0,4
Fanontaniana: Inona ny mari-pana ambony indrindra (TH ) ka ny fahombiazana (e) = 75% = 0,75
Valiny:

Mari-pana ambany = 360 Kelvin
Inona ny mari-pana ambony (TH ) ka mahatonga ny fahombiazana (e) = 75%?

Mari-pana ambony = 1440 Kelvin
Ny valiny marina dia E.
8. Mahazo hafanana avy amin'ny fitoeran-tsolika mafana be amin'ny 800 K ny motera Carnot ary manana fahombiazana 50%. Mba hahazoana fahombiazana 80% sady mitazona ny mari-pana ambany amin'ny fitoeran-tsolika, dia tsy maintsy avadika ho… ny fitoeran-tsolika mafana be.
A. 1.600 K
B. 2.000 K
C. 2.400 K
D. 4.000 K
E. 6.400 K
Discussion
Fantatra fa:
Raha 800 K ny mari-pana ambony (TH), ny fahombiazana (e) = 50% = 0,5
Fanontaniana: Inona ny mari-pana ambony indrindra (TH) ka ny fahombiazana (e) = 80% = 0,8
Valiny:
Mari-pana ambany = 400 Kelvin
Inona ny mari-pana ambony (TH) ka mahatonga ny fahombiazana (e) = 80%?
Mari-pana ambony = 2.000 Kelvin
Ny valiny marina dia B.
9. Ny motera Carnot miasa amin'ny fitoeran-drano mafana amin'ny 600 K dia manana fahombiazana 40%. Mba hahazoana fahombiazana 75% miaraka amin'ny fitoeran-drano mafana ambany mijanona ho tsy miova, dia tsy maintsy ampitomboina ho… ny fitoeran-drano mafana avo.
A. 480 K
B. 840 K
C. 900 K
D. 1028 K
E. 1440 K
Discussion
Fantatra fa:
Raha 600 K ny mari-pana ambony (TH), ny fahombiazana (e) = 40% = 0,4
Fanontaniana: Inona ny mari-pana ambony indrindra (TH) ka ny fahombiazana (e) = 75% = 0,75
Valiny:
Mari-pana ambany = 360 Kelvin
Inona ny mari-pana ambony (TH) ka mahatonga ny fahombiazana (e) = 75%?
Mari-pana ambony = 1440 Kelvin
Ny valiny marina dia E.
10. Ny fahombiazan'ny motera Carnot izay mandray hafanana amin'ny mari-pana 1200 Kelvin ary mandà hafanana amin'ny mari-pana 300 Kelvin dia…
Discussion
Fantatra :
Hafanana avo (TH) = 1200 K
Mari-pana ambany (TL) = 300 K
nanontaniana : Fahombiazan'ny motera Carnot (e)
Jawab :
11. Miasa amin'ny tsingerina eo anelanelan'ny 727 ny motera Carnoto127 avy amin'ny CoC. Mitroka hafanana 6000 Joules avy amin'ny fitahirizana hafanana avo lenta ny motera. Ny fahombiazan'ny motera sy ny asa ataon'ny motera amin'ny tsingerina iray dia…
Discussion
Fantatra :
Hafanana avo (TH) = 727oC + 273 = 1000 K
Mari-pana ambany (TL) = 127oC + 273 = 400 K
Hafanana voatsindrona (QH) = 6000 Joule
nanontaniana Fahombiazana (e) sy asa (W) ataon'ny motera amin'ny tsingerina iray
Jawab :
Fahombiazan'ny motera Carnot :
Asa ataon'ny motera Carnot :
W = e QH
W = (0,6)(6000)
W = 3600 Joule
12. Miasa eo anelanelan'ny fitoeran-drano mafana be misy mari-pana 527 ny motera Carnot.oC sy fitahirizana mari-pana ambany 127oC. Ny motera Carnot dia mandray hafanana 10.000 Joules avy amin'ny fitahirizana mafana. Ny habetsaky ny hafanana ariana amin'ny tsingerina tsirairay dia…
Discussion
Fantatra :
Hafanana avo (TH) = 527oC + 273 = 800 K
Mari-pana ambany (TL) = 127oC + 273 = 400 K
Hafanana voatsindrona (QH) = 10.000 Joule
nanontaniana Hafanana ariana isaky ny tsingerina
Jawab :
Fahombiazan'ny motera hafanana idealy (motera Carnot):
Ny asa ataon'ny motera Carnot:
W = e Q1
W = (0,5)(10.000)
W = 5000 Joule
Ny hafanana avoakan'ny motera isaky ny tsingerina (QL) = hafanana voatsindrona (QH) – asa vita (W)
QL =QH - W
QL = 10.000 – 5000
QL = 5000 Joule
Hafanana avoaka isaky ny tsingerina = 5000 Joules
13. Fantaro ny fahombiazana sy ny asa vitan'ny motera Carnot amin'ny tsingerina iray mifototra amin'ny grafika etsy ambany...
Discussion
Fantatra :
Hafanana avo (TH) = 800 K
Mari-pana ambany (TL) = 300 K
Hafanana voatsindrona (QH) = 1000 Joule
nanontaniana Fahombiazana (e) sy asa (W) ataon'ny motera Carnot
Jawab :
Fahombiazan'ny motera Carnot :
Asa ataon'ny motera Carnot :
W = e QH
W = (0,625)(1000)
W = 625 Joule
14. Jereo ny grafika ABCDA an'ny tsingerin'ny Carnot etsy ambany!
Mifototra amin'ny angon-drakitra ao amin'ny grafika, ny fahombiazan'ny motera Carnot dia…

A. 10%
B. 20%
C. 25%
D. 30%
E. 35%
Discussion
Fantatra :
Suhu ambany (TL) = 350 K
Hafanana avo (TH) = 500 K
nanontaniana : Fahombiazan'ny motera Carnot (e)
Jawab :
Fahombiazan'ny motera Carnot:
e = (TH - TL) / TH
e = (500 – 350) / 500
e = 150 / 500
e = 0,3
e = 30/100 = 30%
D ny valiny marina.
15. Ao amin'ny grafika PV manaraka an'ny motera Carnot, ny fitahirizana hafanana ambony dia 600 K ary ny hafanana ambany dia 400 K. Raha raharaham-barotra W ny herinaratra vokarin'ny motera, avy eo ny hafanana avoaka amin'ny mari-pana ambany dia...

A. W
B. 2 W
C. 3 W
D. 4 W
Atsinanana 6 Andrefana
Discussion
Fantatra :
Mari-pana ambany (TL) = 400 K
Hafanana avo (TH) = 600 K
nanontaniana Hafanana avoaka amin'ny mari-pana ambany (Q2)
Jawab :
Fahombiazan'ny motera Carnot :
e = (TH - TL) / TH
e = (600 – 400) / 600
e = 200 / 600
e = 1/3
Asa ataon'ny motera Carnot :
W = e Q1
Famaritana: W = asa ataon'ny milina, e = fahombiazan'ny milina, Q1 = hafanana voarain'ny milina.
W = (1/3)(Q)1)
3W = Q1
KAvoaka amin'ny mari-pana ambany ny Alor :
Q2 =Q1 - W
Q2 = 3W–W
Q2 = 2W
Ny valiny marina dia B.
16. Ny grafika PV an'ny tsingerina Carnot dia mitovy amin'ity sary manaraka ity. Raha hafanana izay avoaka any amin'ny tontolo iainana 3.000 Joules, dia ny hafanana voarain'ny rafitra dia…
A. 3.000 J
B. 4.000 J
C. 4.800 J
D. 6.000 J
E. 8.000 J
Discussion
Fantatra :
Mari-pana ambany (TL) = 500 K
Hafanana avo (TH) = 800 K
Hafanana navoaka (Q2) = 3000 Joule
nanontaniana Hafanana voarain'ny rafitra (Q1)
Jawab :
Fahombiazan'ny motera Carnot :
e = (TH - TL) / TH
e = (800 – 500) /8600
e = 300 / 800
e = 3/8
Asa ataon'ny motera Carnot :
W = e Q1
W = (3/8)(Q)1)
8W/3 = Q1
Q2 =Q1 - W
Q2 = 8W/3 – 3W/3
Q2 = 5W/3
3Q2 = 5W
W = 3Q2/5 = 3(3000)/5 = 9000/5 = 1800
KAlor voarain'ny rafitra :
Q1 = W + Q2 = 1800 + 3000 = 4800 Joule
C ny valiny marina.
Loharanon'ny Fanontaniana:
Fanontaniana momba ny Fizika amin'ny Fanadinana Nasionaly ho an'ny Lisea Ambony/Lisea Asa Fiofanana