១. ល្បឿននៃ រលកឆ្លងកាត់ លើខ្សែពួរប្រវែង ២៥ ម៉ែត្រគឺ ៥០ ម៉ែត្រ/វិនាទី។ កម្លាំងតានតឹងនៃខ្សែពួរគឺ ២០០ ញូតុន។ ចូរកំណត់ម៉ាស់នៃខ្សែពួរ។
ក ១.៧២៥ គីឡូក្រាម
ខ ២០.៧០០ គីឡូក្រាម
គ ៤៥.៥៤០ គីឡូក្រាម
ឃ ៣៧៩៥ គីឡូក្រាម
ស្គាល់៖
ប្រវែងខ្សែពួរ (លីត្រ) = 25 ម៉ែត្រ
ល្បឿនរលកឆ្លងកាត់ (v) = 50 ម៉ែត្រ/វិនាទី
កម្លាំងតึงនៃខ្សែពួរ (T) = 200 N
ត្រូវការ៖ ម៉ាស់ខ្សែពួរ (ម៉ែត្រ)
ដំណោះស្រាយ៖
បញ្ហានេះអាចដោះស្រាយបានដោយប្រើរូបមន្តនៃរូបមន្តសាយភាយរលកលើខ្សែពួរ។

ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺឌី។
២. នៅលើផ្ទៃបឹងមានឈើពីរដុំអណ្តែត ចម្ងាយរវាងពួកវាគឺ ៦ ម៉ែត្រ។ រលករាលដាលលើផ្ទៃបឹង។ នៅពេលដែលឈើទីមួយបានរំកិលឡើងលើចុះក្រោមបីដង ឈើទីពីរបានរំកិលឡើងលើចុះក្រោមតែម្តងប៉ុណ្ណោះ។ ប្រសិនបើរៀងរាល់ ២ វិនាទីម្តង ឈើទាំងពីរប្រភេទរំកិលឡើងលើចុះក្រោមបីដង ការរីករាលដាលនៃរលកគឺ...
ក. ១៣៨ ម៉ែត្រ/វិនាទី
ខ. ២៣០ ម៉ែត្រ/វិនាទី
គ. ៣៤០ ម៉ែត្រ/វិនាទី
ឃ. ៤៦១ ម៉ែត្រ/វិនាទី
ស្គាល់៖
ចម្ងាយរវាងឈើទាំងពីរ (លីត្រ) = 6 ម៉ែត្រ
ឈើទីមួយបានរំកិលឡើងលើចុះក្រោមបីដង; ឈើទីពីរគ្រាន់តែរំកិលឡើងលើចុះក្រោមម្តងប៉ុណ្ណោះ។
ប្រេកង់ (f) = 3 / 2 = 1.5 ហឺត
ចង់បាន៖ ល្បឿនរលក (v)
ដំណោះស្រាយ៖
នៅពេលដែលឈើទីមួយផ្លាស់ទីឡើងលើចុះក្រោមម្តង រលក ទី 1 ធ្វើដំណើរទៅកាន់ឈើទីពីរ។ នៅពេលដែលឈើទីមួយផ្លាស់ទីឡើងលើចុះក្រោមពីរដង រលកទី 2 ធ្វើដំណើរទៅកាន់ឈើទីពីរ។ នៅពេលដែលឈើទីមួយផ្លាស់ទីឡើងលើចុះក្រោមបីដង រលកទី 1 បានមកដល់ទីតាំងឈើទីពីរ ដូច្នេះនៅពេលជាមួយគ្នានោះ ឈើទីពីរផ្លាស់ទីឡើងលើចុះក្រោមម្តង។
ដូច្នេះ ចម្ងាយ រវាងឈើទីមួយ និងឈើទីពីរ មានរលកពន្លឺពីរ (2 λ) ដូចបង្ហាញក្នុងរូបភាពនៅចំហៀង។
ចម្ងាយនៃរលកពន្លឺ 1 (λ) = 6 / 2 = 3 ម៉ែត្រ
ល្បឿននៃការសាយភាយរលក (v):
v = f λ = (1.5 ហឺត) (3 ម៉ែត្រ)
v = 4.5 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ចម្លើយត្រឹមត្រូវគឺក។
៣. កត្តាដែលបង្កើនល្បឿននៃការសាយភាយរលកនៅលើខ្សែគឺ…
