4 Beispiller vu stationäre Wellen a stoende Wellen
1. Eng Saite ass 0,6 Meter laang. Wann d'Saitespannung sou ugepasst gëtt, datt d'Wellengeschwindegkeet 120 m/s ass, dann ass d'Grondfrequenz...
A. 100 Hz
B. 120 Hz
C.140 Hz
D. 150 Hz
E. 350 Hz
Diskussioun:
Et ass bekannt :
Drotlängt (L) = 0,6 Meter
Wellengeschwindegkeet (v) = 120 m/s.
Gefrot :
Grondfrequenz (f1)?
Jawab :
D'Grondfrequenzformel (f1) stationär Wellen oder stänneg Wellen, wou béid Enden vun der Schnouer befestegt sinn:
f1 = v / 2L
Grondfrequenz (f1) Wellen sinn:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
Déi richteg Äntwert ass A.
2. Als Resultat vun der Reflexioun entsteet eng stationär Well mat der Equatioun: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) Meter. Aus der uewe genannter Equatioun ass d'Geschwindegkeet vun der reflektéierter Well...
A. 10,0 m/s
B. 11,5 m/s
Ongeféier 12,4 m/s
D. 13,2 m/s
O. 14,0 m/s
Diskussioun:
Et ass bekannt :
Gefrot :
Reflektéiert Wellegeschwindegkeet (v) ?
Jawab :
Déi richteg Äntwert ass D.
3. Eng 3 m laang Schnouer ass un engem Enn gebonnen an dat anert Enn ass un e Vibrator ugeschloss. Wann de Vibrator vibréiert gëtt, entsteet eng stationär Well um Schnouer, wéi an der Figur gewisen:
D'Positioun vum 5. Mo vum gebonnenen Enn ass…
A. 0,9 m
B. 1,2 m
C. 2,5 m
D. 2,7 m
E. 3,0 m
Diskussioun
D'Enn vun der Schnouer, déi mam Vibrator verbonnen ass, ka sech fräi beweegen, während d'Enn vun der Schnouer, déi mat der Staang verbonnen ass, gebonnen ass.
Distanz tëscht den zwou nooste Knuet = 3 Meter / 5 = 3/5 Meter.
Positioun vum 1. Knuet vum gebonnenen Enn = 3/5 Meter
Positioun vum 2. Knuet vum gebonnenen Enn = 2 (3/5 Meter) = 6/5 Meter
Positioun vum 3. Knuet vum gebonnenen Enn = 3 (3/5 Meter) = 9/5 Meter
Positioun vum 4. Knuet vum gebonnenen Enn = 4 (3/5 Meter) = 12/5 Meter
D'Distanz tëscht engem Knuet an dem nooste Bauch = 1/2 (3/5 Meter) = 3/10 Meter.
D'Plaz vum 5. Mo vum gebonnenen Enn = d'Distanz vum 4. Knuet vum gebonnenen Enn + D'Distanz tëscht engem Knuet an dem nooste Mo = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 Meter.
Déi richteg Äntwert ass D.
4. Am Melde sengem Experiment gouf eng stationär Well kritt, wéi an der Figur gewisen. Wann d'Längt vun der benotzter Schnouer 1,5 m ass, dann ass d'Lag vum véierte Knuet, deen aus der Vibratiounsquell berechent gëtt...
A. 0,40 m
B. 0,54 m
C. 0,96 m
D. 1,02 m
E. 1,10 m
Diskussioun
Distanz tëscht den zwou nooste Knuet = 1,5 Meter / 11 = 1,5/11 Meter.
Lag vum Knuet 1 vun der Schwéngungsquell = 1,5/11 Meter
Lag vum 2. Knuet vun der Schwéngungsquell = 2 (1,5/11 Meter) = 3/11 Meter
Lag vum 3. Knuet vun der Schwéngungsquell = 3 (1,5/11 Meter) = 4,5/11 Meter
Lag vum 4. Knuet vun der Schwéngungsquell = 4 (1,5/11 Meter) = 6/11 Meter = 0,54 Meter
Déi richteg Äntwert ass B.
