Campus magneticus in centro arcus electrici – problemata et solutiones

1. Si radius curvaturae fili 50 cm est, secundum figuram infra, magnitudinem campi magnetici in centro curvaturae (ad punctum 0, vide figuram infra) determina . ( µ₀₀ = 4π₀₀₀₀ Wb₀₀₀ m₀₀ )

Notum:Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 1

Radius (r) = 50 cm = 0.5 m

Cursus electricus (I) = 1.5 Ampere

Permeabilitas vacui ( µ o ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹

Quaesitum: Magnitudo campi magnetici

solution:

360 ° = 1 circumferentia circuli . 120 ° / 360 ° = 1/3, tum 120 ° = 1/3 x circumferentia circuli.

Aequatio campi magnetici in centro spirae cum pluribus gyris:

Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 2

B = magnitudo campi magnetici, N = numerus gyrationis, I = fluxus electricus, r = radius curvaturae

In problemate supradicto, una tantum ansa est, ita ut N ex aequatione tollatur. Spira filorum in problemate supradicto non est unus circulus sed tertia pars circuli:

Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 3

Magnitudo campi magnetici in centro curvaturae:

Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 4

2. Secundum figuram infra, fluxus electricus in filo est 6-A et radius curvaturae est R = 3π cm, ad magnitudinem campi magnetici in puncto P determinandam.

Notum:Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 5

Radius curvaturae (r) = 3π cm = (3π/100) m

= 3π/10² m = 3π / 10⁻² m

Currens electricus (I) = 6 A

Permeabilitas vacui ( µ o ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹

Quaesitum: Magnitudo campi magnetici

solution:

360o = 1 circumferentia circuli. 45o / 360o = 1/8 deinde 45o 1/8 = x circumferentia circuli.

Magnitudo campi magnetici in centro curvaturae:

Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 6

3. Fluit cursus electricus in filo = 9-A, radius curvaturae (R) = 2π cm et µ o = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹ , determina magnitudinem campi magnetici ad punctum P.

Notum:

Radius curvaturae (r) = 2π cm = (2π/100) mCampus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 7

= 2π/10² m = 2π.10⁻² m

Currens electricus (I) = 9 A

Permeabilitas vacui ( µ o ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹

Quaesitum: Magnitudo campi magnetici ad punctum P

solution:

360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3 deinde 240o = 2/3 × circumferentia circuli.

Magnitudo campi magnetici in centro curvaturae:

Campus magneticus in centro arcus electrici - problemata et solutiones 8

Leave a comment