(1) ពង្រីកខ្សែ
(2) ការពង្រីកម៉ាស់ខ្សែ
(3) បង្កើនភាពតានតឹងនៃខ្សែ
(4) ពង្រីកទំហំខ្សែ សេចក្តីថ្លែងការណ៍ត្រឹមត្រូវគឺ…
ក. (1), (2), (3) និង (4)
ខ. (1), (2), និង (3)
គ. (3) និង (4)
ឃ. (3) តែប៉ុណ្ណោះ
ដំណោះស្រាយ៖
រូបមន្តនៃល្បឿននៃការសាយភាយរលកលើខ្សែ៖

ចម្លើយត្រឹមត្រូវគឺក។
v = ល្បឿននៃការសាយភាយរលកលើខ្សែ
T = កម្លាំងតึงនៃខ្សែ
μ = ដង់ស៊ីតេនៃខ្សែអក្សរ
m = ម៉ាស់នៃខ្សែអក្សរ
l = ប្រវែងខ្សែអក្សរ
៤. នៅលើខ្សែពួរមួយ ខ្សែពួរដែលមានរលកប្រវែង 2 ម៉ែត្រ ដែលមានប្រេកង់ 50 Hz និងរលកប្រវែង 4 ម៉ែត្រ។ រយៈពេល និងល្បឿននៃរលកគឺ…
ក. ០,០២ វិនាទី និង ៥០ មីលីវិនាទី -១
ខ. ០,០២ វិនាទី និង ១០០ មីលីវិនាទី -១
គ. ០,០៤ វិនាទី និង ៥០ មីលីវិនាទី -១
ឃ. ០.៥ វិនាទី និង ១០០ មីលីវិនាទី -១
ស្គាល់៖
ប្រេកង់ (f) = 50 Hz
រលកពន្លឺ (λ) = 2 ម៉ែត្រ
ចង់បាន៖ រយៈពេល (T) និងល្បឿននៃរលក (v)
ដំណោះស្រាយ៖
រយៈពេល៖
T = 1/f = 1/50 Hz = 0.02 វិនាទី
ល្បឿនរលក៖
v = f λ = (50 1/វិនាទី)(2 ម៉ែត្រ) = 100 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺ ខ.
៥. ឆ្នុកមួយនៅលើផ្ទៃទឹករំកិលឡើងលើចុះក្រោមដោយសារតែរលកទឹកលើផ្ទៃ។ ពេលវេលាដែលត្រូវការពី កំពូលរលកមួយទៅកំពូលរលកបន្ទាប់ គឺ ១.២ វិនាទី។ ប្រសិនបើនៅលើផ្ទៃទឹក ចម្ងាយរវាងកំពូលរលកពីរគឺ ១០ សង់ទីម៉ែត្រ នោះសូមកំណត់ល្បឿននៃការសាយភាយរលក។
ក. ០.៥ មីលីវិនាទី -២
ខ. ១២ សង់ទីម៉ែត្រ s -១
គ. ២,៥ មីលីវិនាទី -២
ឃ. ៨.៣ សង់ទីម៉ែត្រ វិនាទី -១
ស្គាល់៖
ពេលវេលាដែលត្រូវការពីកំពូលទៅកំពូលបន្ទាប់ = ចន្លោះពេលសម្រាប់រលកមួយ = រយៈពេល (T) = 1.2 វិនាទី។
ចម្ងាយរវាងកំពូលភ្នំពីរ = ចម្ងាយនៃរលកប្រវែង 1 (λ) = 10 សង់ទីម៉ែត្រ
ចង់បាន៖ ល្បឿននៃការសាយភាយរលក (v)
ដំណោះស្រាយ៖
ល្បឿននៃការសាយភាយរលក៖
v = f λ = λ / T = 10 សង់ទីម៉ែត្រ / 1.2 វិនាទី = 8.3 សង់ទីម៉ែត្រ/វិនាទី = 8.3 សង់ទីម៉ែត្រ/វិនាទី -1
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺឌី។