9 pasvirusiosios plokštumos klausimų pavyzdžiai
Norėdami geriau suprasti šio klausimo aptarimą, išstudijuokite medžiagą apie Niutono dėsnius , normaliąją jėgą ir trinties jėgą .
1. 5 kg blokas paleidžiamas ant lygios pasvirusios plokštumos, kaip parodyta paveikslėlyje! (g = 10 ms −2 ir tg 37 0 = 3/4). Bloko pagreitis yra...
A. 4,5 ms-2
B. 6,0 ms −2
C. 7,5 ms −2
D. 8,0 ms −2
E. 10,0 ms −2
Pembahasanas
Yra žinoma, kad:
m = 5 kg, g = 10 m/ s²
w = mg = (5)(10) = 50 N
apatinės pusės ilgis = 4
vertikalios kraštinės ilgis = 3
Kadangi apatinė kraštinė = 4, o vertikali = 3, tai hipotenuzė = 5. Tai galite įrodyti naudodami Pitagoro formulę.
Klausimas: bloko pagreitis (a)?
Jawab :
Jėga, dėl kurios juda blokas, yra w x . Pasvirusi plokštuma yra lygi, todėl nėra trinties.
wx = w sin θ = (w)(vertikali kraštinė / hipotenuzė) 
w x = (50)(3/5)
w x = 30 niutonų
Koks yra bloko pagreitis (a)?
Σ F = ma
w x = ma
30 = (5) a
a = 30/5
a = 6 m/ s²
Teisingas atsakymas yra B.
2. Pažvelkite į paveikslėlį! Iš pradžių blokas nejuda, tada tempiamas aukštyn jėga F, lygiagrečiai pasvirusiai plokštumai. Bloko masė yra 8 kg, trinties koeficientas µ s = 0,5, o θ = 45 . Kad blokas judėtų tiksliai aukštyn, jėga F turi būti….
A. 40 N
B. 60 N.
C. 60√2 N
D. 80 N.
E. 80√2 N
Pembahasanas
Yra žinoma, kad :
Statinis trinties koeficientas (µs ) = 0,5
Kampas (θ) = 45 °
Gravitacijos pagreitis (g) = 10 m/ s²
Bloko masė (m) = 8 kilogramai
Bloko svoris (w) = mg = (8 kg)(10 m/s² ) = 80 kg m/s² = 80 niutonų
Klausimas : Kokio dydžio jėga F reikalinga, kad blokas judėtų aukštyn?
Atsakymas :
Blokas judės aukštyn , jei F ≥ wx + fs.
Sunkio komponentė, lygiagreti pasvirusiai plokštumai :
w x = w sin θ = (80) (sin 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Sunkio komponentas, statmenas pasvirusiai plokštumai :
w y = w cos θ = (80) (cos 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Normali jėga :
N = w y = 40√2
Statinė trinties jėga :
f s = µ s N = (0,5) (40√2) = 20√2
Jėgos F dydis, kad blokas judėtų aukštyn :
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Niutonas
Teisingas atsakymas yra C.
3. 8 kg masės blokas padėtas ant grubiai pasvirusios plokštumos, kaip parodyta paveikslėlyje. Minimali išorinė jėga, reikalinga blokui nuslysti žemyn, yra… (sin 37 ° = 0,6, cos 37 ° = 0,8, g = 10 ms -2 , µk = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N.
C. 48,5 N.
D. 54,4 N.
E. 68,8 N
Pembahasanas
Yra žinoma, kad :
Bloko masė (m) = 8 kg
Gravitacijos pagreitis (g) = 10 m/ s²
Bloko svoris (w) = mg = (8)(10) = 80 niutonų
Nuod 37 ° = 0,6
Cos 37 0 = 0,8
Kinetinės trinties koeficientas (µk ) = 0,1
N = w y = w cos 37 o = (80)(0,8) = 64 niutonai
Klausimas : Minimali išorinė jėga (F), reikalinga blokui paremti, kad jis neslystų žemyn.
