1. ມວນສານ ຂອງກ່ອງ 1 ແມ່ນ 2 ກິໂລກຣາມ, ມວນສານຂອງກ່ອງ 2 ແມ່ນ 4 ກິໂລກຣາມ, ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 m/s2 , ຂະໜາດຂອງແຮງ F ແມ່ນ 40 ນິວຕັນ. ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນລະຫວ່າງກ່ອງ 1 ແລະ ພື້ນແມ່ນ 0.2 ແລະ ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນລະຫວ່າງກ່ອງ 2 ແລະ ພື້ນແມ່ນ 0.3. ຈົ່ງຊອກຫາ (ກ) ຂະໜາດ ແລະ ທິດທາງຂອງ ຄວາມເລັ່ງ ຂອງກ່ອງ (ຂ) ຂະໜາດຂອງແຮງທີ່ກ່ອງ 1 ອອກໃສ່ກ່ອງ 2 (F12 ) ແລະ ຂະໜາດຂອງແຮງທີ່ກ່ອງ 2 ອອກໃສ່ກ່ອງ 1 (F21 ).

ການແກ້ໄຂ

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມວນສານຂອງກ່ອງ 1 (ມ 1 ) = 2 ກິໂລກຣາມ
ມວນສານຂອງກ່ອງ 2 (ມ 2 ) = 4 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/ s2 ,
ແຮງ F = 40 ນິວຕັນ,
ຄ່າສຳປະສິດຂອງ ແຮງສຽດທານທາງຈล ນະລະຫວ່າງກ່ອງ 1 ແລະພື້ນ ( μ k1 ) = 0.2
ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານທາງຈลນະລະຫວ່າງກ່ອງ 2 ແລະພື້ນ ( μ k2 ) = 0.3
ນ ້ຳໜັກ ຂອງກ່ອງ 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 ນິວຕັນ
ນ້ຳໜັກຂອງກ່ອງ 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 ນິວຕັນ
ແຮງ ປົກກະຕິ ທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 1 (N 1 ) = w 1 = 20 ນິວຕັນ
ແຮງປົກກະຕິທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 2 (N 2 ) = w 2 = 40 ນິວຕັນ
ແຮງສຽດທານທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 ນິວຕັນ
ແຮງສຽດທານທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 ນິວຕັນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
(ກ) ຂະໜາດ ແລະ ທິດທາງຂອງຄວາມເລັ່ງຂອງກ່ອງ
ΣF = ma
F – f k1 – f k2 = (m 1 + m 2 ) a
40 – 4 – 12 = (2 + 4) ກ
24 = 6 ແອ
a = 24/6
a = 4 ມ/ວິນາທີ 2
ທິດທາງຂອງຄວາມເລັ່ງ = ທິດທາງຂອງແຮງສຸດທິ = ໄປທາງຂວາ.
(ຂ) ຂະໜາດຂອງແຮງທີ່ກະທໍາໂດຍກ່ອງ 1 ໃສ່ກ່ອງ 2 (F 12 ) ແລະ ຂະໜາດຂອງແຮງທີ່ກະທໍາໂດຍກ່ອງ 2 ໃສ່ກ່ອງ 1 (F 21 ).
ຄິດໄລ່ຂະໜາດຂອງ F 12 :
ΣF = ma
F 12 – f k2 = (ມ 2 ) a
F 12 – 12 = (4)(4)
F 12 – 12 = 16
F 12 = 16 + 12
F 12 = 28 ນິວຕັນ
F 12 ແລະ F 21 ແມ່ນແຮງກະທຳ ແລະ ແຮງປະຕິກິລິຍາທີ່ກະທຳຕໍ່ວັດຖຸທີ່ແຕກຕ່າງກັນ. F 12 ແລະ F 21 ມີຂະໜາດ ແລະ ທິດທາງກົງກັນຂ້າມຄືກັນ.
F 12 = 28 ນິວຕັນ = F 21 = 28 ນິວຕັນ.
[irp]
2. ມວນສານຂອງກ່ອງ 1 ແມ່ນ 2 ກິໂລກຣາມ, ມວນສານຂອງກ່ອງ 2 ແມ່ນ 4 ກິໂລກຣາມ, ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 m/s2 , ແຮງ F ແມ່ນ 40 N. ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນລະຫວ່າງກ່ອງ 1 ແລະ ພື້ນແມ່ນ 0.2 ແລະ ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານຈົນລະຫວ່າງກ່ອງ 2 ແລະ ພື້ນແມ່ນ 0.3. ກຳນົດ (ກ) ຂະໜາດ ແລະ ທິດທາງຂອງຄວາມເລັ່ງ (ຂ) ຄວາມຕຶງຄຽດໃນສາຍເຊືອກທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກ່ອງ. ບໍ່ສົນໃຈມວນສານຂອງສາຍເຊືອກ.

ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມວນສານຂອງກ່ອງ 1 (ມ 1 ) = 2 ກິໂລກຣາມ
ມວນສານຂອງກ່ອງ 2 (ມ 2 ) = 4 ກິໂລກຣາມ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/ s2 ,
ແຮງ F = 40 ນິວຕັນ,
ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານທາງຈลນະລະຫວ່າງກ່ອງ 1 ແລະພື້ນແມ່ນ 0.2 ( μ k1 ) = 0.2
ຄ່າສຳປະສິດຂອງແຮງສຽດທານທາງຈลນະລະຫວ່າງກ່ອງ 2 ແລະພື້ນແມ່ນ 0.2 ( μ k2 ) = 0.3
ນ້ຳໜັກຂອງກ່ອງ 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 ນິວຕັນ
ນ້ຳໜັກຂອງກ່ອງ 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 ນິວຕັນ
ແຮງປົກກະຕິທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 1 (N 1 ) = w 1 = 20 ນິວຕັນ
ແຮງປົກກະຕິທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 2 (N 2 ) = w 2 = 40 ນິວຕັນ
ແຮງສຽດທານທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 ນິວຕັນ
ແຮງສຽດທານທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 ນິວຕັນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
(ກ) ຂະໜາດ ແລະ ທິດທາງຂອງການເລັ່ງ
ΣF = ma
F – f k1 – f k2 = (m 1 + m 2 ) a
40 – 4 – 12 = (2 + 4) ກ
24 = 6 ແອ
a = 24/6
a = 4 ມ/ວິນາທີ 2
ຂະໜາດຂອງການເລັ່ງແມ່ນ 4 m/s2 , ທິດທາງຂອງການເລັ່ງ = ທິດທາງຂອງແຮງສຸດທິ = ໄປທາງຂວາ.
(ຂ) ຄວາມເຄັ່ງຕຶງໃນສາຍ
ແຮງທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 1 ໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນແມ່ນແຮງດຶງ 1 (T1 ) ໄປທາງຂວາ ແລະ ແຮງຂອງແຮງສຽດທານຈົນ 1 (fk1 ) ໄປທາງຊ້າຍ. ນຳໃຊ້ກົດເກນຂໍ້ທີສອງຂອງນິວຕັນ:
ΣF = ma
T 1 – f k1 = m 1 a
ທ 1 – 4 = (2)(4)
ທ 1 – 4 = 8
T 1 = 8 + 4 = 12 ນິວຕັນ
ແຮງທີ່ກະທຳຕໍ່ກ່ອງ 2 ໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນແມ່ນແຮງດຶງ 2 (T2 ) ໄປທາງຊ້າຍ ແລະ ແຮງຂອງແຮງສຽດທານຈົນ 2 (fk2 ) ໄປທາງຂວາ. ນຳໃຊ້ ກົດເກນຂໍ້ທີສອງຂອງນິວຕັນ :
ΣF = ma
F – T2 – f k2 = m2a
40 – T 2 – 12 = (4)(4)
28 – T2 = 16
T2 = 28 – 16 = 12 ນິວ ຕັນ
ຄວາມຕຶງໃນສາຍທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກ່ອງ = T 1 = T 2 = T = 12 ນິວຕັນ.
[irp]
[wpdm_package id='493′]
- ມະຫາຊົນແລະນ້ໍາຫນັກ
- ແຮງປົກກະຕິ
- ກົດຫມາຍວ່າດ້ວຍການເຄື່ອນໄຫວຄັ້ງທີສອງຂອງ Newton
- ແຮງສຽດທານ
- ການເຄື່ອນໄຫວຢູ່ເທິງໜ້າດິນອອກຕາມແນວນອນໂດຍບໍ່ມີແຮງສຽດທານ
- ການເຄື່ອນທີ່ຂອງສອງວັດຖຸທີ່ມີຄວາມເລັ່ງເທົ່າກັນເທິງໜ້າດິນທີ່ຫຍາບຕາມແນວນອນດ້ວຍແຮງສຽດທານ
- ການເຄື່ອນທີ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງໂດຍບໍ່ມີແຮງສຽດທານ
- ການເຄື່ອນທີ່ເທິງພື້ນຜິວອຽງທີ່ຫຍາບດ້ວຍແຮງສຽດທານ
- ການເຄື່ອນໄຫວໃນລິຟ
- ການເຄື່ອນໄຫວຂອງຮ່າງກາຍທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນດ້ວຍສາຍ ແລະ ລໍ້
- ສອງວັດຖຸທີ່ມີຂະໜາດຄວາມເລັ່ງເທົ່າກັນ
- ການປັດເສັ້ນໂຄ້ງຮາບພຽງ - ການເຄື່ອນໄຫວຂອງວົງມົນ
- ການປັດເສັ້ນໂຄ້ງທີ່ເປັນສັນ - ການເຄື່ອນໄຫວຂອງວົງມົນ
- ການເຄື່ອນໄຫວທີ່ເປັນເອກະພາບໃນວົງມົນອອກຕາມລວງນອນ
- ແຮງສູນກາງໃນການເຄື່ອນທີ່ວົງມົນສະໝໍ່າສະເໝີ