Exempla quaestionum de intensitate et gradibus intensitatis soni

XI Exempla Intensitatis Soni et Graduum Soni

1. Sonus intensitatem 1 × 10 habet.-9 W / m2Quid est gradus intensitatis in decibelibus (dB)?
Disputatio
Constat:
I = 1 × 10-9 W / m2
Io X x = CC-12 W / m2
Quaestio: Gradus Intensitatis (dB)?
Responsum:

Intensitas et gradus intensitatis

2. Intensitas soni in cubiculo est 100 dB. Quae est intensitas soni in cubiculo?
Disputatio
Constat:
TI = 100 dB
Io X x = CC-12 W / m2
Quaestio: Intensitas soni (I) in cubiculo?
Responsum:

Intensitas et gradus intensitatis 1

3. Duae undae soni intensitatem 1 × 10 habent.-5 W / m2 et 1 x 10-4 W / m2Differentia in gradibus intensitatis in dB est…
Disputatio
Constat:
I1 = 10-5 W / m2
I2 = 10-4 W / m2
Io = 10-12 W / m2
Quaestio: Differentia in gradu intensitatis (TI) in dB?
Responsum:
Intensitas et gradus intensitatis 2Differentia in gradibus intensitatis?
TI1 – IT2 = 80 dB - 70 dB = 10 dB

4. Rationem intensionis duorum sonorum quorum gradus intensionis 10 dB et 40 dB sunt determina.
Disputatio
Constat:
TI1 = 10 dB
TI2 = 40 dB
Io = 10-12 W / m2
Quaesitum est: Comparatio intensionis duorum sonorum (I)1 : EGO2)?
Responsum:

intensitas et gradus intensitatis 4Comparatio intensitatis duorum fontium sonorum:
I1 : EGO2
10-11 : 10-8

5. Intensio soni mille sibilium identicorum simul emissorum est 60 dB. Si decem sibilia identica simul emissorum sunt, intensio fit…

  1. 40 dB
  2. 50 dB
  3. 60 dB
  4. 70 dB
  5. 90 dB

Disputatio

Constat:
Sibilia TI 1000 = 60 dB
Rogatus/a: Sibili intensitatis gradus 10
Responsum:

Gradus intensitatis unius sibili:
TI 1000 sibila = TI unum sibilum + 10 log x
60 = TI + 10 log 1000
60 = TI + 10 log 103
60 = TI + (3)(10)(log 10)
60 = TI + (3)(10)(1)
60 = 11 + 30
TI = 60 – 30
TI = 30 dB
Intensitatis gradus unius sibili est triginta dB.

Gradus intensitatis unius sibili:
TI 10 sibila = TI unum sibilum + 10 log x
TI 10 sibila = 30 + 10 log 10
TI 10 sibila = 30 + 10 log 101
TI 10 sibila = 30 + (1)(10)(log 10)
TI 10 sibila = 30 + (1)(10)(1)
TI 10 sibila = 30 + 10
Sibilia TI 10 = 40 dB
Intensitatis gradus decem sibilorum est quadraginta dB.
Responsum rectum est A.

6. Intensio soni centum machinarum similium in officina textili simul operantium est 80 dB. Si intensio soni plurium aliarum machinarum similium est 90 dB, numerus machinarum eo tempore in usu est….

  1. Sex buah
  2. Sex buah
  3. Sex buah
  4. Sex buah
  5. Sex buah

Disputatio
Constat:
Machina TI 100 = 80 dB
Rogatus/a: numerus machinarum cum gradu intensitatis 90 dB
Responsum:
Gradus intensitatis 1 machinae:
TI 100 machinae = TI una machina + 10 log x
80 = TI + 10 log 100
80 = TI + 10 log 102
80 = TI + (2)(10)(log 10)
80 = TI + (2)(10)(1)
80 = 11 + 20
TI = 80 – 20
TI = 60 dB
Gradus intensitatis unius machinae est 60 dB.

Numerus machinarum cum gradu intensitatis 90 dB:
TI x machina = TI una machina + 10 log x
90 = 60 + 10 log x
90 – 60 = 10 log x
30 = 10 log x
30 / 10 = log x
3 = log x
3 = log 1000

log 1000 = log 10³ = (3)(log 10) = (3)(1) = 3.

Numerus machinarum cum gradu intensionis 90 dB est mille.
Responsum rectum est A.

7. Intensitas soni ad punctum P, quod 3 m a fonte soni distat, est 10⁻⁴ watt /m² . Punctum R 300 m a fonte soni distat. Si limen intensitatis I₀ = 10⁻¹² watt /m² est , tum proportio graduum intensitatis ad puncta P et R est…

A. 1:2
B. 2:1
C. 2: 3
D. 2:4
E. 3:4

Disputatio
Notum est :
Intensitas soni apud punctum P (IP) II =-4 W / m2
Distantia puncti P a fonte soni (rP) = 3 metra
Distantia puncti R a fonte soni (rR) = 300 metra
Intensitas liminis (Io) II =-12 Vattium/m2
Rogatus Comparatio graduum intensitatis apud puncta P et R (TIP : technologia informationisR)
Jawab :

Formula relationis inter intensitatem et distantiam :
Ip rp2 et =R rR2
Intensitas soni apud R :
(10-4)(32) = (IR)(3002)
(10-4)(9) = (IR)(90000)
9 x 10-4 = (IR)(9 × 104)
IR X x = CC-4 : 9 x 10-4
IR = 10-8
Intensitas soni ad punctum R est 10-8 W / m2.
Gradus intensitatis apud P :
Undae soni (intensitas et gradus intensitatis soni) - Disputatio quaestionum et responsionum pro Examine Nationali Physicae SMA MA 2013 - 1Gradus intensitatis in R :
Undae soni (intensitas et gradus intensitatis soni) - Disputatio quaestionum et responsionum pro Examine Nationali Physicae SMA MA 2013 - 2Comparatio TI apud puncta P et R :
80 dB : 40 dB
2: 1
Responsum rectum est B.

