8 Nimûneyên pirsên li ser enerjî û hêzê elektrîkê
1. Çirayek elektrîkê ya bi nîşana 220 V – 5 A ji bo 30 deqîqeyan tê bikar anîn, ji ber vê yekê mîqdara enerjiya ku ji bo çirayê hewce ye…
A. 33 kJ
B. 330 kJ
C. 1.980 kJ
D. 19.800 kJ
Nîqaş
Voltaja (V) = 220 Volt
Hêza niha (I) = 5 Amper
Dem (t) = 30 deqe = 30 x 60 saniye = 1800 saniye
Formula Hêza Elektrîkê (P):
P = VI = (220 Volt) (5 Amper) = 1100 Volt Amper = 1100 Watt = 1100 Joule/çirk
Enerjiya elektrîkê = Hêza elektrîkê x dem = (1100 Joules/saniye)(1800 saniye)
Enerjiya elektrîkê = 1.980.000 Joule = 1.980 kîlo Joule
Bersiva rast C ye.
2. Hesinê lehimkirinê ji kargehê wekî 220 V - 60 W tê nivîsandin. Ger amûr 4 deqîqeyan were vekirin, mîqdara enerjiya elektrîkê…
A. 240J
B. 880 J
Nêzîkî 14.400 J
D. 52.800 J
Nîqaş
Tê zanîn ku:
Hêz (P) = 60 Watt = 60 Joules/saniye
Voltaja (V) = 220 Volt
Dem (t) = 4 deqe = 4 x 60 saniye = 240 saniye
Pirsî: Enerjiya elektrîkê
Bersiv:
220 Volt – 60 Watt tê vê wateyê ku hesinê lehimkirinê yê elektrîkî baş dixebite ger cudahiya potansiyel an voltaja elektrîkê 220 volt be û hêza wî 60 Watt = 60 Joules/saniye be, ev tê vê wateyê ku hesinê lehimkirinê yê elektrîkî di saniyeyê de 60 Joules enerjiyê bikar tîne.
Enerjiya elektrîkê = hêza elektrîkê x dem = (60 Joule/saniye)(240 saniye) = 14.400 Joule.
Bersiva rast C ye.
3. Enerjiya ku ji hêla hesin ve di 1 deqîqeyê de tê bikar anîn 33 kJ ye û bi voltaja 220 voltî ve girêdayî ye, ji ber vê yekê herika elektrîkê ya ku di hesin re derbas dibe...
A. 0,067 A
B. 0,40 A
C. 2,50 A
D. 15,0 A
Nîqaş
Tê zanîn ku:
Navbera demê (t) = 1 xulek = 60 saniye
Enerjî (W) = 33 kiloJul = 33.000 Joul
Voltaja (V) = 220 Volt
Pirs: Hêza herika elektrîkê (I)
Bersiv:
Hêza elektrîkê ew enerjiya elektrîkê ye ku di demek diyarkirî de tê bikar anîn. Bi awayekî matematîkî:
P = W / t = 33.000 Joule / 60 saniye
P = 550 Watt
Formula ku têkiliya di navbera voltaja elektrîkê, herika elektrîkê û hêza elektrîkê de diyar dike ev e:
P = VI
Ji bo hesabkirina herika elektrîkê (I), ev formul wiha tê berevajîkirin:
I = P / V = 550 / 220 = 2,5 Amper
Bersiva rast C ye.
4. Malek alavên elektrîkê yên ku di tabloya jêrîn de hatine rêzkirin bikar tîne.
Di mehekê (30 rojan) de çiqas enerjiya elektrîkê tê bikaranîn?
