Электр қуаты бойынша сұрақтардың 5 мысалы
1. TL шамы 10 Вт, 220 В деп белгіленген. Бұл шамға... қажет екенін білдіреді.
A. энергия 10 Дж/секунд және ток күші 0,045 А
B. энергия 10 Дж/секунд және ток күші 22 А
C. энергия 10 Дж/мин және ток күші 0,045 А
D. энергия 10 Дж/мин және ток күші 22 А
Талқылау
Белгілі болғандай:
Қуат (P) = 10 Ватт
Кернеу (В) = 220 Вольт
Сұрақ қойылды: шамға ... қажет.
Жауап:
Шам қуаты = 10 Ватт = 10 Джоуль/секунд.
Бұл шамның секундына 10 Дж энергия тұтынатынын білдіреді.
Электр қуаты, электр кернеуі және электр тогы арасындағы байланыс формуласы:
P = VI
Сипаттамасы: P = электр қуаты , V = электр кернеуі, I = электр тогы
Сонымен, электр тогы:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0,045 Ампер
Дұрыс жауап - А.
2. Суретке қараңыз! Бұл тізбектегі электр қуаты...
A. 2 ватт
B. 24 ватт
C. 48 ватт
D. 72 ватт
Талқылау
Белгілі болғандай:
1-резистор (R1 ) = 6 Ом
2-резистор (R2 ) = 6 Ом
Электр кернеуі (В) = 24 Вольт
Сұрақ қойылды: Электр қуаты
Жауап:
Ауыстыру резисторы:
R 1 және R 2 тізбектей қосылған. Ауыстыру резисторы:
R = R 1 + R 2 = 6 Ом + 6 Ом = 12 Ом
Электр тогының күші:
I = V/R = 24/12 = 2 Ампер
Электр қуаты:
P = VI = (24)(2) = 48 Ватт = 48 Джоуль/секунд
3. 3 киловатт электр қуаты 150 вольт кернеуде беріледі. Ағынды токтың шамасы...
A. 10 Ампер
B. 20 Ампер
C. 30 Ампер
D. 40 Ампер
Талқылау
Белгілі болғандай:
Электр қуаты (P) = 3 кило Ватт = 3000 Ватт
Электр кернеуі (В) = 150 Вольт
Сұрақ: Электр тогының күші (I)
Жауап:
Электр қуаты, электр кернеуі және электр тогы арасындағы байланысты көрсететін формула:
P = VI
Жоғарыдағы формуланы пайдаланып электр тогын есептеңіз:
I = P / V
I = 3000 Ватт / 150 Вольт
I = 20 Ампер
Дұрыс жауап - B.
4. Үйде 4 20 ватт шам, 2 60 ватт шам және 60 ватт теледидар қолданылады. Ол күніне орта есеппен 8 сағат қосылады. Егер электр энергиясының бір кВт/сағ үшін 111,30 рупий тұратын болса, 1 айға (30 күнге) ол қанша тұрады?
Талқылау
Белгілі болғандай:
4 20 Ватт шам = 4 x 20 Ватт = 80 Ватт
2 60 Ватт шам = 2 x 60 Ватт = 120 Ватт
60 Ватт теледидар = 60 Ватт
Пайдаланылған қуат мөлшері:
80 Ватт + 120 Ватт + 60 Ватт = 260 Ватт
Уақыт аралығы = 8 сағат x 30 = 240 сағат
Сұрақ: 1 айға (30 күн) төленетін шығындар
Жауап:
Энергия = Қуат x Уақыт = 260 Ватт x 240 сағат = 62400 Ватт-сағат = 62,4 кило Ватт-сағат = 62,4 кВт/сағ
Құны = 62,4 кВт/сағ x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12
5. Екі электрлік қыздыру элементі диаметрі 1 мм және 2 мм, әрқайсысының ұзындығы 2 м болатын екі бірдей сымнан жасалған. Егер екі сым бірдей кернеу көзіне қосылған болса, онда диаметрі 1 мм және 2 мм сымдар шығаратын қуат арасындағы қатынас...
A. 1: 1
B. 1: 2
C. 1: 4
D. 2: 1
E. 4: 1
Талқылау
Электр кедергісі мен меншікті кедергінің формуласы:
![]()
Сипаттамасы: R = кедергі, ρ = меншікті кедергі, l = өткізгіштің ұзындығы, A = өткізгіштің беткі ауданы
Ом заңының формуласы:
V = ИК
Сипаттамасы: V = электр кернеуі, I = электр тогы, R = электр кедергісі
Электр қуатының формуласы:
P = VI
P = (IR) I
P = I 2 R

Жоғарыдағы формулаға сүйене отырып, электр қуаты (P) сымның диаметріне (d) кері пропорционалды:

Диаметрі 1 мм және 2 мм сымның өндіретін қуатының қатынасы:
4: 1
Дұрыс жауап - Е.
Сұрақ көзі:
Бастауыш мектеп/Ислам бастауыш мектебінің жаратылыстану ғылымдары бойынша ұлттық емтихан сұрақтары
SBMPTN физика сұрақтары