1. Electron ex quiete per differentiam potentialem 12 V acceleratur. Quae est mutatio energiae potentialis electricae electronis?
Notum:
Onus electronis (e) = -1.60 × 10⁻¹⁹ Coulomb
Potentia electrica = tensio electrica (V) = 12 Voltia
Quaesitum: Mutatio energiae potentialis electricae electronis (ΔPE)
solution:
ΔPE = q V = (-1.60 × 10⁻¹⁶ C)(12 V) = -19.2 × 10⁻¹⁶ Joulia
Signum minus indicat energiam potentialem decrescere.
[irp]
2. Duae laminae parallelae onerantur. Intervallum inter laminas est 2 cm et magnitudo campi electrici inter laminas est 500 Voltorum/metrum. Quae est mutatio energiae potentialis protoni cum a lamina positive onerata ad laminam negative oneratam acceleratur?
Notum:
Magnitudo campi electrici inter laminas (E) = 500 Volt/metrum
Spatium inter laminas (s) = 2 cm = 0,02 m
Onus protoni = +1.60 × 10⁻¹⁹ Coulomb
Quaesitum: Mutatio energiae potentialis electricae (ΔPE)
solution:
Potentia electrica:
V = E s
V = (500 Voltia/m)(0.02 m)
V = 10 Voltia
Mutatio energiae potentialis electricae:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 × 10⁻¹⁶ C )(10⁵ V)
ΔPE = 16 × 10⁻¹⁶ Joulia
ΔPE = 1.6 × 10⁻¹⁸ Joule
[irp]
3. Duae onerae punctuales spatio 10 cm separantur. Onus in puncto A = +9 μC et onus in puncto B = -4 μC. k = 9 × 10⁶ Nm² C⁻² , 1 μC = 10⁻⁶ C. Quaenam est mutatio energiae potentialis electricae oneris in puncto B si ad punctum A acceleratur?
![]()
Notum:
Carica A (q₁ ) = +9 μC = +9 × 10⁻⁶C
Carica B (q₁ ) = -4 μC = -4 × 10⁻⁶C
k = 9 × 10⁶ Nm² C⁻²
Distantia inter onera A et B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Quaesitum: Mutatio energiae potentialis electricae (ΔEP)
solution:
