ການເຄື່ອນໄຫວຂອງການໝູນວຽນ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ

1. ແຮງ F ຖືກນຳໃຊ້ກັບສາຍເຊືອກທີ່ພັນຮອບລໍ້ຂອງກະບອກສູບ. ແຮງບິດ ແມ່ນ 2 N m ແລະ ໂມເມັນ ອັອຟຄວາມเฉื่อย ແມ່ນ 1 kg m 2 , ແລ້ວ ຄວາມເລັ່ງມຸມ ຂອງກະບອກສູບ ແມ່ນເທົ່າໃດ.

ການເຄື່ອນໄຫວຂອງການໝູນວຽນ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 1ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ແຮງບິດ ( τ ) = 2 N m

ໂມເມັນຂອງຄວາມเฉื่อย (I) = 1 kg m2

ຕ້ອງການ: ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບ

ວິທີແກ້ໄຂ:

Στ = I α

Στ = ແຮງບິດສຸດທິ, I = ປັດຈຸບັນຂອງ inertia, α = ຄວາມເລັ່ງເປັນລ່ຽມ

ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບ:

α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2

[irp]

2. ແຮງ F ຖືກໃຊ້ກັບເຊືອກທີ່ພັນຮອບລໍ້ກະບອກສູບ. ຂະໜາດຂອງແຮງແມ່ນ 10 N, ລັດສະໝີຂອງກະບອກສູບແມ່ນ 0.2 m ແລະໂມເມັນອັອຟຄວາມเฉื่อยແມ່ນ 1 kg m 2, ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບແມ່ນ ເທົ່າໃດ ?

ການເຄື່ອນໄຫວຂອງການໝູນວຽນ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 2ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ແຮງ (F) = 10 N

ລັດສະໝີຂອງກະບອກ (R) = 0.2 ແມັດ

ໂມເມັນຂອງຄວາມเฉื่อย (I) = 1 kg m2

ຕ້ອງການ: ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບ.

ວິທີແກ້ໄຂ:

τ = FR

τ = ແຮງບິດ, F = ແຮງ, R = ລັດສະໝີຂອງກະບອກສູບ

ແຮງບິດ:

τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

Στ = I α

Στ = ແຮງບິດສຸດທິ, I = ປັດຈຸບັນຂອງ inertia, α = ຄວາມເລັ່ງເປັນລ່ຽມ

ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບ:

α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2

[irp]

3. ແຮງ F ຖືກໃຊ້ກັບເຊືອກທີ່ພັນຮອບລໍ້ກະບອກ. ແຮງມີຂະໜາດ 10 N, ລັດສະໝີຂອງກະບອກແມ່ນ 0.2 m ແລະ ມວນຂອງກະບອກແມ່ນ 20 kg m2 , . ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກແມ່ນເທົ່າໃດ.

ການເຄື່ອນໄຫວຂອງການໝູນວຽນ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 3ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ແຮງ (F) = 10 N

ລັດສະໝີຂອງກະບອກ (R) = 0.2 ແມັດ

ມວນສານຂອງກະບອກ (ມ) = 20 ກິໂລກຣາມ

ຕ້ອງການ: ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບ

ວິທີແກ້ໄຂ:

τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

ໂມເມັນຂອງຄວາມเฉื่อย:

I = 1/2 MR 2 = 1/2 (20)(0.2) 2 = 1/2 (20)(0.04) = 0.4 ກິໂລກຣາມ ມ 2

ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງກະບອກສູບ:

α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2

[irp]

4. ທ່ອນໄມ້ນ້ຳໜັກ 1 ກິໂລກຣາມ ຫ້ອຍລົງມາຈາກເຊືອກທີ່ພັນຮອບລໍ້ກະບອກ. ໂມເມັນຄວາມเฉื่อยຂອງລໍ້ແມ່ນ 1 ກິໂລກຣາມ ມ 2 ແລະ ລັດສະໝີຂອງລໍ້ແມ່ນ 0.2 ແມັດ. ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງລໍ້ແມ່ນຫຍັງ. ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2.

ການເຄື່ອນໄຫວຂອງການໝູນວຽນ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 4ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ໂມເມັນຄວາມเฉื่อยຂອງລໍ້ (I) = 1 kg m2

ມວນສານ ຂອງບລັອກ (ມ) = 1 ກິໂລກຣາມ

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ນ້ຳໜັກ (w) = ມກ = (1 ກິໂລກຣາມ)(10 ມ/ວິນາທີ 2 ) = 10 ກິໂລກຣາມ ມ/ວິນາທີ 2 = 10 N

ລັດສະໝີຂອງລໍ້ (R) = 0.2 ແມັດ

ຕ້ອງການ: ການເລັ່ງມຸມ

ວິທີແກ້ໄຂ:

ແຮງບິດ:

τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

ໂມເມັນຂອງຄວາມเฉื่อย:

I = 1 ກິໂລກຣາມ ມ 2

ການເລັ່ງມຸມ:

α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2

[irp]

5. ທ່ອນໄມ້ນ້ຳໜັກ 1 ກິໂລກຣາມ ຫ້ອຍລົງມາຈາກເຊືອກທີ່ພັນຮອບລໍ້ກະບອກ. ມວນຂອງລໍ້ແມ່ນ 20 ກິໂລກຣາມ ແລະ ລັດສະໝີຂອງລໍ້ແມ່ນ 0,2 ແມັດ. ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງລໍ້ ແລະ ຄວາມເລັ່ງ ຕົກຢ່າງເສລີ ຂອງທ່ອນໄມ້ ແມ່ນຫຍັງ? ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2.

ການເຄື່ອນໄຫວຂອງການໝູນວຽນ - ບັນຫາ ແລະ ວິທີແກ້ໄຂ 5ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:

ມວນສານຂອງລໍ້ (ມ) = 20 ກິໂລກຣາມ

ລັດສະໝີຂອງລໍ້ (R) = 0,2 ແມັດ

ມວນສານຂອງບລັອກ (ມ) = 1 ກິໂລກຣາມ

ຄວາມເລັ່ງຍ້ອນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2

ນ້ຳໜັກ (w) = ມກ = (1 ກິໂລກຣາມ)(10 ມ/ວິນາທີ 2 ) = 10 ກິໂລກຣາມ ມ/ວິນາທີ 2 = 10 N

ຕ້ອງການ: ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງລໍ້ລາກ ແລະ ຄວາມເລັ່ງຕົກຢ່າງເສລີຂອງບລັອກ.

ວິທີແກ້ໄຂ:

ແຮງບິດ:

τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m

ໂມເມັນຂອງຄວາມเฉื่อยຂອງລູກປືນ:

I = 1/2 MR 2 = 1/2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 ກິໂລກຣາມ ມ 2

ຄວາມເລັ່ງມຸມຂອງລູກລໍ້:

α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2

ການເລັ່ງການຕົກຢ່າງເສລີຂອງທ່ອນໄມ້:

a = R α = (0.2)(5) = 1 m/s 2

ອອກຄວາມເຫັນໄດ້