Электр энергиясы және қуат бойынша 8 сұрақ мысалдары
1. 220 В – 5 А деп белгіленген электр шамы 30 минут бойы пайдаланылады, сондықтан шамға қажетті энергия мөлшері...
A. 33 кДж
B. 330 кДж
C. 1.980 кДж
D. 19.800 кДж
Талқылау
Кернеу (В) = 220 Вольт
Ток күші (I) = 5 Ампер
Уақыт (t) = 30 минут = 30 x 60 секунд = 1800 секунд
Электр қуатының формуласы (P):
P = VI = (220 Вольт)(5 Ампер) = 1100 Вольт Ампер = 1100 Ватт = 1100 Джоуль/секунд
Электр энергиясы = Электр қуаты x уақыт = (1100 Джоуль/секунд) (1800 секунд)
Электр энергиясы = 1 980 000 Дж = 1 980 кило Джуль
Дұрыс жауап - C.
2. Дәнекерлеу үтігі зауыттан 220 В – 60 Вт деп жазылған. Егер құрал 4 минут бойы қосылса, электр энергиясының мөлшері...
A. 240J
B. 880 Дж
C. 14.400 Дж
D. 52.800 Дж
Талқылау
Белгілі болғандай:
Қуат (P) = 60 Ватт = 60 Джоуль/секунд
Кернеу (В) = 220 Вольт
Уақыт (t) = 4 минут = 4 x 60 секунд = 240 секунд
Сұрақ қойылды: Электр энергиясы
Жауап:
220 Вольт – 60 Ватт дегеніміз, егер потенциалдар айырымы немесе электр кернеуі 220 вольт болса және қуаты 60 Ватт = 60 Джоуль/секунд болса, электрлік дәнекерлеу үтігі жақсы жұмыс істейді дегенді білдіреді, яғни электрлік дәнекерлеу үтігі секундына 60 Джоуль энергия тұтынады.
Электр энергиясы = электр қуаты x уақыт = (60 Джоуль/секунд) (240 секунд) = 14 400 Джоуль.
Дұрыс жауап - C.
3. Үтіктің 1 минут ішінде жұмсайтын энергиясы 33 кДж және ол 220 вольт кернеуге қосылған, сондықтан үтік арқылы өтетін электр тогы...
A. 0,067 A
B. 0,40 A
C. 2,50 A
D. 15,0 A
Талқылау
Белгілі болғандай:
Уақыт аралығы (t) = 1 минут = 60 секунд
Энергия (Вт) = 33 килоДжоуль = 33 000 Джоуль
Кернеу (В) = 220 Вольт
Сұрақ: Электр тогының күші (I)
Жауап:
Электр қуаты - белгілі бір уақыт аралығында пайдаланылатын электр энергиясы. Математикалық тұрғыдан:
P = W / t = 33 000 Джоуль / 60 секунд
P = 550 Ватт
Электр кернеуі, электр тогы және электр қуаты арасындағы байланысты көрсететін формула:
P = VI
Электр тогын (I) есептеу үшін бұл формула келесіге кері түрде жазылады:
I = P / V = 550 / 220 = 2,5 Ампер
Дұрыс жауап - C.
4. Үйде келесі кестеде көрсетілгендей электр жабдықтары пайдаланылады.
1 айда (30 күнде) қанша электр энергиясы тұтынылады?