8. Intensitas soni ad punctum A, quod 1 metrum a fonte soni distat, est 10⁻⁷ W /m² . Punctum B 100 metra a fonte soni distat. Si intensitas liminalis est 10⁻⁷ W /m² , proportio graduum intensitatis ad A et B est…

A. 5:3
B. 5:1
C. 4: 5
D. 4:3
E. 3:1

Disputatio
Notum est :
Intensitas soni apud punctum A (IA) II =-7 W / m2
Distantia puncti A a fonte soni (rA) = 1 metra
Distantia puncti B a fonte soni (rR) = 100 metra
Intensitas liminis (Io) II =-12 Vattium/m2
Rogatus Comparatio graduum intensitatis in punctis A et BA : technologia informationisB)
Jawab :
Formula relationis inter intensitatem et distantiam :
IA rA2 et =B rB2
Intensitas soni in puncto B :
(10-7)(12) = (IB)(1002)
(10-7)(1) = (IB)(10.000)
1 x 10-7 = (IB)(1 × 104)
IB = 10-7 : 104
IB = 10-11
Intensitas soni ad punctum R est 10-11 W / m2.
Gradus intensitatis apud punctum A :
Undae soni (intensitas et gradus intensitatis soni) - Disputatio quaestionum et responsionum pro Examine Nationali Physicae SMA MA 2013 - 3Gradus intensitatis apud punctum B :
Undae soni (intensitas et gradus intensitatis soni) - Disputatio quaestionum et responsionum pro Examine Nationali Physicae SMA MA 2013 - 4Comparatio IT in punctis A et B :
50 dB : 10 dB
5: 1
Responsum rectum est B.

9. Puncta A et B distantiam 800 m et 400 m respective a fonte soni habent. Si in area A sonum cum intensitate 10 audis...-3 W / m2, tum comparatio graduum intensitatis punctorum A et B est… (log² = 0,3 et Io = 10-12 W / m2)
A. 11:15
B. 15:11
C. 15: 16
D. 16:11
E. 16:15
Disputatio
Notum est :
Intensitas soni apud punctum A (IA) II =-3 W / m2
Distantia puncti A a fonte soni (rA) = 800 metra
Distantia puncti B a fonte soni (rB) = 400 metra
Intensitas liminis (Io) II =-12 Vattium/m2
Logarium² = 0,3
Rogatus Comparatio graduum intensitatis in punctis A et B (TIA : technologia informationisB)
Jawab :
Formula relationis inter intensitatem et distantiam :
IA rA2 et =B rB2
Intensitas soni in puncto B :
(10-3)(8002) = (IB)(4002)
(10-3)(640.000) = (IB)(160.000)
(10-3)(64) = (IB)(16)
(10-3)(4) = (IB)(1)
IB X x = CC-3 : 1
IB X x = CC-3
Intensitas soni in puncto B est 4 × 10-3 W / m2.
Gradus intensitatis apud punctum A :
Undae soni (intensitas et gradus intensitatis soni) - Disputatio quaestionum et responsionum pro Examine Nationali Physicae SMA MA 2013 - 5Gradus intensitatis apud punctum B :
Undae soni (intensitas et gradus intensitatis soni) - Disputatio quaestionum et responsionum pro Examine Nationali Physicae SMA MA 2013 - 6Ratio TI in punctis P et R est:
90 dB : 96 dB
15: 16
Responsum rectum est C.

 10. Puncta A et B respective 3 metra et 8 metra a fonte soni distant. Si egoA et egoB utraque est intensitas soni in punctis A et punctis B, deinde IA : EGOB est …
A. 3:2
B. 4:9
C. 9: 4
D. 16:81
E. 64:9
Disputatio:
Notum est :
rA = 3 m, rB 8 = m,
Rogatus :
IA : EGOB ?
Jawab :
Intensitas soni inverse proportionalis est quadrato distantiae puncti a fonte soni:
Intensitas soni - 1Responsum rectum est E.

11. Distantia ab A ad fontem soni est 3/4 distantiae ab B ad fontem soni. Si intensitas soni ab A auditi est I...o, tum intensitas a B audita est...
A. 1/3 Io
B. 2/3 Io
C. 3/4 Io
D. 9/4 Io
E. 9/16 Io
Disputatio:
Notum est :
rA = 3/4r, rB = r, IA et =o
Rogatus :
IB = ?
Jawab :

Exemplum interrogationum examinationis nationalis de intensitate soni

Responsum rectum est E.

Quaestiones de intensitate et gradibus intensitatis soni

1. Pila ex aedificio multis tabulatis verticaliter deorsum iacitur celeritate initiali 4 m/s et terram attingit post 3 secundas. Quae est celeritas pilae cum terram tangit?
Responsum:
vt = 30m/s
2. Lapis in puteum iactus est celeritate initiali 12 m/s et superficiem aquae putei attingit post 3 secunda. Quam altus est puteus?
Responsum:
h = 55 metra
3. Ex aedificio 100 metrorum alto, sarcina verticaliter deorsum iacitur celeritate 5 m/s. Determina (a) intervallum temporis quo sarcina terram attingit (b) Celeritatem sarcinae cum terram attingit.
Responsum:
(a) t = 4 secunda (b) vt = 45m/s

Commentarium relinquere