5 peldspējas jautājumu piemēri
1. Kravas svars gaisā ir 3 N, kravas svars ūdenī ir 2,8 N. Cik lielu peldspējas spēku ūdens rada uz kravu?
Diskusija:

2. Metāla svars gaisā ir 100 N, bet ūdenī — 80 N. Kāds ir metāla tilpums?
Diskusija:
Ir zināms, ka:
w = 100 N
w gaiss = 80 N
Jautāja: Metāla tilpums ?
Ūdenī iegremdētā metāla tilpums ir vienāds ar izspiestā ūdens tilpumu.

3. Ieža masa ir 10 kg. Nosverot to ūdenī, ieža masa ir 8,2 kg. Kāds ir ieža blīvums?
Diskusija:
Ir zināms, ka:
g = 9,8 m/s2
m = 10 XNUMX kg
m ūdens = 8,2 kg
Jautāts: Ieža blīvums (?
Atbilde:

4. Koka klucis ar garumu 2,5 m, platumu 0,5 m un biezumu 0,4 m. Ja koks ir iegremdēts ūdenī un ūdens blīvums ir 1000 kg/m³ , tad augšupvērstā spiediena lielums ir … (g = 10 N/kg)
A. 400 Z
B. 500 N
C. 4.000 N
D. 5.000 Z
Diskusija
Ir zināms, ka:
Cuboīda tilpums (V) = garums x platums x biezums = 2,5 x 0,5 x 0,4 = 0,5 m3
Ūdens blīvums ( ρ ) = 1000 kg/ m³
Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 N/kg
Jautāts: Peldspējas spēka lielums
Atbilde:
Peldspējas spēka formula:
F = ρ g V
Apraksts: F = peldspēja, ρ = blīvums, g = gravitācijas paātrinājums, V = tilpums
Visi iegremdēto objektu tilpumi, tāpēc peldspēja tiek aprēķināta, izmantojot iepriekš minēto formulu.
F = (1000)(10)(0,5) = (1000)(5) = 5000 ņūtoni
Pareizā atbilde ir D.
5. Priekšmeta svars gaisā ir 100 N, tad to ievieto šķidrumā tā, lai tilpums palielinātos par 1,5 m3 . Ja šķidruma īpatnējais svars ir 10 N/m3 , tad priekšmeta svars šķidrumā ir...
A. 1.500 Z
B. 115 N
C. 85 N
D. 6,7 Z
Diskusija
Ir zināms, ka:
Objekta svars gaisā (w) = 100 ņūtoni
Šķidruma tilpuma pieaugums = šķidrumā iegremdētā objekta tilpums (V) = 1,5 m3
Šķidruma īpatnējais svars = 10 N/ m³
Vēlams: objekta svars šķidrumā
Atbilde:
Šķidrumā esoša objekta svara aprēķināšanas formula:
Objekta svars šķidrumā = objekta svars gaisā – peldspējas lielums
Šķidrumā esošā objekta svars = 100 ņūtoni – peldspējas lielums
Vispirms aprēķiniet peldspējas lielumu, lai varētu aprēķināt objekta svaru šķidrumā.
Peldspējas spēka formula:
F A = ρ g V
Informācija:
F A = peldspēks = spēks, ko šķidrums iedarbojas uz objektu, kas atrodas šķidrumā
ρ = šķidruma blīvums
g = brīvās krišanas paātrinājums
V = šķidrumā iegremdētā objekta tilpums
Brīvās krišanas paātrinājums (g) ir zināms, šķidrumā iegremdētā objekta tilpums ir zināms, bet blīvums vēl nav zināms. Tāpēc vispirms aprēķiniet šķidruma blīvumu.
Īpatnējais svars:
Šķidruma īpatnējais svars = 10 N/ m³
w / V = 10 N/m 3
mg/V = 10 N/ m³
m (10) / V = 10 N/ m³
m/V = 1 kg/ m³
ρ = 1 kg/ m³
Tātad šķidruma blīvums ir 1 kg/m³.
Peldspējas spēka lielums :
F A = ρ g V = ( 1 kg/m³ ) (10 m/s² ) (1,5 m³ ) = 15 kg m/s² = 15 ņūtoni
Šķidrumā esoša objekta svars:
Šķidrumā esošā objekta svars = 100 ņūtoni – 15 ņūtoni
Šķidrumā esošā objekta svars = 85 ņūtoni
Pareizā atbilde ir C.
Jautājumu piemēri par Arhimēda likumu