1. Vis F funiculo circa trochleam cylindricam involuto applicatur. Momentum torquens est 2 N m et momentum inertiae est 1 kg m² , quae est acceleratio angularis cylindri?
Notum:
Momentum torquens ( τ ) = 2 N m
Momentum inertiae (I) = 1 kg m²
Quaesitum: Acceleratio angularis cylindri
solution:
Στ = Iα
Στ = rete torque, I = momentum inertiae, α = angularis
Acceleratio angularis cylindri:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
2. Vis F funiculo circa trochleam cylindricam involuto applicatur. Magnitudo vis est 10 N, radius cylindri est 0.2 m et momentum inertiae est 1 kg m² . Quaenam est acceleratio angularis cylindri?
Notum:
Vis (F) = 10 N
Radius cylindri (R) = 0.2 m
Momentum inertiae (I) = 1 kg m²
Quaesita: Acceleratio angularis cylindri.
solution:
τ = FR
τ = momentum torquens, F = vis, R = radius cylindri
Momentum torquens:
τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Στ = Iα
Στ = rete torque, I = momentum inertiae, α = angularis
Acceleratio angularis cylindri:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
3. Vis F funi circum trochleam cylindricam involuto applicatur. Magnitudo vis est 10 N, radius cylindri est 0.2 m et massa cylindri est 20 kg m² . Quaenam est acceleratio angularis cylindri?
Notum:
Vis (F) = 10 N
Radius cylindri (R) = 0.2 m
Massa cylindri (M) = 20 kg
Quaesitum: Acceleratio angularis cylindri
solution:
τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Momentum inertiae:
I = 1⁄2 MR² = 1⁄2 (20)(0.2) ² = 1⁄2 (20)(0.04) = 0.4 kg m²
Acceleratio angularis cylindri:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
[irp]
4. Massa 1 kg pendet ex fune circa trochleam cylindricam involuta. Momentum inertiae trochleae est 1 kg m² et radius trochleae est 0.2 m. Quae est acceleratio angularis trochleae? Acceleratio gravitatis est 10 m / s².
Notum:
Momentum inertiae trochleae (I) = 1 kg m²
Massa saxi (m) = 1 kg
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Pondus (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/ s² = 10 N
Radius trochleae (R) = 0.2 m
Quaesitum: Acceleratio angularis
solution:
Momentum torquens:
τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Momentum inertiae:
I = 1 kg m²
Acceleratio angularis:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
5. Massa trochleae 1 kg pendet ex fune circa trochleam cylindricam involuta. Massa trochleae est 20 kg et radius trochleae est 0,2 m. Quae est acceleratio angularis trochleae et acceleratio casus liberi massae ? Acceleratio gravitatis est 10 m/ s².
Notum:
Massa trochleae (M) = 20 kg
Radius trochleae (R) = 0,2 m
Massa saxi (m) = 1 kg
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Pondus (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/ s² = 10 N
Quaesita: acceleratio angularis trochleae et acceleratio casus liberi massae.
solution:
Momentum torquens:
τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Momentum inertiae trochleae cylindri:
I = 1⁄2 MR² = 1⁄2 (20)(0.2) ² = (10)(0.04) = 0.4 kg m²
Acceleratio angularis trochleae:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
Acceleratio casus liberi gladii:
a = Rα = (0.2)(5) = 1 m/ s²