1. Zwee laang parallel Drot, déi deeselwechte Stroum féieren, 3-A. Wann den Ofstand tëscht deenen zwou Drot 40 cm ass, bestëmmt d'Magnéitfeld um Punkt P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Bekannt:
Elektresche Stroum (I) = 3-A
Distanz tëscht Drot 1 an 2 (r 12 ) = 40 cm = 0.4 m
Distanz tëscht Drot 1 an P (r 1P ) = 30 cm = 0.3 m
Distanz tëscht Drot 2 a P (r2P ) = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
Gewënscht: Magnéitfeld um Punkt P
Léisung:
Magnéitfeld, dat vum Drot 1 (lénks) produzéiert gëtt :

Magnéitfeld, dat vum Drot 2 (riets) produzéiert gëtt :

Magnéitfeld um Punkt P:
B P = B 2 – B 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10⁻⁶ Tesla
2. E laange Drot mat engem Stroum vun 2 A. Bestëmmt d'Gréisst an d'Richtung vum Magnéitfeld um Punkt P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Bekannt:
Elektresche Stroum (I) = 2 A
Distanz tëscht Drot a Punkt P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 -7 Wb. A -1 m -1
Gewënscht: Gréisst a Richtung vun der magnéitescher Induktioun am Punkt P
Léisung:
