1. 25 მეტრიან თოკზე განივი ტალღის სიჩქარე 50 მ/წმ-ია. თოკის დაჭიმვის ძალა 200 ნ-ია. განსაზღვრეთ თოკის მასა.
ა. 0.08 კგ
ბ. 0.5 კგ
დაახლოებით 0.8 კგ
დ. 2.0 კგ
ცნობილი:
თოკის სიგრძე (ლ) = 25 მ
განივი ტალღის სიჩქარე (v) = 50 მ/წმ
თოკის დაჭიმვის ძალა (T) = 200 N
სასურველი: თოკის მასა (მ)
გამოსავალი:
ამ პრობლემის გადაჭრა შესაძლებელია თოკზე ტალღის გავრცელების ფორმულის გამოყენებით.

სწორი პასუხია D.
2. ტბის ზედაპირზე ხის ორი ნაჭერი ტივტივებს, მათ შორის მანძილი 6 მეტრია. ტალღები ტბის ზედაპირზე ვრცელდება. როდესაც პირველი ხე სამჯერ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ, მეორე ხე მხოლოდ ერთხელ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ. თუ ყოველ 2 წამში ორივე სახის ხე სამჯერ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ, ტალღის გავრცელებაა ...
ა. 4.5 მ/წმ
ბ. 3.0 მ/წმ
C. 2.0 მ/წმ
დ. 1.5 მ/წმ
ცნობილი:
მანძილი ორ ტყეს შორის (l) = 6 მეტრი
პირველი ხე სამჯერ გადაადგილდა ზევით-ქვევით; მეორე ხე კი მხოლოდ ერთხელ გადაადგილდა ზევით-ქვევით.
სიხშირე (f) = 3 / 2 = 1.5 ჰერცი
სასურველი: ტალღის სიჩქარე (v)
გამოსავალი:
როდესაც პირველი ხე ერთხელ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ, ტალღის სიგრძე 1 მეორე ხემდე მიემართება. როდესაც პირველი ხე ორჯერ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ, ტალღის სიგრძე 2 მეორე ხემდე მიემართება. როდესაც პირველი ხე სამჯერ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ, ტალღის სიგრძე 1 მეორე ხის პოზიციაზეა ჩასული, ამიტომ ამავდროულად მეორე ხე ერთხელ მოძრაობს ზემოთ და ქვემოთ.
ამდენად, მანძილი პირველ და მეორე ხეებს შორის ორი ტალღის სიგრძეა (2 λ), როგორც ეს გვერდზე მოცემულ სურათზეა ნაჩვენები.
1 ტალღის სიგრძის მანძილი (λ) = 6 / 2 = 3 მეტრი
ტალღის გავრცელების სიჩქარე (v):
v = f λ = (1.5 ჰერცი) (3 მეტრი)
v = 4.5 მ/წმ
სწორი პასუხია A.
3. ფაქტორები, რომლებიც აჩქარებენ ტალღების გავრცელებას სიმებზე, არის…
(1) მავთულის გაჭიმვა
(2) მავთულის მასის გადიდება
(3) მავთულის დაჭიმულობის გაზრდა
(4) მავთულის ზომის გაზრდა. სწორი განცხადებაა…
ა. (1), (2), (3) და (4)
ბ. (1), (2) და (3)
გ. (3) და (4)
დ. მხოლოდ (3)
გამოსავალი:
სიმებზე ტალღის გავრცელების სიჩქარის ფორმულა:

სწორი პასუხია A.
v = ტალღის გავრცელების სიჩქარე სიმებზე
T = სიმების დაჭიმვის ძალა
μ = სიმის სიმკვრივე
m = სიმის მასა
l = სტრიქონის სიგრძე
4. თოკზე ვრცელდება 50 ჰც სიხშირის და 2 მ ტალღის სიგრძის თოკი. ტალღის პერიოდი და სიჩქარეა…
ა. 0.02 წამი და 50 ms -1
B. 0.02 წამი და 100 ms -1
C. 0.04 წამი და 50 ms -1
დ. 0.5 წამი და 100 ms -1
ცნობილი:
სიხშირე (f) = 50 ჰც
ტალღის სიგრძე (λ) = 2 მეტრი
სასურველია: პერიოდი (T) და ტალღის სიჩქარე (v)
გამოსავალი:
პერიოდი:
T = 1/f = 1/50 Hz = 0.02 წამი
ტალღის სიჩქარე:
v = f λ = (50 1/წამი)(2 მეტრი) = 100 მეტრი/წამი
სწორი პასუხია B.
5. წყლის ზედაპირზე არსებული საცობი ზედაპირული წყლის ტალღების გამო ზევით-ქვევით მოძრაობს. ერთი წვეროდან შემდეგ წვერომდე საჭირო დრო 1.2 წამია. თუ წყლის ზედაპირზე ორ წვეროს შორის მანძილი 10 სმ-ია, მაშინ განსაზღვრეთ ტალღის გავრცელების სიჩქარე.
ა. 12 მილიწამი -1
ბ. 12 სმ წმ -1
C. 8,3 ms -1
დ. 8,3 სმ წმ -1
ცნობილი:
წვეროდან შემდეგ წვერომდე საჭირო დრო = ერთი ტალღის სიგრძის დროის ინტერვალი = პერიოდი (T) = 1.2 წამი.
ორ წვეროს შორის მანძილი = 1 ტალღის სიგრძის მანძილი (λ) = 10 სმ
სასურველი: ტალღის გავრცელების სიჩქარე (v)
გამოსავალი:
ტალღის გავრცელების სიჩქარე:
v = f λ = λ / T = 10 სმ / 1.2 წამი = 8.3 სმ/წამი = 8.3 სმ.წმ -1
სწორი პასუხია D.