1. Zwou Massen m1 = 2 kg an m2 = 5 kg leien op enger schiefer Ebene a si matenee verbonnen duerch eng Schnouer, wéi an der Figur gewisen. De Koeffizient vun der kinetischer Reibung tëscht m1 an der Schréiegt ass 0.2 an de Koeffizient vun der kinetischer Reibung tëscht m2 an der Schréiegt ass 0.1.
(a) Bestëmmt hir Beschleunigung
(b) Bestëmmt d'Spannkraaft

Bekannt:
Mass 1 (m1 ) = 2 kg
Mass 2 (m 2 ) = 4 kg
Koeffizient vun der kinetescher Reibung tëscht m1 an der geneigter Fläch (μk1 ) = 0.2
Koeffizient vun der kinetescher Reibung tëscht m² an der geneigter Fläch (μk² ) = 0.1
Schwéierkraaftbeschleunigung (g) = 9.8 m/ s²
a) D'Gréisst an d'Richtung vun der Beschleunigung

w 1 = Gewiicht 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Newton
w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Newton
w₁y = w₁ cos₁₁ o = (19.6 N)(0.87) = 17 Newton
N 1 = D' Normalkraaft op m 1 = w 1y = 17 Newton
F k1 = D'Kraaft vun der kineetescher Reibung op m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Newton
---
w² = Gewiicht² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 Newton
w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N)(0.87) = 34.1 Newton
w²y = w² cos 60 o = ( 39.2 N)(0.5) = 19.6 Newton
N² = D'Normalkraaft op m² = w²y = 19.6 Newton
F k2 = D'Kraaft vun der kineetescher Reibung op m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 Newton
---
D'Gréisst vun der Beschleunigung:
∑ Fx = max
w 2x > w 1x , dofir ass d'Richtung vun der Beschleunigung déiselwecht wéi d'Richtung vu w 2x.
Kräften, déi mat der Beschleunigung op d'Kraaft geriicht sinn, si positiv, a Kräften, déi entgéintgesate Richtung zur Beschleunigung hunn, si negativ.
w2x - Fk2 - T2 + T an1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2) anx
w²x – Fk² – w¹x – Fk¹ = ( m² + m² ) ax
34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x
18.94 N = (6 kg) a x
a x = 18.94 N: 6 kg
a x = 3.16 m/ s²
Gréisst vun der Beschleunigung = 3.16 m/s² . Richtung vun der Beschleunigung = Richtung T1 = Richtung w2x
b) Gréisst vun der Spannkraaft
Applizéiert den zweete Gesetz vum Newton op den Objet 2:
w²x – Fk² – T² = m² ax
34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg) (3.16 m/s 2 )
32.14 N – T2 = 12.64 N
T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Newton
D'Spannkraaft = T = T1 = T2 = 19.5 Newton
[irp]
2. m1 = 4 kg, m2 = 2 kg. Bestëmmt (a) d'Gréisst an d'Richtung vun der Beschleunigung (b) d'Gréisst vun der Spannkraaft, déi m1 an m2 verbënnt (c) d'Gréisst vun der Spannkraaft, déi d'Riem an den Daach verbënnt.

Léisung

w1 = m1 g = (4 kg)(9.8 m/s2 ) = 39.2 Newton
w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Newton
a) Gréisst a Richtung vun der Beschleunigung
∑ F y = may
w1 > w2 , dofir ass d'Richtung vum Objet déiselwecht wéi d'Richtung vum Gewiicht 1 ( w1 ) . Kräften, déi déiselwecht Richtung wéi d'Beschleunigung hunn, si positiv a Kräften, déi déi entgéintgesate Richtung mat der Beschleunigung hunn, si negativ.
w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) a y
w1 – w2 = ( m1 + m2 ) a y
39.2 N - 19.6 N = (4 kg + 2 kg) an y
19.6 N = (6 kg) pro Joer
ay = 19.6 N : 6 kg
a y = 3.26 m/ s²
Beschleunigungsgréisst = 3.26 m/s² . Beschleunigungsrichtung = Richtung w1.
b) Gréisst vun der Spannkraaft, déi m1 an m2 verbënnt
Applizéiert den zweete Gesetz vum Newton op m² :
∑ F y = may
w 1 – T 1 = m 1 a y
39.2 N – T 1 = (4 kg)( 3.26 m/s 2 )
39.2 N – T1 = 13.04 N
T1 = 39.2 N – 13.04 N
T1 = 26.16 Newton
Gréisst vun der Spannkraaft, déi Objeten verbënnt = T = T1 = T2 = 26.16 Newton
c) Gréisst vun der Spannkraaft, déi d'Riemscheiw an den Daach verbënnt.
D'Riem ass a Rou:
∑ F y = may —— ay = 0
∑ F y = 0
Opwäertskräfte si positiv, no ënnenskräfte si negativ:
T3 – T1 – T2 = 0
T3 = T1 + T2
T1 an T2 hunn déiselwecht Gréisst , T1 = T2 = T = 26.16 N:
T3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Newton
[irp]
3. Block 1 (m² = 10 kg) a Block 2 (m² = 15 kg) sinn duerch e Schnouer iwwer eng reibungslos Riemskiewe verbonnen. De Koeffizient vun der statescher Reibung tëscht dem Block 2 mat Schréiegt = 0.6. De Koeffizient vun der kineetescher Reibung tëscht dem Block 2 mat Schréiegt = 0.42. Bestëmmt (a) D'Gréisst vun der minimaler Kraaft F, déi op d'Objeten ausgeübt gëtt, sou datt d'Objeten no uewen beschleunegt ginn. (b) Bestëmmt d'Gréisst vun der Spannkraaft.

Léisung

w² = D'Gewiicht vum Block 1 = m² g = (10 kg)(9.8 m/s² ) = 98 Newton
w² = D'Gewiicht vum Block 2 = m² g = (15 kg)(9.8 m/s² ) = 147 Newton
w₁y = w₁ cos₁₁₀ o = (147 N ) (0.87) = 127.89 Newton
w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N)(0.5) = 73.5 Newton
N 2 = D'Normalkraaft um Block 2 = w 2y = 127.89 Newton
F k2 = D'Kraaft vun der kineetescher Reibung um Block 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Newton
F s2 = D'Kraaft vun der statescher Reibung um Block 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Newton
a) D'Gréisst vun der minimaler Kraaft F, déi op d'Objeten ausgeübt gëtt, sou datt d'Objeten no uewe beschleunegt sinn
∑ Fx = max —— ax = 0
∑ Fx = 0
Kräfte no uewen a Kräfte no riets si positiv, Kräfte no ënnen a Kräfte no lénks si negativ.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
F – F k2 – w 2x – w 1 = 0
F = Fk² + w²x + w¹
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 Newton
b) D'Gréisst vun der Spannkraaft
Applizéiert den Newton säi Bewegungsgesetz op Block 1:
∑ F y = may —— ay = 0
∑ F y = 0
T1 – w1 = 0
T1 = w1 = 98 Newton
Applizéiert den Newton säi Bewegungsgesetz op Block 2:
F – F k² – w 2x – T² = 0
T2 = F – Fk2 – w2x
T2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N
T2 = 98 Newton
Gréisst vun der Spannkraaft = T1 = T2 = T = 98 Newton
[irp]
4. Block 1 (m³ = 16 kg) läit op enger horizontaler Uewerfläch an de Block 2 (m² = 12 kg) läit op enger glatter, schiefer Fläch, déi duerch e Schnouer verbonnen ass, deen iwwer eng kleng, reibungslos Riemscheif leeft. Block 3 (m³ = 5 kg) läit um Block 2. De Koeffizient vun der kineetescher Reibung tëscht dem Block 2 an der horizontaler Uewerfläch ass 0,4. De Koeffizient vun der statescher Reibung tëscht dem Block 2 an dem Block 3 ass 0,3.
(a) Wann de System aus der Rou lassgelooss gëtt, rutschen de Block 3 an de Block 2 ëmmer nach zesummen?
(b) Wann et Block 3 gëtt, wat ass d'Beschleunigung vum Block 1 an dem Block 2?

