១. មនុស្សម្នាក់នៅក្នុងជណ្តើរយន្តដែលរំកិលឡើងលើក្នុង ល្បឿនថេរ ។ ទម្ងន់ របស់មនុស្សគឺ 800 N។ ភ្លាមៗនោះខ្សែពួរជណ្តើរយន្តក៏ដាច់ ដូច្នេះជណ្តើរយន្តក៏ធ្លាក់ចុះ។ ចូរកំណត់ កម្លាំងធម្មតា ដែលជាន់ជណ្តើរយន្តបានធ្វើសកម្មភាពទៅលើមនុស្សនោះ មុន និងក្រោយពេលខ្សែពួរជណ្តើរយន្តដាច់។
ក. ៨០០ អិន និង ០
ខ. ៨០០ ណ និង ៨០០ ណ
គ. ១៦០០ អិន និង ០
ឃ. ១៦០០ ណ និង ៨០០ ណ
ស្គាល់៖
ទម្ងន់ (w) = 800 ញូតុន
ចង់បាន៖ កម្លាំងធម្មតា (N)
ដំណោះស្រាយ៖
មុនពេលខ្សែពួរនៃជណ្តើរយន្តដាច់
នៅពេលដែលមនុស្សឈរនៅលើឥដ្ឋនៃជណ្តើរយន្ត ទម្ងន់នឹងធ្វើសកម្មភាពលើមនុស្ស នៅពេលដែលទិសដៅរបស់មនុស្សចុះក្រោម។ មនុស្សនោះកំពុងសម្រាក ដូច្នេះត្រូវតែមានកម្លាំងធម្មតាធ្វើសកម្មភាពលើមនុស្ស ដែលទិសដៅនៃកម្លាំងធម្មតាឡើងលើ ហើយទំហំនៃកម្លាំងធម្មតាគឺដូចគ្នានឹងទំហំនៃទម្ងន់។
ដោយសារតែមនុស្សនោះកំពុងសម្រាកនៅក្នុងជណ្តើរយន្ត ហើយជណ្តើរយន្តផ្លាស់ទីក្នុងល្បឿនថេរ (ទេ ការបង្កើនល្បឿន) ដូច្នេះមិនមានកម្លាំងសុទ្ធណាមួយធ្វើសកម្មភាពលើមនុស្សនោះទេ។
∑F = 0
N – w = 0
ន = វ
N = 800 ញូតុន
បន្ទាប់ពីខ្សែពួរនៃជណ្តើរយន្តបានដាច់
បន្ទាប់ពីខ្សែពួររបស់ជណ្តើរយន្តដាច់ ជណ្តើរយន្ត និងមនុស្ស នឹងធ្លាក់មកជាមួយគ្នាដោយសេរី ដែលទំហំ និងទិសដៅនៃការបង្កើនល្បឿនរបស់វាគឺដូចគ្នានឹងការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី។ មិនមានកម្លាំងធម្មតាលើមនុស្សនោះទេ។
ចម្លើយត្រឹមត្រូវគឺក។
2. ប្លុកមួយដែលមានម៉ាស់ 20 ក្រាម ផ្លាស់ទីដោយល្បឿនថេរលើកម្រាលផ្ដេករដុបដោយល្បឿនថេរ ប្រសិនបើមានកម្លាំងខាងក្រៅ 2 N ធ្វើសកម្មភាពលើប្លុក។ កំណត់ទំហំនៃ កម្លាំងកកិត ដែលប្លុកជួបប្រទះ។
A. ២០ ន
ខ ៣០ ន
គ ៦០ ន
ឃ ១៥ អិន
ស្គាល់៖
ម៉ាស់ (ម.ម) = 20 ក្រាម
កម្លាំង (F) = 2 ញូតុន
ចង់បាន៖ ទំហំនៃកម្លាំងកកិតដែលជួបប្រទះដោយប្លុក។
ដំណោះស្រាយ៖
ដោយផ្អែកលើច្បាប់ចលនាទីមួយរបស់ញូតុន ប្រសិនបើប្លុកមួយផ្លាស់ទីក្នុងល្បឿនថេរ នោះប្លុកនោះនឹងមិនមានសំទុះទេ។ ប្លុកនោះផ្លាស់ទីក្នុងល្បឿនថេរ ហើយនឹងមិនមានសំទុះទេប្រសិនបើ៖
- ទំហំនៃកម្លាំងកកិត (F fric ) គឺដូចគ្នានឹងទំហំនៃកម្លាំងខាងក្រៅ (F)
-កម្លាំងកកិត (F fric ) មានទិសដៅផ្ទុយពីកម្លាំងខាងក្រៅ (F)
អនុវត្តច្បាប់ចលនាទីមួយរបស់ញូតុន៖
∑ F = 0
F – F ហ្វ្រិច = 0
F = F ហ្វ្រិច
ហ្វ្រិ ច = 2 ញូតុន
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺ គ.
៣. ប្លង់ទ្រេតរលោងមួយដែលមានប្រវែង ០,៦ ម៉ែត្រ និងកម្ពស់ ០,៤ ម៉ែត្រ។ ប្លុកមួយដែលមានទម្ងន់ ១៣៥០ N នឹងរំកិលឡើងលើដោយប្រើប្លង់ទ្រេត។ កំណត់កម្លាំងដែលត្រូវការដើម្បីរំកិលប្លុក។
A. ២០ ន
ខ ៣០ ន
គ ៦០ ន
ឃ ១៥ អិន
ស្គាល់៖
ទម្ងន់នៃប្លុក (w) = 1350 ញូតុន
អ៊ីប = ០,៦ ម៉ែត្រ
opp = 0.4 ម៉ែត្រ
ចង់បាន៖ កម្លាំងអប្បបរមា
ដំណោះស្រាយ៖
ហ៊ីប = អាក = ០,៦ ម៉ែត្រ
opp = bc = 0.4 ម៉ែត្រ
Sin θ = bc / ac = 0.4 / 0.6 = 4/6 = 2/3
ដោយផ្អែកលើច្បាប់ចលនាទី 1 របស់ញូតុន ប្លុកចាប់ផ្តើមផ្លាស់ទីឡើងលើ បន្ទាប់មកកម្លាំងខាងក្រៅ (F) គឺយ៉ាងហោចណាស់ដូចគ្នានឹងសមាសធាតុផ្ដេកនៃទម្ងន់ (w x )។
∑ F = 0
F – w x = 0
F = w x
ប្រសិនបើ F = w x នោះ វត្ថុចាប់ផ្តើមផ្លាស់ទីឡើងលើដោយល្បឿនថេរ។
w x = w sin θ = (1350)(2/3) = (2)(450) = 900 ញូតុន
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺឌី។
៤. កម្លាំងបី F1 = 22 N, F2 = 18 N និង F3 = 40 N ធ្វើសកម្មភាពលើប្លុកមួយ។ តើរូបភាពមួយណាដែលពិពណ៌នាអំពីច្បាប់ទីមួយរបស់ញូតុន។

ដំណោះស្រាយ៖
ច្បាប់ទីមួយរបស់ញូតុន៖ កម្លាំងសុទ្ធ (ΣF) = 0។
ក. F 1 + F 2 – F 3 = 22 N + 18 N – 40 N = 40 N – 40 N = 0
ខ. F 2 + F 3 – F 1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (ទៅស្តាំ)
គ. F 2 + F 3 – F 1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (ទៅស្តាំ)
ឃ. F 1 + F 3 – F 2 = 22 N + 40 N – 18 N = 62 N – 18 N = 44 N (បត់ឆ្វេង)