Jawab :
Blokelis neslysta žemyn, jei F = w x
Sunkio komponentė, lygiagreti pasvirusiai plokštumai :
w x = w sin θ = (80) (sin 37) = (80) (0,6) = 48
f k = µ k N = (0,1) (64) = 6,4
Minimali jėga F, kad blokas neslystų žemyn :
F + fk – wx = 0
F = w x – f k = 48 – 6,4 = 41,6 niutono
4. 5,0 kg masės objektas virve tempiamas grubiai pasvirusia plokštuma 71 N jėga (g = 10 m s -2 , sin 37 0 = 0,6, cos 37 0 = 0,8). Jei trinties koeficientas tarp objekto ir plokštumos yra 0,4, tai objekto patiriamas pagreitis yra…
A. 0,5 ms-2
B. 2 ms -2
C. 2,5 ms -2
D. 3 ms -2
E. 5 ms -2
Pembahasanas
Yra žinoma, kad :
Objekto masė (m) = 5 kg
4. 2012/2013 mokslo metų SMA fizikos nacionalinio egzamino klausimai SA 67 Nr. 5
5,0 kg sveriantis objektas virve tempiamas grubia pasvirusia plokštuma 71 N jėga (g = 10 m s -2 , sin 37 0 = 0,6, cos 37 0 = 0,8). Jei trinties koeficientas tarp objekto ir plokštumos yra 0,4, tai objekto patiriamas pagreitis yra…
A. 0,5 ms -2
B. 2 ms -2
C. 2,5 ms -2
D. 3 ms -2
E. 5 ms -2
Pembahasanas
Yra žinoma, kad :
Objekto masė (m) = 5 kg
Gravitacijos pagreitis (g) = 10 m/ s²
Objekto svoris (w) = mg = (5)(10) = 50 niutonų
Jėga F = 71 niutonas
Nuod 37 ° = 0,6
Cos 37 0 = 0,8
Trinties koeficientas = 0,4
Klausimas : objekto (a) pagreitis
Atsakymas :
Atstojamoji jėga
Pirmiausia apskaičiuokite objektą veikiančią atstojamąją jėgą.
Sunkio komponentė, lygiagreti pasvirusiai plokštumai :
w x = w sin θ = (50) (sin 37) = (50) (0,6) = 30
Sunkio komponentė, statmena pasvirusiai plokštumai :
w y = w cos θ = (50) (cos 37) = (50) (0,8) = 40
Įprastas stilius :
N = w y = 40
Kinetinė trinties jėga :
fk = µkN = ( 0,4 )(40) = 16
Atstojamoji jėga, veikianti pasvirusiąją plokštumą:
∑ F = F – w x – f k = 71 – 30 – 16 = 25 niutonai
Objekto pagreitis
Objekto pagreitis apskaičiuojamas pagal antrojo Niutono dėsnio formulę:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/ s²
Teisingas atsakymas yra E.
5.
Pažvelkite į paveikslėlį! Iš pradžių blokas nejuda, tada tempiamas aukštyn jėga F, lygiagrečia pasvirusiai plokštumai. Bloko masė yra 8 kg, trinties koeficientas yra µ.s = 0,5 ir θ = 45oKad blokas judėtų aukštyn, jėga F turi būti…
A. 40 N
B. 60 N.
C. 60√2 N
D. 80 N.
E. 80√2 N
Pembahasanas
Yra žinoma :
Koeficientas statinė trintis (µs) = 0,5
Kampas (θ) = 45o
Gravitacijos pagreitis (g) = 10 m/s2
Bloko masė (m) = 8 kilogramai
Bloko svoris (w) = mg = (8 kg)(10 m/s2) = 80 kg m/s2 = 80 niutonų
Paklausta Jėgos F dydis, kad blokas judėtų aukštyn
Jawab :
Dešinysis blokas pakils, jei F ≥ wx + fs.
Sunkio komponentė, lygiagreti pasvirusiai plokštumai :
wx = w sin θ = (80) (sin 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Sunkio komponentas, statmenas pasvirusiai plokštumai :
wy = w cos θ = (80) (cos 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Normali jėga :
N = wy = 40√2
Statinė trinties jėga :
fs = µs N = (0,5)(40√2) = 20√2
Jėgos F dydis, kad blokas judėtų aukštyn :
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Niutonas
Teisingas atsakymas yra C.
6.
8 kg masės blokas padėtas ant grubiai pasvirusios plokštumos, kaip parodyta paveikslėlyje žemiau. Minimali išorinė jėga, reikalinga blokui nuslysti žemyn, yra… (sin 37o = 0,6, cos 37o = 0,8, g = 10 ms-2, µk = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N.
C. 48,5 N.
D. 54,4 N.
E. 68,8 N
Pembahasanas
Yra žinoma :
Bloko masė (m) = 8 kg
Gravitacijos pagreitis (g) = 10 m/s2
Bloko svoris (w) = mg = (8)(10) = 80 niutonų
Be 37o = 0,6
Cos 37o = 0,8
Kinetinės trinties koeficientas (µk) = 0,1
Paklausta Minimali išorinė jėga (F), laikanti bloką, kad jis neslystų žemyn.
Jawab :
Blokelis neslysta žemyn, jei F = wx
Sunkio komponentė, lygiagreti pasvirusiai plokštumai :
wx = w sin θ = (80) (sin 37) = (80) (0,6) = 48
fk = µk N = (0,1)(64) = 6,4
Minimali jėga F, kad blokas neslystų žemyn :
F + fk - wx = 0
F = wx - fk = 48 – 6,4 = 41,6 niutono
7.
