1. ເອເລັກຕຣອນຖືກເລັ່ງຈາກບ່ອນຢຸດນິ້ງຜ່ານຄວາມແຕກຕ່າງຂອງທ່າແຮງ 12 V. ການປ່ຽນແປງຂອງ ພະລັງງານທ່າແຮງໄຟຟ້າ ຂອງເອເລັກຕຣອນແມ່ນຫຍັງ?
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ປະ ຈຸໄຟຟ້າ ໃນເອເລັກຕຣອນ (e) = -1.60 x 10 -19 ຄູລອມ
ທ່າແຮງໄຟຟ້າ = ແຮງດັນໄຟຟ້າ (V) = 12 ໂວນ
ຕ້ອງການ: ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທ່າແຮງໄຟຟ້າຂອງເອເລັກຕຣອນ (ΔPE)
ວິທີແກ້ໄຂ:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 ຈູນ
ເຄື່ອງໝາຍລົບຊີ້ບອກວ່າພະລັງງານທີ່ມີທ່າແຮງຫຼຸດລົງ.
[irp]
2. ແຜ່ນສອງແຜ່ນຂະໜານກັນຖືກສາກໄຟ. ໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງແຜ່ນແມ່ນ 2 ຊມ ແລະ ຂະໜາດຂອງ ສະໜາມໄຟຟ້າ ລະຫວ່າງແຜ່ນແມ່ນ 500 ໂວນ/ແມັດ. ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານສັກຍະພາບຂອງໂປຣຕອນແມ່ນຫຍັງເມື່ອເລັ່ງຈາກແຜ່ນທີ່ມີປະຈຸບວກໄປຫາແຜ່ນທີ່ມີປະຈຸລົບ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຂະໜາດຂອງສະໜາມໄຟຟ້າລະຫວ່າງແຜ່ນ (E) = 500 ໂວນ/ແມັດ
ໄລ ຍະຫ່າງ ລະຫວ່າງແຜ່ນ (s) = 2 ຊມ = 0,02 ແມັດ
ປະຈຸໄຟຟ້າໃນໂປຣຕອນ = +1.60 x 10 -19 ຄູລອມ
ຕ້ອງການ: ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທ່າແຮງໄຟຟ້າ (ΔPE)
ວິທີແກ້ໄຂ:
ທ່າແຮງໄຟຟ້າ:
V = E s
V = (500 ໂວນ/ມ)(0.02 ມ)
V = 10 ໂວນ
ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານໄຟຟ້າທີ່ມີທ່າແຮງ:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 ຈູລ
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 ຈູລ
[irp]
3. ຈຸດສາກໄຟສອງຈຸດແຍກກັນດ້ວຍໄລຍະຫ່າງ 10 ຊມ. ປະຈຸໄຟຟ້າຢູ່ຈຸດ A = +9 μC ແລະ ປະຈຸໄຟຟ້າຢູ່ຈຸດ B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານສັກຍະພາບໄຟຟ້າຂອງປະຈຸໄຟຟ້າຢູ່ຈຸດ B ແມ່ນຫຍັງຖ້າເລັ່ງໄປຮອດຈຸດ A?
![]()
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ປະຈຸ A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
ປະຈຸໄຟຟ້າ B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
ໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງປະຈຸໄຟຟ້າ A ແລະ B (r) = 10 ຊມ = 0.1 ມ = 10 -1 ມ
ຕ້ອງການ: ການປ່ຽນແປງຂອງພະລັງງານທ່າແຮງໄຟຟ້າ (ΔEP)
ວິທີແກ້ໄຂ:
