Көлбеу жазықтық сұрақтарының 9 мысалы
Бұл сұрақты талқылауды жақсырақ түсіну үшін Ньютон заңдары , қалыпты күш және үйкеліс күші туралы материалды оқып шығыңыз .
1. Суретте көрсетілгендей, салмағы 5 кг блок тегіс көлбеу жазықтықта босатылды! (g = 10 мс −2 және tg 37 o = 3/4). Блоктың үдеуі...
A. 4,5 мс-2
B. 6,0 мс −2
C. 7,5 мс −2
D. 8,0 мс −2
E. 10,0 мс −2
Талқылау
Белгілі болғандай:
м = 5 кг, г = 10 м/с 2
w = mg = (5)(10) = 50 N
төменгі жағының ұзындығы = 4
тік жағының ұзындығы = 3
Төменгі жағы = 4, ал тік жағы = 3 болғандықтан, гипотенуза = 5. Оны Пифагор формуласын қолданып дәлелдеуге болады.
Сұрақ: (a) блоктың үдеуін?
Жауап:
Блоктың қозғалуына себеп болатын күш w x . Көлбеу жазықтық тегіс, сондықтан үйкеліс болмайды.
wx = w sin θ = (w)(тік жағы / гипотенуза) 
w x = (50)(3/5)
w x = 30 Ньютон
Блоктың үдеуі (a) қандай?
Σ F = ma
w x = ma
30 = (5) a
а = 30 / 5
a = 6 м/с 2
Дұрыс жауап - B.
2. Суретке қараңыз! Блок алдымен тыныштықта болады, содан кейін көлбеу жазықтыққа параллель F күшімен жоғары қарай тартылады. Блоктың массасы 8 кг, үйкеліс коэффициенті µ s = 0,5 және θ = 45 o . Блок дәл жоғары қарай қозғалуы үшін F күші ... болуы керек.
A. 40 N
B. 60 N
C. 60√2 N
D. 80 N
E. 80√2 N
Талқылау
Белгілі болғандай :
Статикалық үйкеліс коэффициенті (µ s ) = 0,5
Бұрыш (θ) = 45 o
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Блоктың массасы (м) = 8 килограмм
Блоктың салмағы (w) = мг = (8 кг)(10 м/с² ) = 80 кг м/с² = 80 Ньютон
Сұрақ : Блок жоғары қарай қозғалатындай етіп әсер ететін F күшінің шамасы
Жауап :
Егер F ≥ wx + fs болса , блок жоғары қарай жылжиды.
Көлбеу жазықтыққа параллель ауырлық күшінің компоненті :
w x = w sin θ = (80)(sin 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Көлбеу жазықтыққа перпендикуляр ауырлық күшінің компоненті :
w y = w cos θ = (80)(cos 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Қалыпты күш :
N = w y = 40√2
Статикалық үйкеліс күші :
f s = µ s N = (0,5)(40√2) = 20√2
Блок жоғары қарай қозғалатындай етіп әсер ететін F күшінің шамасы :
F ≥ w x + f s
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Ньютон
Дұрыс жауап - C.
3. Массасы 8 кг блок келесі суретте көрсетілгендей кедір-бұдыр көлбеу жазықтыққа орналастырылған. Блоктың төмен сырғанауын болдырмау үшін қажетті минималды сыртқы күш... (sin 37o = 0,6, cos 37o = 0,8, g = 10 мс -2 , µ k = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N
C. 48,5 N
D. 54,4 N
Шығыс 68,8 N
Талқылау
Белгілі болғандай :
Блоктың массасы (м) = 8 кг
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Блоктың салмағы (w) = mg = (8)(10) = 80 Ньютон
Sin 37 o = 0,6
Cos 37 o = 0,8
Кинетикалық үйкеліс коэффициенті (µk ) = 0,1
N = w y = w cos 37 o = (80)(0,8) = 64 Ньютон
Сұрақ : Блоктың төмен сырғып кетпеуі үшін оны ұстап тұру үшін қажетті минималды сыртқы күш (F).
Джаваб :
Егер F = w x болса, блок төмен сырғып кетпейді
Көлбеу жазықтыққа параллель ауырлық күшінің компоненті :
w x = w sin θ = (80)(sin 37) = (80)(0,6) = 48
f k = μ k N = (0,1)(64) = 6,4
Блоктың төмен сырғып кетпеуі үшін ең аз күш F :
F + f k – w x = 0
F = w x – f k = 48 – 6,4 = 41,6 Ньютон
4. Массасы 5,0 кг дене 71 Н күшпен (g = 10 м/с -2 , sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8) кедір-бұдыр жазықтықпен арқанмен жоғары тартылады. Егер дене мен жазықтық арасындағы үйкеліс коэффициенті 0,4 болса, онда дененің сезінетін үдеуі...
A. 0,5 мс-2
B. 2 мс -2
C. 2,5 мс -2
D. 3 мс -2
E. 5 мс -2
Талқылау
Белгілі болғандай :
Заттың массасы (м) = 5 кг
4. 2012/2013 SMA физика ұлттық емтихан сұрақтары SA 67 № 5
Салмағы 5,0 кг дене 71 Н күшпен (g = 10 м/с -2 , sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8) арқанмен кедір-бұдыр жазықтық бойымен жоғары тартылады. Егер дене мен жазықтық арасындағы үйкеліс коэффициенті 0,4 болса, онда дененің үдеуі...
A. 0,5 мс -2
B. 2 мс -2
C. 2,5 мс -2
D. 3 мс -2
E. 5 мс -2
Талқылау
Белгілі болғандай :
Заттың массасы (м) = 5 кг
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Нысанның салмағы (w) = мг = (5)(10) = 50 Ньютон
F күші = 71 Ньютон
Sin 37 o = 0,6
Cos 37 o = 0,8
Үйкеліс коэффициенті = 0,4
Сұрақ : Нысанның үдеуі (a)
Жауап :
Нәтижелі күш
Алдымен объектіге әсер ететін күшті есептеңіз.
Көлбеу жазықтыққа параллель ауырлық күшінің компоненті :
w x = w sin θ = (50)(sin 37) = (50)(0,6) = 30
Көлбеу жазықтыққа перпендикуляр ауырлық күшінің компоненті :
w y = w cos θ = (50)(cos 37) = (50)(0,8) = 40
Қалыпты стиль :
N = w y = 40
Кинетикалық үйкеліс күші :
f k = µ k N = (0,4)(40) = 16
Көлбеу жазықтыққа әсер ететін күш:
∑ F = F – w x – f k = 71 – 30 – 16 = 25 Ньютон
Нысанның үдеуі
Нысанның үдеуін Ньютонның екінші заңының формуласы бойынша есептейді:
a = ∑F / м = 25 / 5 = 5 м/с 2
Дұрыс жауап - Е.
5.
Суретке қараңыз! Блок алдымен тыныштықта болады, содан кейін көлбеу жазықтыққа параллель F күшімен жоғары қарай тартылады. Блоктың массасы 8 кг, үйкеліс коэффициенті µ.s = 0,5 және θ = 45oБлок жоғары қарай қозғалуы үшін F күші ... болуы керек.
A. 40 N
B. 60 N
C. 60√2 N
D. 80 N
E. 80√2 N
Талқылау
Ол белгілі :
Коэффициент статикалық үйкеліс (µs) = 0,5
Бұрыш (θ) = 45o
Ауырлық күшіне байланысты үдеу (г) = 10 м/с2
Блоктың массасы (м) = 8 килограмм
Блоктың салмағы (w) = мг = (8 кг)(10 м/с)2) = 80 кг м/с2 = 80 Ньютон
Сұралған Блок жоғары қарай қозғалатындай етіп әсер ететін F күшінің шамасы
Джаваб :
Оң жақ блок жоғары қарай жылжиды, егер F ≥ wx + fs.
Көлбеу жазықтыққа параллель ауырлық күшінің компоненті :
wx = w sin θ = (80)(sin 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Көлбеу жазықтыққа перпендикуляр ауырлық күшінің компоненті :
wy = w cos θ = (80)(cos 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Қалыпты күш :
N = wy = 40√2
Статикалық үйкеліс күші :
fs = µs N = (0,5)(40√2) = 20√2
Блок жоғары қарай қозғалатындай етіп әсер ететін F күшінің шамасы :
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Ньютон
Дұрыс жауап - C.
6.
Төмендегі суретте көрсетілгендей, массасы 8 кг блок кедір-бұдыр көлбеу жазықтыққа орналастырылған. Блоктың төмен сырғанауын болдырмау үшін қажетті минималды сыртқы күш... (sin 37)o = 0,6, cos 37o = 0,8, г = 10 мс-2, µk = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N
C. 48,5 N
D. 54,4 N
Шығыс 68,8 N
Талқылау
Ол белгілі :
Блоктың массасы (м) = 8 кг
Ауырлық күшіне байланысты үдеу (г) = 10 м/с2
Блоктың салмағы (w) = mg = (8)(10) = 80 Ньютон
Күнә 37o = 0,6
Себебі 37o = 0,8
Кинетикалық үйкеліс коэффициенті (µk) = 0,1
Сұралған Блоктың төмен сырғып кетпеуі үшін оны ұстап тұратын ең аз сыртқы күш (F)
Джаваб :
Блок төмен сырғып кетпейді, егер F = wx
Көлбеу жазықтыққа параллель ауырлық күшінің компоненті :
wx = w sin θ = (80)(sin 37) = (80)(0,6) = 48
fk = µk N = (0,1)(64) = 6,4
Блоктың төмен сырғып кетпеуі үшін ең аз күш F :
F + fk - wx = 0
F = wx - fk = 48 – 6,4 = 41,6 Ньютон
7.
Массасы 5,0 кг дене 71 Н (g = 10 м/с) күшпен кедір-бұдыр көлбеу жазықтықпен арқанмен жоғары тартылады.-2, күнә 37o = 0,6, cos 37o = 0,8). Егер зат пен жазықтық арасындағы үйкеліс коэффициенті 0,4 болса, онда заттың сезінетін үдеуі...
A. 0,5 мс-2
B. 2 мс-2
C. 2,5 мс-2
D. 3 мс-2
E. 5 мс-2
Талқылау
Ол белгілі :
Заттың массасы (м) = 5 кг
Ауырлық күшіне байланысты үдеу (г) = 10 м/с2
Нысанның салмағы (w) = мг = (5)(10) = 50 Ньютон
F күші = 71 Ньютон
Күнә 37o = 0,6
Себебі 37o = 0,8
Үйкеліс коэффициенті = 0,4
Сұралған Нысанның үдеуі (a)
Джаваб :
Нәтижелі күш
Алдымен объектіге әсер ететін күшті есептеңіз.
Көлбеу жазықтыққа параллель ауырлық күшінің компоненті :
wx = w sin θ = (50)(sin 37) = (50)(0,6) = 30
Көлбеу жазықтыққа перпендикуляр ауырлық күшінің компоненті :
wy = w cos θ = (50)(cos 37) = (50)(0,8) = 40
Қалыпты күш :
N = wy = 40
Кинетикалық үйкеліс күші :
fk = µk N = (0,4)(40) = 16
Көлбеу жазықтыққа әсер ететін күш:
∑F = F – wx - fk = 71 – 30 – 16 = 25 Ньютон
Нысанның үдеуі
Нысанның үдеуін Ньютонның екінші заңының формуласы бойынша есептейді:
a = ∑F / м = 25 / 5 = 5 м/с2
Дұрыс жауап - Е.
8. Суретке қараңыз! Блок алдымен тыныштықта болады, содан кейін көлбеу жазықтыққа параллель F күшімен жоғары қарай тартылады. Блоктың массасы 2 кг, статикалық үйкеліс коэффициенті = 0,3 және бұрышы = 45 o . Блок дәл жоғары қарай қозғалуы үшін F күші ... g = 10 м/с 2 болуы керек .
Талқылау
Белгілі болғандай:
м = 2 кг, г = 10 м/с2, = 45o, μs = 0,3
Сұрақ: Блок дәл жоғары қарай қозғалуы үшін F күші қандай болуы керек?
Жауап:
Ақпарат: F = созылу күші, w = ауырлық күші, wx = көлбеу жазықтықтың бетіне параллель блок салмағының компоненті, wy = көлбеу жазықтық бетіне перпендикуляр блок салмағының компоненті, N = қалыпты күш, fs = статикалық үйкеліс күші.
Сұрақта статикалық үйкеліс коэффициенті белгілі, бұл көлбеу жазықтықтың беті кедір-бұдыр екенін білдіреді, сондықтан блоктың қозғалысын тежейтін үйкеліс күші бар.
Блок жоғары қарай қозғалуы үшін F күші w-ға тең болуы керек.x +fsF w-дан үлкен болғанда, нысан жоғары қарай қозғалады.x +fs.
w = mg = (2)(10) = 20 Ньютон
wx = w sin 45o = (20)(½ √2) = 10√2 Ньютон
wy = w cos 45o = (20)(½√2) = 10√2 Ньютон
N = wy = 10√2
fs = μs N = (0,3)(10√2) = 3√2 Ньютон
Сонда блок жоғары қарай жылжиды:
F = wx +fs = 10√2 + 3√2= 13√2 Ньютон
Дұрыс жауап - C.
9. Массасы 2 кг дене төмендегі суретте көрсетілгендей көлбеу жазықтыққа орналастырылған. Егер блок пен көлбеу жазықтық арасындағы статикалық үйкеліс коэффициенті 0,2√3 және g = 10 мс –2 болса , онда денені қозғалтатын нәтижелік күш...

Талқылау
Белгілі болғандай:
м = 2 кг, г = 10 м/с2, = 30o, μs = 0,2√3
Сұрақ қойылды: Затты қозғалтатын күш?
Жауап:
Үйкеліс әрқашан заттың қозғалысын тежейді, сондықтан үйкеліс күшінің бағыты заттың қозғалыс бағытына қарама-қарсы ретінде бейнеленеді. Зат төмен қарай қозғалады деп есептеледі, сондықтан үйкеліс күші жоғары қарай бейнеленеді. Зат төмен қарай қозғалады деп есептеледі, себебі оны жоғары қарай тартатын күш жоқ.
w = mg = (2)(10) = 20 Ньютон
wx = w sin 30o = (20)( ½ ) = 10 Ньютон
wy = w cos 30o = (20)( ½ √3) = 10√3 Ньютон
N = wy = 10√3 Ньютон
fs = μs N = (0,2√3)(10√3) = (2)(3) = 6 Ньютон
Объектіні қозғалтатын күш келесідей нәтиже береді:
F = wx - fs = 10 – 6 = 4 Ньютон
wx f-тан үлкенs сондықтан нысан w бағытында төмен қарай қозғаладыx.
Дұрыс жауап - А.
Сұрақ көзі:
Жоғары сынып/кәсіптік орта мектепке арналған физикадан ұлттық емтихан сұрақтары