ឧទាហរណ៍ ៤ នៃសំណួរប្លង់ទ្រេត SMP
១. សូមមើលរូបភាពខាងក្រោម!
រទេះមួយដែលមានទម្ងន់ 10 N ត្រូវបានទាញចេញពីបាតនៃប្លង់ទ្រេតរហូតដល់វាឡើងដល់កំពូលនៃប្លង់ទ្រេត។ ទំហំនៃ កម្លាំង F ដែលត្រូវការគឺ…
A. ២០ ន
ខ ៣០ ន
គ ៦០ ន
ឃ ១៥ អិន
ការពិភាក្សា
គេដឹងថា៖
ទម្ងន់រទេះ (w) = 10 ញូតុន
ប្រវែងនៃប្លង់ទំនោរ = 2 ម៉ែត្រ
កម្ពស់នៃប្លង់ទំនោរ = 0,5 ម៉ែត្រ
θ = មុំរវាងប្លង់រាបស្មើ និងប្លង់ទ្រេត
ស៊ីន θ = 0,5/2 = 0,25
សំណួរ៖ ទំហំនៃកម្លាំង F
ចម្លើយ៖

w x គឺជាសមាសធាតុនៃទម្ងន់រទេះដែលស្របទៅនឹងប្លង់ទ្រេត
wy គឺជា សមាសធាតុនៃទម្ងន់រទេះដែលកាត់កែងទៅនឹងប្លង់ទ្រេត
ដើម្បីឱ្យរទេះរុញត្រូវបានទាញឡើង កម្លាំងទាញ F ត្រូវតែយ៉ាងហោចណាស់ស្មើនឹង w x ។
w x = w sin θ = (10 ញូតុន)(0,25) = 2,5 ញូតុន
ដូច្នេះកម្លាំងទាញ F = 2,5 ញូតុន
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺ ឃ។
2.
វត្ថុមួយដែលធ្វើពីប្លុកឈើរលោងនឹងត្រូវបានលើកឡើងនៅលើប្លង់ទ្រេតរលោងដូចបង្ហាញក្នុងរូបភាព។ ប្រសិនបើម៉ាស់របស់ប្លុកគឺ 6 គីឡូក្រាម g = 10 m/s2បន្ទាប់មកទំហំនៃកម្លាំងរុញដើម្បីលើកប្លុកពី P ដល់ Q គឺ…
ក. ១០០០ ញូតុន
ខ. ១០០ ញូតុន
គ. ១០ ញូតុន
ឃ. ១ ញូតុន
ការពិភាក្សា
Berat ធ្នឹម៖ w = mg = (6)(10) = 60 kg m/s2 = ១០ ញូតុន
ប្លុករលោង និងប្លង់ទ្រេត គឺរលោង ដូច្នេះវាត្រូវបានចាត់ទុកថាគ្មានការកកិត។ ការកកិតដើម្បីឱ្យប្លុកត្រូវបានផ្លាស់ទីឡើងលើ កម្លាំងរុញច្រានអប្បបរមាត្រូវតែស្មើនឹងសមាសធាតុនៃទម្ងន់របស់ប្លុកស្របទៅនឹងប្លង់ទំនោរ ពោលគឺ wx.
wx = w sin teta = (w) (ផ្នែកខាងមុខ / hypotenuse)
wx = (60)(20/60) = (60)(1/3) = 20 ញូតុន
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺ C។
3.
កម្មករម្នាក់ចង់រំកិលប្រអប់មួយទៅលើឡានដឹកទំនិញដែលមានទម្ងន់ 500 ញូតុនដោយប្រើប្លង់ទ្រេតដូចបង្ហាញក្នុងរូបភាពខាងក្រោម។ ប្រសិនបើឡានដឹកទំនិញមានកម្ពស់ 1,5 ម៉ែត្រ តើត្រូវការកម្លាំងប៉ុន្មានដើម្បីរំកិលប្រអប់?
A. ២០ ន
ខ ៣០ ន
គ ៦០ ន
ឃ ១៥ អិន
ការពិភាក្សា
ទម្ងន់ប្រអប់ (w) = 500 ញូតុន
ដើម្បីឱ្យប្រអប់ត្រូវបានផ្លាស់ទីឡើងលើ កម្លាំងរុញច្រានអប្បបរមាត្រូវតែដូចគ្នានឹងសមាសធាតុនៃទំនាញរបស់ប្រអប់ស្របទៅនឹងប្លង់ទំនោរ ពោលគឺ wx.
wx = w sin teta = (w) (ផ្នែកខាងមុខ / hypotenuse)
wx = (500)(1,5/3) = (500)(1/2) = 250 ញូតុន
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺ ខ។
4.
ឧបករណ៍ធ្ងន់មួយត្រូវលើកដោយប្រើបន្ទះឈើជាប្លង់ទ្រេត ដូចបង្ហាញក្នុងរូបភាពខាងក្រោម។ ដើម្បីធានាថាកម្លាំងលើកគឺពាក់កណ្តាលនៃទម្ងន់ពិតប្រាកដនៃទ្រុង បន្ទះឈើដែលមានប្រវែង...
ក។ ២ ម
ខ ៨ ម
គ ១ ម
ឃ ៤ ម
ការពិភាក្សា
ទម្ងន់ប្រអប់ = w
ដើម្បីឱ្យប្រអប់ត្រូវបានផ្លាស់ទីឡើងលើ កម្លាំងរុញច្រានអប្បបរមាត្រូវតែស្មើនឹងសមាសធាតុនៃទំនាញរបស់ប្រអប់ស្របទៅនឹងប្លង់ទំនោរ ពោលគឺ wxដូច្នេះទំហំនៃកម្លាំងរុញគឺ 0,5 ដងនៃទម្ងន់ប្រអប់ ប្រវែងនៃក្តារគឺ...
wx = w sin teta
wx = (w)(ផ្នែកខាងមុខ/អ៊ីប៉ូតេនុស)
០.៥ (w)= (w)(២.៥/x)
០.៥ = (២.៥/x)
x = 2,5/0,5 = 5 ម៉ែត្រ
ចម្លើយដែលត្រឹមត្រូវគឺ ក។
ប្រភពសំណួរ៖
សំណួរប្រឡងថ្នាក់ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រវិទ្យាល័យ/វិទ្យាល័យអ៊ីស្លាម