1.

Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 N/kg. Zivs virsmas laukums, ko spiež virs tās esošais ūdens, ir 6 cm2 . Nosakiet virs zivs esošā ūdens spēku, kas iedarbojas uz zivi.
Zināms:
Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 N/kg
Zivju virsmas laukums (A) = 6 cm² = 6 x 10⁻⁴ m²
Ūdens blīvums = 1 grams/ cm³ = 1 ( 10⁻³ kg) / 10⁻³ m³ = 10⁻³ kg /m³ = 1000 kg / m³
Ūdens augstums = 100 cm – 15 cm = 85 cm = 85 x 10⁻² metri
Meklē: Ūdens spēks virs zivīm, kas iedarbojas uz zivīm.
šķīdums:
Spiediena vienādojums :
P = F/A
F = PA
F = ρ²gh A
F = (1000)(10)(85 × 10⁻² ) (6 × 10⁻¹ m² )
F = (10⁻⁴ ) (510 × 10⁻⁶ )
F = 510 x 10⁻²
F = 5.1 ņūtoni
2. Normāls asinsspiediens ir no 80 mm Hg līdz 120 mm Hg. Šī vērtība ir vienāda ar…
A. No 80 paskāliem līdz 120 paskāliem
B. No 800 paskāliem līdz 1200 paskāliem
C. No 10256 paskāliem līdz 17589 paskāliem
D. No 10526 paskāliem līdz 15789 paskāliem
Zināms:
Normāls asinsspiediens = 80 mm Hg - 120 mm Hg
Vēlams: Šī vērtība ir vienāda ar… Paskālu
šķīdums:
Dzīvsudraba stabiņa augstums barometrā (virs jūras virsmas) = 760 mm Hg
Gaisa spiediens (virs jūras virsmas) = 1 atm = 1.0 x 10 5 paskāli
1 mm Hg = ……. Paskāls?
![]()
80 mm Hg = 80 x 131.58 paskāli = 10 526 paskāli
120 mm Hg = 120 x 131.58 paskāli = 10 526 paskāli
Pareizā atbilde ir D.
3. Virs jūras virsmas dzīvsudraba stabiņa augstums barometrā ir 760 mm. Ja kādā vietā dzīvsudraba stabiņa augstums barometrā ir 700 mm. Nosakiet gaisa spiedienu šajā vietā.
Zināms:
Dzīvsudraba stabiņa augstums barometrā (virs jūras virsmas) = 760 mm Hg
Gaisa spiediens (virs jūras virsmas) = 1 atm = 1,013 x 10 5 paskāli
Vēlas: Nosakiet gaisa spiedienu, ja dzīvsudraba stabiņa augstums ir 700 mm
šķīdums:
760 mm Hg = 1 013 x 10 5 paskals
700 mm Hg = ……… paskāls?