A. 120 kWh
B. 60 kWh
C. 40 kWh
D. 20 kWh
Nîqaş
Tê zanîn ku:
Hêza çira = 4 (10 Watt) = 40 Watt û dema karanîna çira = 10 saet x 30 = 300 saet
Hêza TV = 100 Watt û dema karanîna sarincê = 10 saet x 30 = 300 saet
Hêza hesin = 300 Watt û dema karanîna hesin = 2 saet x 30 = 60 saet
Pirs: Enerjiya elektrîkê ya ku di mehekê de tê bikar anîn
Bersiv:
Enerjiya elektrîkê = hêza elektrîkê x dem
Enerjiya ku ji hêla çira ve tê bikar anîn = (40 Watt)(300 saet) = 12.000 Watt saet = 12 kîlo Watt saet = 12 kWh
Enerjiya ku ji hêla TV-yê ve tê bikar anîn = (100 Watt)(300 saet) = 30.000 Watt saet = 30 kîlo Watt saet = 30 kWh
Enerjiya ku ji hêla hesin ve tê bikar anîn = (300 Watt)(60 saet) = 18.000 Watt saet = 18 kîlo Watt saet = 18 kWh
Tevahiya enerjiya elektrîkê ya ku tê bikaranîn = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
Bersiva rast B ye.
5. Di malekê de, 5 çirayên 25 watt hene ku rojê 14 saetan vêdixin, sarincokek 200 watt heye ku rojê 24 saetan vêdixin, û pompeke avê ya 125 watt heye ku rojê 8 saetan vêdixin. Di mehekê (30 rojan) de çiqas enerjiya elektrîkê tê bikaranîn?
A. 226,5 kWh
B. 144 kWh
C. 52,5 kWh
D. 30 kWh
Nîqaş
Tê zanîn ku:
Hêza çira = 5(25) = 125 Watt û dema bikaranîna çira = 14 saet x 30 = 420 saet
Hêza sarincê = 200 Watt û dema karanîna sarincê = 24 saet x 30 = 720 saet
Hêza pompa avê = 125 Watt û dema karanîna pompa avê = 8 saet x 30 = 240 saet
Pirs: Enerjiya elektrîkê ya ku di mehekê de tê bikar anîn
Bersiv:
Enerjiya elektrîkê = hêza elektrîkê x dem
Enerjî (çira) = (125 Watt)(420 saet) = 52.500 Watt saet = 52,5 kîlo Watt saet
Enerjî (sarinc) = (200 Watt)(720 saet) = 144.000 Watt saet = 144 kîlo Watt saet
Enerjî (pompa avê) = (125 Watt)(240 saet) = 30.000 Watt saet = 30 kîlo Watt saet
Tevahiya enerjiya elektrîkê ya ku hatiye bikaranîn = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 kîlo Watt saet = 226,5 kîlo Watt saet = 226,5 kWh.
Bersiva rast A ye.
6. Li atolyeyeke hesinê lehimkirinê, du çirayên 20 watt hene ku rojê 7 saetan vêdixin, hesinekî lehimkirinê yê 440 watt ku rojê bi navînî 4 saetan tê bikaranîn, û televîzyonekî 50 watt ku rojê 3 saetan vêdixin. Di mehekê (30 rojan) de çiqas enerjiya elektrîkê tê bikaranîn?
A. 65,70 kWh
B. 52,80 kWh
C. 32,87 kWh
D. 16,43 kWh
Nîqaş
Tê zanîn ku:
Hêza çira = 2(20) = 40 Watt û dema bikaranîna çira = 7 saet x 30 = 210 saet
Hêza lehimkirinê = 440 Watt û dema lehimkirinê = 4 saet x 30 = 120 saet
Hêza TV = 50 Watt û dema karanîna TV = 3 saet x 30 = 90 saet
Pirs: Enerjiya elektrîkê ya ku di mehekê de tê bikar anîn
Bersiv:
Enerjiya elektrîkê = hêza elektrîkê x dem
Enerjî (çira) = (40 Watt)(210 saet) = 8.400 Watt saet = 8,4 kîlo Watt saet
Enerjî (lehimkirin) = (440 Watt)(120 saet) = 52.800 Watt saet = 52,8 kîlo Watt saet
Enerjî (TV) = (50 Watt)(90 saet) = 4.500 Watt saet = 4,5 kîlo Watt saet
Tevahiya enerjiya elektrîkê ya ku hatiye bikaranîn = 8,4 + 52,8 + 4,5 = 65,7 kîlo Watt saet = 65,7 kîlo Watt saet = 65,7 kWh.