A. 120 кВт/сағ
B. 60 кВт/сағ
C. 40 кВт/сағ
D. 20 кВт/сағ
Талқылау
Белгілі болғандай:
Шам қуаты = 4 (10 Ватт) = 40 Ватт және шамды пайдалану уақыты = 10 сағат x 30 = 300 сағат
Теледидар қуаты = 100 Ватт, ал тоңазытқышты пайдалану уақыты = 10 сағат x 30 = 300 сағат
Темір қуаты = 300 Ватт, ал темірді пайдалану уақыты = 2 сағат x 30 = 60 сағат
Сұрақ: Бір ай ішінде пайдаланылған электр энергиясы
Жауап:
Электр энергиясы = электр қуаты x уақыт
Шам тұтынатын энергия = (40 Ватт) (300 сағат) = 12.000 Ватт-сағат = 12 кило Ватт-сағат = 12 кВт/сағ
Теледидар тұтынатын энергия = (100 Ватт) (300 сағат) = 30 000 Ватт-сағат = 30 кило Ватт-сағат = 30 кВт/сағ
Үтік тұтынатын энергия = (300 Ватт) (60 сағат) = 18 000 Ватт-сағат = 18 кило Ватт-сағат = 18 кВт/сағ
Жалпы пайдаланылған электр энергиясы = 12 кВт/сағ + 30 кВт/сағ + 18 кВт/сағ = 60 кВт/сағ.
Дұрыс жауап - B.
5. Үйде тәулігіне 14 сағат бойы жанып тұратын 5 25 ватт шам, тәулігіне 24 сағат бойы жанып тұратын 200 ватт тоңазытқыш және тәулігіне 8 сағат бойы жанып тұратын 125 ватт су сорғысы бар. Бір айда (30 күнде) қанша электр энергиясы тұтынылады?
A. 226,5 кВт/сағ
B. 144 кВт/сағ
C. 52,5 кВт/сағ
D. 30 кВт/сағ
Талқылау
Белгілі болғандай:
Шам қуаты = 5(25) = 125 Ватт, ал шамды пайдалану уақыты = 14 сағат x 30 = 420 сағат
Тоңазытқыш қуаты = 200 Ватт, ал тоңазытқышты пайдалану уақыты = 24 сағат x 30 = 720 сағат
Су сорғысының қуаты = 125 Ватт, ал су сорғысын пайдалану уақыты = 8 сағат x 30 = 240 сағат
Сұрақ: Бір ай ішінде пайдаланылған электр энергиясы
Жауап:
Электр энергиясы = электр қуаты x уақыт
Энергия (шам) = (125 Ватт)(420 сағат) = 52 500 Ватт-сағат = 52,5 кило Ватт-сағат
Энергия (тоңазытқыш) = (200 Ватт) (720 сағат) = 144 000 Ватт-сағат = 144 кило Ватт-сағат
Энергия (су сорғысы) = (125 Ватт) (240 сағат) = 30 000 Ватт-сағат = 30 кило Ватт-сағат
Жалпы пайдаланылған электр энергиясы = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 кило Ватт-сағат = 226,5 кило Ватт-сағат = 226,5 кВт/сағ.
Дұрыс жауап - А.
6. Дәнекерлеу цехында күніне 7 сағат жанып тұратын екі 20 ватт шам, күніне орта есеппен 4 сағат жанып тұратын 440 ватт дәнекерлеу үтік және күніне 3 сағат жанып тұратын 50 ватт теледидар бар. Бір айда (30 күнде) қанша электр энергиясы тұтынылады?
A. 65,70 кВт/сағ
B. 52,80 кВт/сағ
C. 32,87 кВт/сағ
D. 16,43 кВт/сағ
Талқылау
Белгілі болғандай:
Шам қуаты = 2(20) = 40 Ватт, ал шамды пайдалану уақыты = 7 сағат x 30 = 210 сағат
Дәнекерлеу қуаты = 440 Ватт, ал дәнекерлеу уақыты = 4 сағат x 30 = 120 сағат
Теледидар қуаты = 50 Ватт, ал теледидарды пайдалану уақыты = 3 сағат x 30 = 90 сағат
Сұрақ: Бір ай ішінде пайдаланылған электр энергиясы
Жауап:
Электр энергиясы = электр қуаты x уақыт
Энергия (шам) = (40 Ватт)(210 сағат) = 52 500 Ватт-сағат = 8,4 кило Ватт-сағат
Энергия (дәнекерлеу) = (440 Ватт) (120 сағат) = 52 800 Ватт-сағат = 52,8 кило Ватт-сағат
Энергия (теледидар) = (50 Ватт) (90 сағат) = 4.500 Ватт-сағат = 4,5 кило Ватт-сағат
Жалпы пайдаланылған электр энергиясы = 8,4 + 52,8 + 4,5 = 65,7 кило Ватт-сағат = 65,7 кило Ватт-сағат = 65,7 кВт/сағ.
