1. Elektronas iš ramybės būsenos įgreitinamas 12 V potencialų skirtumu. Koks elektrono elektrinės potencialo energijos pokytis?
Žinomas:
Elektrono krūvis (e) = -1.60 x 10⁻⁻¹⁹ Kulono
Elektrinis potencialas = įtampa (V) = 12 voltų
Ieškoma: elektrono elektrinio potencialo energijos pokyčio (ΔPE)
sprendimas:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻⁹ C )(12 V) = -19.2 x 10⁻⁹ džaulių
Minuso ženklas rodo, kad potencialinė energija mažėja.
[irp]
2. Dvi lygiagrečios plokštės yra įkrautos. Atstumas tarp plokščių yra 2 cm, o elektrinio lauko tarp jų stipris yra 500 V/m. Koks protono potencialinės energijos pokytis, kai jis greitėja iš teigiamai įkrautos plokštės į neigiamai įkrautą plokštę?
Žinomas:
Elektrinio lauko tarp plokščių stipris (E) = 500 voltų/metrui
Atstumas tarp plokščių (s) = 2 cm = 0,02 m
Protono krūvis = +1.60 x 10⁻⁻¹⁹ kulonų
Ieškoma: elektros potencialinės energijos pokyčio (ΔPE)
sprendimas:
Elektrinis potencialas:
V = E s
V = (500 voltų/m) (0.02 m)
V = 10 voltų
Elektros potencialinės energijos pokytis:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10⁻⁹ C )(10 V)
ΔPE = 16 x 10⁻⁻¹⁹ džaulių
ΔPE = 1.6 x 10⁻⁸ džaulių
[irp]
3. Du taškiniai krūviai yra atskirti 10 cm atstumu. Krūvis taške A = +9 μC , o krūvis taške B = -4 μC. k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C⁻² , 1 μC = 10⁻⁶ C. Koks krūvio elektrinės potencialo energijos pokytis taške B, jei jis greitinamas iki taško A?
![]()
Žinomas:
Krūvis A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10⁻⁶ C
Krūvis B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10⁻⁶ C
k = 9 × 10⁻⁹ Nm² C⁻²
Atstumas tarp krūvių A ir B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Ieškoma: elektrinio potencialo energijos pokyčio (ΔEP)
sprendimas:
