ឧទាហរណ៍ ៤ នៃបញ្ហារេស៊ីស្តង់ប៉ារ៉ាឡែល
សូមសិក្សាសម្ភារៈលើ រេស៊ីស្តង់ប៉ារ៉ាឡែល និង ឧទាហរណ៍នៃបញ្ហារេស៊ីស្តង់ស៊េរី ឧទាហរណ៍នៃបញ្ហាធន់ទ្រាំអគ្គិសនី ។
១. ដោយផ្តល់ឱ្យថា R 1 = 2 Ω និង R 2 = 4 Ω ត្រូវបានតភ្ជាប់ស្របគ្នា។ តើតម្លៃនៃរេស៊ីស្តង់ជំនួសមានតម្លៃប៉ុន្មាន? (Ω = Ohm)។
ការពិភាក្សា
១/R = ១/R ១ + ១/R ២ = ១/២ + ១/៤ = ២/៤ + ១/៤ = ៣/៤
R = 4/3 អូម
តម្លៃនៃភាពធន់នៃការជំនួសគឺធំជាងតម្លៃនៃរេស៊ីស្តង់នីមួយៗដែលភ្ជាប់ជាស៊េរី។
2. អរ1 = 1 Ω, R2 = 2Ω, R3 = 3 Ω។ តម្លៃរេស៊ីស្តង់ជំនួសគឺ…..
ការពិភាក្សា
១/R = ១/R ១ + ១/R ២ + ១/R ៣ = ១/១ + ១/២ + ១/៣ = ៦/៦ + ៣/៦ + ២/៦ = ១១/៦
R = 6/11 អូម។
៣. R 1 = 4 Ω, R 2 = 2 Ω, V = 12 វ៉ុល។ កំណត់ (ក) តម្លៃនៃរេស៊ីស្តង់ជំនួស (ខ) ចរន្តអគ្គិសនី ដែលហូរក្នុងសៀគ្វី (គ) ចរន្តអគ្គិសនីដែលឆ្លងកាត់រេស៊ីស្តង់ R 1 និង R 2
ការពិភាក្សា
(ក) រេស៊ីស្តង់ជំនួស
១/R = ១/R ១ + ១/R ២ = ១/៤ + ១/២ = ១/៤ + ២/៤ = ៣/៤
R = 4/3 អូម។
(ខ) ចរន្តអគ្គិសនីនៅក្នុងសៀគ្វី
I = V / R = 12 : 4/3 = 12 x 3/4 = 9 អំពែរ
(គ) ចរន្តអគ្គិសនីឆ្លងកាត់រេស៊ីស្តង់ R 1 និង R 2
ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 1 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 2 = 12 វ៉ុល។
I 1 = V / R 1 = 12 / 4 = 3 អំពែរ
I 2 = V / R 2 = 12 / 2 = 6 អំពែរ
លទ្ធផលនេះស្របតាម ច្បាប់ទីមួយរបស់ Kirchhoff ៖
ខ្ញុំ = ខ្ញុំ ១ + ខ្ញុំ ២
៩ អា = ៣ អា + ៦ អា
4. R1 = 2 Ω, R2 = 4Ω, R3 = 6Ω, R4 = 8 Ω, V = 12 វ៉ុល។ កំណត់ (ក) តម្លៃនៃរេស៊ីស្តង់ជំនួស (ខ) ចរន្តអគ្គិសនីដែលហូរក្នុងសៀគ្វី (គ) ចរន្តអគ្គិសនីដែលហូរកាត់រេស៊ីស្តង់ R2 (ឃ) វ៉ុលអគ្គិសនីនៅចុងទាំងពីរនៃរេស៊ីស្តង់ R4.
ការពិភាក្សា
(ក) រេស៊ីស្តង់ជំនួស
១/R = ១/R ១ + ១/ R ២ + ១/R ៣ + ១/R ៤ = ១/២ + ១/៤ + ១/៦ + ១/៨ = ១២/២៤ + ៦/២៤ + ៤/២៤ + ៣/២៤ = ២៥/២៤
R = 24/25 អូម
(ខ) ចរន្តអគ្គិសនីឆ្លងកាត់សៀគ្វី
I = V / R = 12 : 24/25 = 12 x 25/24 = 1 x 25/2 = 12,5 អំពែរ
(គ) ចរន្តអគ្គិសនីឆ្លងកាត់រេស៊ីស្តង់ R1, R2, R3, R4
ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 1 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 2 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 3 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 4 = 12 វ៉ុល។
I 1 = V / R 1 = 12 / 2 = 6 អំពែរ
I 2 = V / R 2 = 12 / 4 = 3 អំពែរ
I 3 = V / R 3 = 12 / 6 = 2 អំពែរ
I 4 = V / R 4 = 12 / 8 = 1,5 អំពែរ
លទ្ធផលនេះស្របតាមច្បាប់ទីមួយរបស់ Kirchhoff៖
ខ្ញុំ = ខ្ញុំ ១ + ខ្ញុំ ២
១២.៥ អា = ៦ អា + ៣ អា + ២ អា + ១.៥ អា
(ឃ)
ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 1 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 2 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 3 = ភាពខុសគ្នាសក្តានុពលនៅចុងទាំងពីរនៃ R 4 = 12 វ៉ុល។