3 ຕົວຢ່າງຂອງຄຳຖາມກົດໝາຍຂອງໂອມ
1. ອີງຕາມຂໍ້ມູນໃນຕາຕະລາງ, ຄ່າຂອງ ຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າ ແມ່ນ….. ຂໍ້ມູນໃນຕາຕະລາງອະທິບາຍ ກົດຂອງໂອມ ບໍ?

ສົນທະນາ
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 ໂວນ / 8 ແອມ = 1/2 Ω
R = V / I = 3 ໂວນ / 6 ແອມ = 1/2 Ω
R = V / I = 5 ໂວນ / 10 ແອມ = 1/2 Ω
ອີງຕາມກົດຂອງໂອມ, V/I ແມ່ນຄ່າຄົງທີ່. ສະນັ້ນເນື້ອໃນຂອງຕາຕະລາງຂ້າງເທິງນີ້ອະທິບາຍກົດຂອງໂອມ.
2. ກະແສໄຟຟ້າ ໃນສາຍນຳໄຟຟ້າແມ່ນ 4 A. ຖ້າຄວາມແຕກຕ່າງທີ່ມີທ່າແຮງຢູ່ທັງສອງສົ້ນແມ່ນ 12 ໂວນ, ຄວາມຕ້ານທານແມ່ນເທົ່າໃດ?
ສົນທະນາ
R = V / I = 12 ໂວນ / 4 ແອມ = 3 ໂອເມີ
3. ຂໍ້ມູນໃນຕາຕະລາງຂ້າງລຸ່ມນີ້ອະທິບາຍເຖິງກົດຂອງໂອມບໍ?

ສົນທະນາ
ຄ່າຄວາມຕ້ານທານໄຟຟ້າໂດຍອີງໃສ່ຂໍ້ມູນໃນຕາຕະລາງແມ່ນ:
R 1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 ໂອມ
R 2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 ໂອມ
R 3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 ໂອມ
ຄ່າ V/I ບໍ່ຄົງທີ່ ແລະ ດັ່ງນັ້ນຈຶ່ງບໍ່ໄດ້ອະທິບາຍເຖິງກົດຂອງໂອມ. ກົດຂອງໂອມຈະຖືກນຳໃຊ້ຖ້າຄ່າ V/I ຄົງທີ່.