Дұрыс жауап - А.
7. Үй шаруашылығында күніне 10 сағат бойы жанып тұратын әрқайсысы 20 ватт болатын 5 шам, күніне 8 сағат жанып тұратын 60 ватт теледидар және күніне 24 сағат жанып тұратын 150 ватт тоңазытқыш бар. Бір айда (30 күнде) қанша электр энергиясы тұтынылады?
A. 548,64 кВт/сағ
B. 388,80 кВт/сағ
C. 188,00 кВт/сағ
D. 152,40 кВт/сағ
Белгілі болғандай:
Шам қуаты = 5(20) = 100 Ватт, ал шамды пайдалану уақыты = 10 сағат x 30 = 300 сағат
Теледидар қуаты = 60 Ватт, ал теледидарды пайдалану уақыты = 8 сағат x 30 = 240 сағат
Тоңазытқыш қуаты = 150 Ватт, ал тоңазытқышты пайдалану уақыты = 24 сағат x 30 = 720 сағат
Сұрақ: Бір ай ішінде пайдаланылған электр энергиясы
Жауап:
Электр энергиясы = электр қуаты x уақыт
Энергия (шам) = (100 Ватт)(300 сағат) = 52 500 Ватт-сағат = 30 кило Ватт-сағат
Энергия (теледидар) = (60 Ватт) (240 сағат) = 14.400 Ватт-сағат = 14,4 кило Ватт-сағат
Энергия (тоңазытқыш) = (150 Ватт) (720 сағат) = 108 000 Ватт-сағат = 144 кило Ватт-сағат
Жалпы пайдаланылған электр энергиясы = 30 + 14,4 + 108 = 152,4 кило Ватт-сағат = 152,4 кило Ватт-сағат = 152,4 кВт/сағ.
Дұрыс жауап - D.
8. Электр жабдықтарын пайдалану бойынша келесі деректерге назар аударыңыз!

Жоғарыда аталған үш электр құрылғысы пайдаланатын электр энергиясының мөлшері...
A. 158.400 Джоуль
B. 950.400 Джоуль
C. 5.860.800 Джоуль
D. 30 000 Джоуль
Талқылау
Теледидардың қуат тұтынуы:
P = VI = (220 Вольт)(0,3 Ампер) = 66 Вольт Ампер = 66 Ватт = 66 Джоуль/секунд
Компьютер қуаты:
P = VI = (220 Вольт)(0,4 Ампер) = 88 Вольт Ампер = 88 Ватт = 88 Джоуль/секунд
Су сорғысының қуаты:
P = VI = (220 Вольт)(0,5 Ампер) = 110 Вольт Ампер = 110 Ватт = 110 Джоуль/секунд
Уақыты:
10 сағат = 10 x 3600 секунд = 36 000 секунд
6 сағат = 6 x 3600 секунд = 36 000 секунд
4 сағат = 4 x 3600 секунд = 36 000 секунд
Электр энергиясы = электр қуаты x уақыт
Теледидар пайдаланатын электр энергиясы = секундына 66 Джоуль x 36 000 секунд = 2 376 000 Джоуль
Компьютер тұтынатын электр энергиясы = 88 Джоуль/секунд x 21600 секунд = 1 900 800 Джоуль
Су сорғысы пайдаланатын электр энергиясы = 110 Джоуль/секунд x 14400 секунд = 1 584 000 Джоуль
Жалпы электр энергиясы:
2 376 000 Дж + 1 900 800 Дж + 1 584 000 Дж = 5 860 800 Дж
Дұрыс жауап - C.
Сұрақ көзі:
Бастауыш мектеп/Ислам бастауыш мектебінің жаратылыстану ғылымдары бойынша ұлттық емтихан сұрақтары