1. Cismekî silindirî yê vala (I = m R2 ) bi leza destpêkê ya 10 m/s bêyî ku li ser rûbera meyldar a xav biqelişe, diçe û digere . Rûbera meyldar xwedî goşeya bilindahiyê θ ye ku tan θ = 0.75 e. Ger lezandina gravîtasyonê g = 10 ms -2 be , leza cismê dadikeve 5 ms -1 wê hingê dûrahiya li ser rûbera meyldar a cismê…
Tê zanîn:
Momenta bêçalaktiyê ya silindirê vala (I) = m R2
Goşeya bilindbûnê = θ , ku tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²
Leza destpêkê (v2o ) = 10 m/s
Leza dawî (v t ) = 5 m/s
Dixwazin: Dûrî 
Areserî:
Bi karanîna hevkêşeya parastina enerjiya mekanîkî , bilindahiya ku silindir gihîştiye hesab bike.

Bilindahiya destpêkê (h2O ) = 0 metre
Leza destpêkê (v2o ) = 10 m/s
Leza dawî (v t ) = 5 m/s
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Silindir digihîje bilindahiya 7.5 metreyan.
Mesafeya ku ji hêla silindirê ve hatiye şopandin:

Mesafeya ku silindir tê de derbas dibe 12.5 metre ye.
Bersiva rast A ye.
Ravekirina hevkêşeyê:
o = destpêk, t = dawî, ME = enerjiya mekanîkî , PE = enerjiya potansiyel, KE = enerjiya kînetîk , m = giranî , g = lezandina ji ber giraniyê, h = bilindahî, v = leza xêzikî, ω = leza goşeyî , I = kêliya bêçalaktiyê, R = nîvkada silindirê
2. Silindirek hişk (I = ½ m R2 ) bi giraniya 3 kg, bêyî ku li ser rûberek xwar a ku goşeya bilindahiyê θ bi sin θ = 0.6 heye, diçe û bêyî ku li ser bizivire, ber bi jor ve diçe. Ger lezandina gravîtasyonê g = 10 ms -2 û leza destpêkê ya tiştekî 10 m/s be, wê demê dirêjahiya rûbera xwar a ku tiştekî dimeşîne…
Tê zanîn:
Momenta bêçalaktiyê ya silindirê hişk (I) = ½ m R2
Giraniya silindirê = 3 kg
Leza destpêkê (v2o ) = 10 m/s
Leza dawî (v t ) = 0 m/s (tişt radiweste)
Goşeya bilindbûnê ( θ ) = θ , ku guneh θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/s2
Xwestî: Dirêjahiya balafirê meyldar ku ji hêla tiştî ve hatiye rêwîtiyê kirin
Areserî:
Bi karanîna hevkêşeya parastina enerjiya mekanîkî, bilindahiya ku silindir gihîştiye hesab bike.


Bilindahiya destpêkê (h2O ) = 0 metre
Leza destpêkê (v2o ) = 10 m/s
Leza dawî (v t ) = 0 m/s (tişt radiweste)
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Silindir digihîje bilindahiya 7.5 metreyan.
Mesafeya ku ji hêla silindirê ve hatiye şopandin:

Mesafeya ku silindir tê de derbas dibe 12.5 metre ye.
3. Cismekî silindirî yê vala (I = m R2 ) bi nîvradyûsa R, bêyî ku li ser rûberekî meyldar ê xav bi goşeyek α ku sin α = 0.8 e, diçe û digere. Ger lezandina gravîtasyonê g = 10 ms -2 û leza destpêkê 8 ms -1 be , wê demê dirêjahiya rûbera meyldar a ku cism berî sekinandinê digihîje wê…
Tê zanîn:
Momenta bêçalaktiyê ya silindirê hişk (I) = m R2
Leza destpêkê (v2o ) = 8 m/s
Leza dawî (v t ) = 0 m/s (tişt radiweste)
Goşeya bilindbûnê ya plana meylî ( θ ) = θ , ku sin θ = 0.8
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²
Tê xwestin: Mesafeya ku bi silindirê hatiye rêwîtiyê kirin
Areserî:
Bi karanîna hevkêşeya parastina enerjiya mekanîkî, bilindahiya ku silindir gihîştiye hesab bike.


Bilindahiya destpêkê (h2O ) = 0 metre
Leza destpêkê (v2o ) = 8 m/s
Leza dawî (v t ) = 0 m/s
Lezkirina ji ber giraniyê (g) = 10 m/ s²

Silindir digihîje bilindahiya 6.4 metreyan.
Mesafeya ku ji hêla silindirê ve hatiye şopandin:

Mesafeya ku silindir tê de derbas dibe 8 metre ye.