Léisung:
a) Wann de System aus der Rou lassgelooss gëtt, rutschen de Block 3 an de Block 2 ëmmer nach zesummen?

w³ = D' Gewiicht vum Block³ = m³ g = (16 kg)(9.8 m/s² ) = 156.8 Newton
w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Newton
w₁y = w₁ cos₁₁₀ o = (156.8 N ) (0.5) = 78.4 Newton
N 1 = Déi Normalkraaft, déi vun der schréieger Fläch op de Block 1 ausgeübt gëtt = w 1y = 78.4 Newton
w³ = D' Gewiicht vum Block³ = m³ g = (5 kg)(9.8 m/s² ) = 49 Newton
N 23 = Déi Normalkraaft, déi vum Block 2 op de Block 3 ausgeübt gëtt = w 3 = 49 Newton
N 32 = Déi Normalkraaft, déi vum Block 3 op de Block 2 ausgeübt gëtt = N 23 = w 3 = 49 Newton
(N23 an N32 sinn en Aktiouns-Reaktiouns- Paar )
F s²3 = D' Kraaft vun der statescher Reibung, déi vum Block 2 um Block 23 ausgeübt gëtt = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Newton
F s32 = D' Kraaft vun der statescher Reibung , déi vum Block 3 um Block 2 ausgeübt gëtt = F s23 = 14.7 Newton
(Fs23 an Fs32 sinn en Aktiouns-Reaktiouns - Paar )
w² = D' Gewiicht vum Block 2 = m² g = (12 kg)(9.8 m/s² ) = 117.6 Newton
N 2 = Déi normal Kraaft, déi vun der horizontaler Uewerfläch op den Objet 2 ausgeübt gëtt = w 2 + N 32 = 117.6 Newton + 49
Newton = 166.6 Newton
F k2 = D' Kraaft vun der kinetescher Reibung um Block 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Newton
Applizéiert den Newton säi Bewegungsgesetz op Block 3:
∑ Fx = max
F s²³ = m³ a x
—–> Fs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μ s m³ g = m³ a x
μ s g = a x
a x = (0.3)(9.8 m/s² ) = 2.94 m/ s²
Déi maximal Beschleunigung vum Block 3, sou datt de Block 3 an de Block 2 nach ëmmer zesumme rutschen, ass 2.94 m/ s².
Elo berechnen mir d'Gréisst vun der Beschleunigung vum System nodeems et aus der Rou lassgelooss gouf.
D'Richtung vun der Blockverrécklung = d'Richtung vun der Beschleunigung vum Block = d'Richtung vun T2 = d'Richtung vun w1x.
∑ Fx = max
w1x - T1 + T an2 - Fk2 - Fs32 + F.s23 = (m1 +m2 +m3) anx
w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 + m 3 ) a x
136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x
69.76 N = (33 kg) a x
a x = 2.11 m/ s²
a x ass positiv, dat heescht d'Richtung vun der Blockverrécklung oder d'Richtung vun der Beschleunigung ass déiselwecht wéi d'Richtung vun T2 oder d'Richtung vu w1x.
D'Gréisst vun der Beschleunigung ass 2.11 m/s² , méi niddreg wéi 2.94 m/s² , sou datt mir schléissen kënnen, datt Block 3 a Block 2 nach ëmmer zesumme rutschen, nodeems se aus der Rou lassgelooss goufen.
b) D'Gréisst vun der Beschleunigung vum Block 1 an dem Block 2
∑ Fx = max
w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 ) a x
—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Newton
136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x
89.36 N = (28 kg) a x
a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2
[wpdm_package id='493′]
- Mass a Gewiicht
- normal Kraaft
- Dem Newton seng zweet Bewegungsgesetz
- Reiwung Kraaft
- Bewegung op der horizontaler Uewerfläch ouni Reibungskraaft
- D'Bewegung vun zwéi Kierper mat der selwechter Beschleunigung op enger rauer horizontaler Uewerfläch mat der Reibungskraaft
- Bewegung op der geneigter Ebene ouni Reibungskraaft
- Bewegung op der grober geneigter Ebene mat der Reibungskraaft
- Bewegung an engem Lift
- D'Bewegung vu Kierper ass duerch Schnouer a Riemscheiwen verbonnen
- Zwee Kierper mat der selwechter Beschleunigungsgréisst
- Eng flaach Kurv ofronden – Dynamik vun der kreesfërmeger Bewegung
- D'Ofronnung vun enger gebéiter Kurve – Dynamik vun der Kreeslafbewegung
- Uniform Bewegung an engem horizontalen Krees
- Zentripetalkraaft an enger gläichméisseger Kreeslafbewegung
méi liesen