Bersiva rast A ye.
7. Di malbatekê de 5 çirayên 20 watt hene ku her yek rojê 10 saetan vêdikevin, televîzyonek 60 watt rojê 8 saetan vêdikevin, û sarincokek 150 watt rojê 24 saetan vêdikevin. Di mehekê (30 rojan) de çiqas enerjiya elektrîkê tê bikaranîn?
A. 548,64 kWh
B. 388,80 kWh
C. 188,00 kWh
D. 152,40 kWh
Tê zanîn ku:
Hêza çira = 5(20) = 100 Watt û dema bikaranîna çira = 10 saet x 30 = 300 saet
Hêza TV = 60 Watt û dema karanîna TV = 8 saet x 30 = 240 saet
Hêza sarincê = 150 Watt û dema karanîna sarincê = 24 saet x 30 = 720 saet
Pirs: Enerjiya elektrîkê ya ku di mehekê de tê bikar anîn
Bersiv:
Enerjiya elektrîkê = hêza elektrîkê x dem
Enerjî (çira) = (100 Watt)(300 saet) = 30.000 Watt saet = 30 kîlo Watt saet
Enerjî (TV) = (60 Watt)(240 saet) = 14.400 Watt saet = 14,4 kîlo Watt saet
Enerjî (sarinc) = (150 Watt)(720 saet) = 108.000 Watt saet = 108 kîlo Watt saet
Tevahiya enerjiya elektrîkê ya ku hatiye bikaranîn = 30 + 14,4 + 108 = 152,4 kîlo Watt saet = 152,4 kîlo Watt saet = 152,4 kWh.
Bersiva rast D ye.
٨. Li ser karanîna alavên elektrîkê bala xwe bidin van daneyên jêrîn!

Mîqdara enerjiya elektrîkê ya ku ji hêla sê cîhazên elektrîkê yên jorîn ve tê bikar anîn…
A. 158.400 Joule
B. 950.400 Joule
Nêzîkî 5.860.800 Joule
D. 9.504.000 Joul
Nîqaş
Xerckirina enerjiyê ya televîzyonê:
P = VI = (220 Volt) (0,3 Amper) = 66 Volt Amper = 66 Watt = 66 Joule/çirk
Hêza komputerê:
P = VI = (220 Volt) (0,4 Amper) = 88 Volt Amper = 88 Watt = 88 Joule/çirk
Hêza pompa avê:
P = VI = (220 Volt) (0,5 Amper) = 110 Volt Amper = 110 Watt = 110 Joule/çirk
Dem:
10 saet = 10 x 3600 saniye = 36.000 saniye
6 saet = 6 x 3600 saniye = 21600 saniye
4 saet = 4 x 3600 saniye = 14400 saniye
Enerjiya elektrîkê = hêza elektrîkê x dem
Enerjiya elektrîkê ya ku ji hêla Televîzyonê ve tê bikar anîn = 66 Joules/saniye x 36.000 saniye = 2.376.000 Joules
Enerjiya elektrîkê ya ku ji hêla komputerê ve tê bikar anîn = 88 Joules/saniye x 21600 saniye = 1.900.800 Joules
Enerjiya elektrîkê ya ku ji hêla pompa avê ve tê bikar anîn = 110 Joules/saniye x 14400 saniye = 1.584.000 Joules
Tevahiya enerjiya elektrîkê:
2.376.000 Joul + 1.900.800 Joul + 1.584.000 Joul = 5.860.800 Joul
Bersiva rast C ye.
Çavkaniya pirsê:
Pirsên Ezmûna Neteweyî ya Zanistê ya Lîseya Navîn/Lîseya Îslamî