1. Objekto masė = 2 kg, gravitacijos pagreitis = 9.8 m/s² , statinės trinties koeficientas = 0.2, kinetinės trinties koeficientas = 0.1. Ar objektas nejuda, ar greitėja? Jei objektas greitėja, raskite (a) grynąją jėgą (b) dėžės pagreičio dydį ir kryptį!

Sprendimas

Žinomas:
Masė (m) = 2 kg
Gravitacijos pagreitis (g) = 9.8 m/ s²
Statinės trinties koeficientas ( μs ) = 0.2
Kinetinės trinties koeficientas ( μk ) = 0.1
Svoris (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 niutono
Svarsčio horizontalioji dedamoji (w x ) = w sin 30 ⋅ = (19.6)(0.5) = 9.8 niutono
Vertikali svorio dedamoji (w y ) = w cos 30 √₀ o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 niutono
Normalioji jėga (N) = w y = 9.8√3 niutonai
Statinės trinties jėga (fs ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Niutono = 3.39 Niutono
Kinetinės trinties jėga (fk ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Niutonas = 1.69 Niutonas
sprendimas:
Objektas yra nejudantis, jei w x < f s , o objektas juda žemyn, jei w x > f s.
w x = 9.8 niutono ir f s = 3.39 niutono.
(a) grynoji jėga
∑ F = w x – f k = 9.8 – 1.69 = 8.11 niutono
(b) pagreičio dydis ir kryptis
∑ F = ma
8.11 = (2) a
a = 4.05
Pagreičio dydis = 4.05 m/s² , o pagreičio kryptis = žemyn.
[irp]
2. Objekto masė = 4 kg, gravitacijos pagreitis = 9,8 m/s² . Kinetinės trinties koeficientas = 0.2, o statinės trinties koeficientas = 0.4. Jėgos dydis F = 40 niutonų. Objektas nejuda ar slysta žemyn? Jei objektas slysta žemyn, raskite (a) grynosios jėgos (b) dydį ir pagreičio kryptį!

Sprendimas

Žinomas:
Masė (m) = 4 kg
Gravitacijos pagreitis (g) = 9.8 m/ s²
Statinės trinties koeficientas ( μs ) = 0.4
Kinetinės trinties koeficientas ( μk ) = 0.2
Svoris (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 niutono
Svarsčio horizontalioji dedamoji (w x ) = w sin 30 ⋅ = (39.2)(0.5) = 19.6 niutono
Vertikali svorio dedamoji (w y ) = w cos 30 √₀ = (392)(0,5√3) = 19.6√3 niutonai
Normalioji jėga (N) = w y = 19.6√3 niutono = 33.95 niutono
statinė trinties jėga (fs ) = μs N = (0,4)(33.95) = 13.58 niutono
Kinetinė trinties jėga ( fk ) = μkN = ( 0.2)(33.95) = 6.79 niutono
F = 40 niutono
sprendimas:
Objektas slysta žemyn, jei F < wx + fs . Objektas slysta aukštyn, jei F > wx + fs.
F = 40 niutonų, w x = 19.6 niutono ir f s = 13.58 niutono.
F yra didesnė už w x + f s , todėl objektas slenka aukštyn.
(a) Grynoji jėga
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 niutono
(b) Pagreičio dydis ir kryptis
∑ F = ma
6.4 = (4) a
a = 1.6
Pagreičio dydis yra 1.6 m/s² , o pagreičio kryptis – aukštyn.
[irp]
[wpdm_package id='481′]
- Masė ir svoris
- Normali jėga
- Antrasis Niutono judėjimo dėsnis
- Trinties jėga
- Judėjimas horizontaliu paviršiumi be trinties jėgos
- Dviejų kūnų judėjimas vienodu pagreičiu ant šiurkštaus horizontalaus paviršiaus, veikiant trinties jėgai
- Judėjimas pasvirusioje plokštumoje be trinties jėgos
- Judėjimas grubiai pasvirusioje plokštumoje su trinties jėga
- Judėjimas lifte
- Kūnų judėjimas yra sujungtas virvėmis ir skriemuliais
- Du kūnai, kurių pagreitis yra vienodas
- Plokščiosios kreivės apvalinimas – sukamaisiais judesiais vykusi dinamika
- Pasvirusios kreivės apvalinimas – sukamaisiais judesiais paremto judėjimo dinamika
- Vienodas judėjimas horizontaliu apskritimu
- Centripetalinė jėga tolygiai judant sukamaisiais judesiais