Elektroinstrumentu elektroenerģijas patēriņa aprēķināšana – problēmas un risinājumi
1. Mājā ir 5 lampas ar katru 25 vatu jaudu, kas tiek izmantotas 14 stundas dienā, 200 vatu ledusskapis, kas tiek izmantots 24 stundas dienā, un 125 vatu ūdens sūknis, kas tiek izmantots 8 stundas dienā. Cik daudz elektroenerģijas tiek patērēts mēnesī (30 dienās)?
Zināms:
Lampas jauda = 5(25) = 125 vati un lietošanas laiks = 14 stundas x 30 = 420 stundas
Ledusskapja jauda = 200 vati un lietošanas laiks = 24 stundas x 30 = 720 stundas
Ūdens sūkņa jauda = 125 vati un lietošanas laiks = 8 stundas x 30 = 240 stundas
Meklē: Mēneša laikā patērēto elektroenerģiju
šķīdums:
Elektriskā enerģija = elektriskā jauda x laika intervāls
Enerģija (lampa) = (125 vati)(420 stundas) = 52 500 vatstundas = 52,5 kilovatstundas
Enerģija (ledusskapis) = (200 vati)(720 stundas) = 144 000 vatstundas = 144 kilovatstundas
Enerģija (ūdens sūknis) = (125 vati)(240 stundas) = 30 000 vatstundas = 30 kilovatstundas
Mēnesī patērētā elektriskā enerģija = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 kilovatstundas = 226,5 kilovatstundas = 226,5 kWh.
[irp]
2. Māja , kurā tiek izmantoti elektriskie instrumenti, kā norādīts nākamajā tabulā.

Cik daudz elektroenerģijas tiek patērēts 1 mēnesī (30 dienās)?
Zināms:
Lampas jauda = 4 x 10 vati = 40 vati un lietošanas laiks = 10 stundas x 30 = 300 stundas
Televizora jauda = 1 x 100 vati = 100 vati un lietošanas laiks = 10 stundas x 30 = 300 stundas
Gludekļa jauda = 1 x 300 vati = 300 vati un lietošanas laiks = 2 stundas x 30 = 60 stundas
Meklē: Elektroenerģija tiek izmantota 1 mēnesi
šķīdums:
Elektriskā enerģija = elektriskā jauda x laiks
Lampas patērētā enerģija = (40 vati)(300 stundas) = 12 000 vatstundas = 12 kilovatstundas = 12 kWh
Televizora patērētā enerģija = (100 vati)(300 stundas) = 30 000 vatstundas = 30 kilovatstundas = 30 kWh
Dzelzs patērētā enerģija = (300 vati)(60 stundas) = 18 000 vatstundas = 18 kilovatstundas = 18 kWh
Kopējā enerģija = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
[irp]
3.

Iepriekš minēto trīs elektrisko instrumentu patērētā elektriskā enerģija ir …
A. 336 000 džoulu
B. 259 200 džouli
Aptuveni 554 400 džouli
D. 543 600 džouli
Šķīdums
Televizora elektriskā jauda:
P = VI = (220 volti) (0.3 ampēri) = 66 volti ampēri = 66 vati = 66 džouli sekundē
Datora elektriskā jauda:
P = VI = (220 volti) (0.4 ampēri) = 88 volti ampēri = 88 vati = 88 džouli sekundē
Ūdenssūkņa elektriskā jauda:
P = VI = (220 volti) (0.5 ampēri) = 110 volti ampēri = 110 vati = 110 džouli sekundē
Laika intervāls:
10 stundas = 10 x 3600 sekundes = 36 000 sekundes
6 stundas = 6 x 3600 sekundes = 36 000 sekundes
4 stundas = 4 x 3600 sekundes = 36 000 sekundes
Elektriskā enerģija = elektriskā jauda x laiks
Televizora patērētā elektroenerģija = 66 džouli sekundē x 36 000 sekundes = 2 376 000 džouli
Datora patērētā elektriskā enerģija = 88 džouli sekundē x 21 600 sekundes = 1 900 800 džouli
Ūdenssūkņa patērētā elektroenerģija = 110 džouli/sekundē x 14 400 sekundes = 1 584 000 džouli
Kopējā elektriskā enerģija:
2 376 000 džoulu + 1 900 800 džoulu + 1 584 000 džoulu = 5 860 800 džoulu
[irp]
4. Ģimene mēnesi (30 dienas) patērē elektroenerģiju instrumentiem, kā parādīts nākamajā tabulā!

Veļas mazgājamās mašīnas, televizora un gaisa kondicioniera elektriskā jauda ir…

šķīdums:
Veļas mazgājamās mašīnas elektriskā enerģija = 12 kWh = 12 000 vatstundas, lietošanas laiks = 2 stundas x 30 = 60 stundas
Televizora elektriskā enerģija = 19.2 kWh = 19 200 vatstundas, lietošanas laiks = 8 stundas x 30 = 240 stundas
Maiņstrāvas elektriskā enerģija = 72 kWh = 72 000 vatstundas, lietošanas laiks = 6 stundas x 30 = 180 stundas
Elektriskā jauda = elektriskā enerģija / laiks
Veļas mazgājamās mašīnas elektriskā jauda = 12 000 vatstundas / 60 stundas = 200 vati
Televizora elektriskā jauda = 19 200 vatstundas / 240 stundas = 80 vati
Maiņstrāvas elektriskā jauda = 72 000 vatstundas / 180 stundas = 400 vati