5,0 kg masės objektas virve 71 N jėga (g = 10 m s) tempiamas šiurkščia nuožulnia plokštuma aukštyn.-2, nuodėmė 37o = 0,6, cos 37o = 0,8). Jei objekto ir plokštumos trinties koeficientas yra 0,4, tai objekto patiriamas pagreitis yra…
A. 0,5 ms-2
B. 2 ms-2
C. 2,5 ms-2
D. 3 ms-2
E. 5 ms-2
Pembahasanas
Yra žinoma :
Objekto masė (m) = 5 kg
Gravitacijos pagreitis (g) = 10 m/s2
Objekto svoris (w) = mg = (5)(10) = 50 niutonų
Jėga F = 71 niutonas
Be 37o = 0,6
Cos 37o = 0,8
Trinties koeficientas = 0,4
Paklausta Objekto pagreitis (a)
Jawab :
Atstojamoji jėga
Pirmiausia apskaičiuokite objektą veikiančią atstojamąją jėgą.
Sunkio komponentė, lygiagreti pasvirusiai plokštumai :
wx = w sin θ = (50) (sin 37) = (50) (0,6) = 30
Sunkio komponentas, statmenas pasvirusiai plokštumai :
wy = w cos θ = (50) (cos 37) = (50) (0,8) = 40
Normali jėga :
N = wy = 40
Kinetinė trinties jėga :
fk = µk N = (0,4)(40) = 16
Atstojamoji jėga, veikianti pasvirusiąją plokštumą:
∑F = F – wx - fk = 71 – 30 – 16 = 25 niutono
Objekto pagreitis
Objekto pagreitis apskaičiuojamas pagal antrojo Niutono dėsnio formulę:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/s2
Teisingas atsakymas yra E.
8. Pažvelkite į paveikslėlį! Iš pradžių blokas nejuda, tada tempiamas jėga F aukštyn lygiagrečiai pasvirusiai plokštumai. Bloko masė yra 2 kg, statinės trinties koeficientas = 0,3, o kampas = 45 ° . Kad blokas judėtų tiksliai aukštyn, jėga F turi būti… g = 10 m/ s²
Pembahasanas
Yra žinoma, kad:
m = 2 kg, g = 10 m/s2, = 45o, ms = 0,3
Klausimas: Kokia jėga F veikia bloką, kad jis judėtų tiksliai aukštyn?
Jawab :
Informacija: F = tempimo jėga, w = sunkio jėga, wx = bloko svorio komponentas, lygiagretus pasvirusios plokštumos paviršiui, wy = bloko svorio komponentas, statmenas pasvirosios plokštumos paviršiui, N = normali jėga, fs = statinė trinties jėga.
Klausime žinomas statinės trinties koeficientas, tai reiškia, kad pasvirusios plokštumos paviršius yra šiurkštus, todėl veikia trinties jėga, kuri slopina bloko judėjimą.
Kad blokas judėtų aukštyn, jėga F turi būti lygi w.x +fsObjektas juda aukštyn, kai F yra didesnis nei w.x +fs.
w = mg = (2)(10) = 20 niutonų
wx = w nuodėmė 45o = (20)(½ √2) = 10√2 niutonų
wy = w cos 45o = (20)(½√2) = 10√2 niutonų
N = wy = 10√2
fs = μs N = (0,3)(10√2) = 3√2 niutonai
Kad blokas judėtų aukštyn, tada:
F = wx +fs = 10√2 + 3√2 = 13√2 niutonų
Teisingas atsakymas yra C.
9. 2 kg masės objektas padėtas ant pasvirusios plokštumos, kaip parodyta paveikslėlyje apačioje. Jei statinės trinties koeficientas tarp bloko ir pasvirusios plokštumos yra 0,2√3 ir g = 10 ms –2 , tai atstojamoji jėga, judinanti objektą, yra…

Pembahasanas
Yra žinoma, kad:
m = 2 kg, g = 10 m/s2, = 30o, ms = 0,2√3
Klausimas: Kokia jėga judina objektą, atsirandanti dėl atstojamosios jėgos?
Jawab :
Trintis visada slopina objekto judėjimą, todėl trinties jėgos kryptis vaizduojama priešinga objekto judėjimo krypčiai. Daroma prielaida, kad objektas juda žemyn, todėl trinties jėga vaizduojama aukštyn. Daroma prielaida, kad objektas juda žemyn, nes nėra jėgos, traukiančios jį aukštyn.
w = mg = (2)(10) = 20 niutonų
wx = w nuodėmė 30o = (20)(½) = 10 niutonų
wy = w cos 30o = (20)(½ √3) = 10√3 niutonų
N = wy = 10√3 Niutonas
fs = μs N = (0,2√3)(10√3) = (2)(3) = 6 niutonai
Atstojamoji jėga, judinanti objektą, yra:
F = wx - fs = 10 – 6 = 4 niutono
wx didesnis nei fs taigi objektas juda žemyn, w kryptimix.
Teisingas atsakymas yra A.
Klausimo šaltinis:
Nacionalinio fizikos egzamino klausimai vyresniosioms vidurinėms mokykloms / profesinėms mokykloms