3 ຄຳຖາມກ່ຽວກັບສົມຜົນແຮງໂນ້ມຖ່ວງ
1. ອະນຸພາກສາມອະນຸພາກທີ່ມີມວນ 1 ກິໂລກຣາມ ຢູ່ທີ່ຈຸດສູງສຸດຂອງຮູບສາມຫຼ່ຽມເທົ່າທີ່ມີດ້ານຂ້າງຍາວ 1 ແມັດ. ແຮງໂນ້ມຖ່ວງທີ່ອະນຸພາກຈຸດແຕ່ລະອະນຸພາກປະສົບມີຂະໜາດເທົ່າໃດ (ໃນໜ່ວຍ G)?
ການແກ້ໄຂ
ຂະໜາດຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງທີ່ໜຶ່ງໃນອະນຸພາກປະສົບ.
F 12 = G (ມ 1 )(ມ 2 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G
F 13 = G (ມ 1 )(ມ 3 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G
ແຮງໂນ້ມຖ່ວງທີ່ເກີດຂຶ້ນຢູ່ຈຸດທີ 1:
F 1 = √1 2 +1 2 = √1+1 = √2 ນິວຕັນ
2. ຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້ສະແດງໃຫ້ເຫັນວັດຖຸສາມຢ່າງ m 1 = 6 kg; m 2 = 3 kg ແລະ m 3 = 4 kg ນອນຢູ່ເທິງເສັ້ນຊື່. ຈົ່ງກຳນົດຂະໜາດ ແລະ ທິດທາງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງທີ່ໄດ້ຮັບຈາກ m2! (ສະແດງເປັນ G)
ຮູ້ຈັກ:
m1 = 6 ກກ
ມ2 = 3 ກິໂລກຣາມ
ມ3 = 4 ກິໂລກຣາມ
ຄ່າຄົງທີ່ຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = G
r 21 = 4 ແມັດ
r 23 = 2 ແມັດ
ຕ້ອງການ: ແຮງໂນ້ມຖ່ວງທີ່ເກີດຈາກ F ທີ່ m 2 ປະສົບ
ການແກ້ໄຂ:
ແຮງໂນ້ມຖ່ວງລະຫວ່າງ m 2 ແລະ m 3 :
F = G (3)(4) / 2 2 = G 12 / 4 = 3G
ແຮງໂນ້ມຖ່ວງລະຫວ່າງ m 2 ແລະ m 1 :
F = G (3)(6) / 4 2 = G 18 / 16 = 1,125G
3. ວັດຖຸ A ທີ່ມີມວນ 1 ກິໂລກຣາມ ແລະ ວັດຖຸ B ທີ່ມີມວນ 2 ກິໂລກຣາມ ແຍກອອກຈາກກັນດ້ວຍໄລຍະຫ່າງ 2 ແມັດ. ຈຸດ P ຫ່າງຈາກວັດຖຸ A 2 ແມັດ ແລະ ຫ່າງຈາກວັດຖຸ B 2 ແມັດ. ສະໜາມແຮງໂນ້ມຖ່ວງຢູ່ຈຸດ P ມີຄວາມແຮງເທົ່າໃດ?
ຮູ້ຈັກ:
ມ A = 1 ກິໂລກຣາມ
ມ B = 2 ກິໂລກຣາມ
r PA = 2 ແມັດ
r PB = 2 ແມັດ
ຄ່າຄົງທີ່ຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ = G
ຕ້ອງການ: ແຮງໂນ້ມຖ່ວງ E ຢູ່ຈຸດ P
ການແກ້ໄຂ:
E PA = G (m A ) / r 2 = G (1) / 2 2 = G/4 = 0,25G
E PB = G (mB ) / r2 = G (2) / 2 2 = 2G/4 = 0,5G
ຄວາມແຮງຂອງສະໜາມແຮງໂນ້ມຖ່ວງທີ່ເກີດຂຶ້ນຢູ່ຈຸດ P:
E = √0,25G 2 +0,5G 2 = √0,0625G 2 +0,25G 2 = √0,3125G 2 = 0,56G N/kg